| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Dla ciała i duszy organizacji

Dla ciała i duszy organizacji

Jak efektywnie wspierać rozwój kompetencji pracowników firmy produkcyjnej? Projekt temu poświęcony i dofinansowany z funduszy Unii Europejskiej na początku roku zamknęła firma FagorMastercook. Obejmował on szkolenia z zakresu zarządzania przez cele, zarządzania projektami oraz przewodzenia zespołowi produkcyjnemu. Jednym z pierwszych efektów było zwiększenie zaangażowania oraz pojawienie się inicjatyw pracowników, które mogą być realizowane w organizacji.

Proces szkoleniowy

Szkoleniami objęto wszystkie stanowiska, które mają w swoim opisie rozwijaną na szkoleniu kompetencję, np. zarządzanie przez cele. Programy szkoleń zróżnicowano w zależności od stanowisk, np. szkolenie z zakresu skutecznego przywództwa zostało przygotowane pod kątem konkretnych potrzeb menedżerów czy brygadzistów.

W każdym module brało udział ok. 200 pracowników. Całe przedsięwzięcie trwało 14 miesięcy, działania szkoleniowe osiem, dziewięć miesięcy, w tym uwzględniono follow-upy, które miały wesprzeć transfer wiedzy i umiejętności. W trakcie pierwszych follow-upów (miesiąc po szkoleniu) pracownicy prezentowali własne inicjatywy, wynikające z wiedzy zdobytej w trakcie szkolenia „Zarządzanie przez cele”.

Wszystkie moduły były ze sobą spójne i przenikały się, na czym działowi HR bardzo zależało. Na przykład już podczas szkolenia z „Zarządzania przez cele” podkreślano rolę lidera – przywódcy w organizacji. Choć dla firmy szkoleniowej, jak przyznaje Agnieszka Ochnik z FagorMastercook, było to nie lada wyzwanie.

Standaryzacja i komplementarność szkoleń musiały być dla nas punktem wyjścia, tak by cały projekt był w pełni kompleksowy i spójny – potwierdza Marcin Kowalski z Human Partner. – Rozwój zorientowany był na zarządzanie oraz na kompetencje. Skupiliśmy się na trzech kompetencyjnych elementach: wiem, umiem, chcę.

Warsztaty i indywidualny plan rozwoju

Firma Human Partner przeprowadziła dodatkowo wywiady z dyrektorami i menedżerami, którzy zarządzają swoimi zespołami. Na podstawie takiego badania wewnętrznego został przygotowany program szkolenia „szyty na miarę”. Narzędzia zostały dopasowane do potrzeb, dzięki czemu szkolenia nabrały charakteru warsztatowego. Przygotowano także kompleksowe materiały, które zawierały narzędzia rozwojowe. Po każdym szkoleniu pracownik może wykorzystać je w swojej codziennej pracy. Dodatkowo opracowano Indywidualny Planu Rozwoju po to, by umożliwić uczestnikom projektu opisanie tego, w jaki sposób mogą dalej rozwijać i pogłębiać zdobyte umiejętności oraz kto i jak będzie ich w tym wspierał.

Osobom odpowiedzialnym za projekt zależało na tym, aby było jak najwięcej różnych ćwiczeń – indywidualnych, grupowych i moderowanych dyskusji, ze względu na przekonanie o tym, że one najbardziej pomagają pracować na poziomie umiejętności i kształtowania postaw, a nie tylko samej wiedzy. Według Agnieszki Ochnik, wiedza jest „ciałem” organizacji, a jej „duszą” – postawa pracowników.

Szczególnie istotna dla firmy okazała się praca w ramach doskonalenia współpracy – dbałość o ujednolicony kod, wspólną definicję tego, jak wygląda dobra współpraca w firmie produkcyjnej. Opierając się na zarządzaniu przez cele, wypracowano ścieżkę narzędziową MBO, która krok po kroku podpowiada, jak definiować i wyznaczać cele, jak przygotować plan działań. Pracowano na konkretnych studiach przypadku, często z firmy FagorMastercook lub innych przedsiębiorstw produkcyjnych.

Dużym urozmaiceniem dla uczestników były filmy dotyczące zarządzania zmianą, które wykorzystano podczas szkolenia z „Zarządzania przez cele”. Nie jest to metoda w Polsce jeszcze zbyt popularna, ale organizatorzy uznali ją za dość ciekawą.

Innym wdrożonym pomysłem były konkursy i nagrody ufundowane przez firmę szkoleniową. Uczestnicy najbardziej zaangażowani w szkolenia otrzymywali w prezencie książki Kena Blancharda. Ponieważ wszyscy zostali wcześniej uprzedzeni, że ich aktywność będzie nagradzana, pomysł ten spełnił funkcję motywacyjną i podniósł aktywność na szkoleniach.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK