| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Psychologia coachingu. Kiedy inwestowanie w coaching jest uzasadnione

Psychologia coachingu. Kiedy inwestowanie w coaching jest uzasadnione

Coaching jest coraz popularniejszą metodą wspierania rozwoju kadry menedżerskiej. Niekiedy można odnieść nawet wrażenie, że jest spostrzegany jako panaceum na wszelkie potrzeby rozwojowe i luki kompetencyjne. Jednakże głos rozsądku podpowiada, że coaching przyniesie realne korzyści menedżerowi, jak również organizacji tylko wtedy, gdy spełnione zostaną określone warunki. W jakich warunkach inwestowanie w coaching jest uzasadnione? Odpowiedzi dostarcza psychologia coachingu.

Inwestycja w morale

Coaching będzie dobrą inwestycją dla organizacji, jeśli jego owoce menedżer spożytkuje z korzyścią dla niej. Kolejnym ważnym warunkiem wyboru coachingu jako metody wspierania rozwoju dla menedżera powinna być więc ocena jego morale lub stopnia identyfikacji z firmą. Wysokie morale lub stopień identyfikacji menedżera z firmą oznacza, że organizacja może się spodziewać pozytywnych rezultatów po coachingu. W przeciwnym razie zaangażowanie menedżera w sesje coachingowe stwarza ryzyko utraty zainwestowanych funduszy wskutek jego decyzji o opuszczeniu organizacji i szukania swojej szansy poza nią. Jest to możliwe, gdyż coaching bazuje na wewnętrznej motywacji klienta – uświadamianiu mu jego kluczowych potrzeb i oczekiwań. Menedżer, który nie identyfikuje się z organizacją, jako klient w relacji coachingowej tylko zwiększy swoją świadomość tego stanu rzeczy. W efekcie należy się spodziewać raczej jego odejścia z organizacji lub powiększenia jego frustracji niż wzrostu efektywności jego pracy.

Wybór formy wspierania rozwoju

Coaching należy do jednych z najbardziej wartościowych metod wspierania rozwoju kadry menedżerskiej. Nie jest, niestety, panaceum. Z tego powodu organizacje powinny świadomie w niego inwestować, uważnie sprawdzając, czy zaangażowanie danego menedżera w sesje coachingu spełnia kluczowe kryteria uzasadnionej decyzji. Z psychologicznego punktu widzenia, organizacja może śmiało zainwestować w coaching, jeśli dany menedżer:

  • uznawany jest za osobę o dużym potencjale, która już obecnie sprawnie funkcjonuje w swojej roli i jednocześnie ma zadatki na to, aby działać jeszcze bardziej efektywnie, uzyskując nieprzeciętne wyniki,
  • niedawno ukończył szkolenie lub program rozwojowy, a więc zdobył nowe zasoby wiedzy i umiejętności, które teraz powinny być optymalnie wdrożone w codzienną praktykę,
  • jest ukierunkowany na własny rozwój i doskonalenie się w swojej roli, a przy tym silnie identyfikuje się z organizacją.

Inne formy wspierania rozwoju będą natomiast wskazane, jeśli dany menedżer nie spełnia powyższych warunków. Dla osób, które dopiero zaczynają odgrywać rolę menedżera, bardziej niż coaching potrzebny będzie mentoring. Menedżerowie, którzy z powodu kłopotów życiowych lub nadmiernego stresu wykazują się obniżoną efektywnością w pracy, skorzystają z udziału w sesjach poradnictwa psychologicznego. Jeśli zaś ich zbyt niska efektywność wynika z niewystarczającej wiedzy i umiejętności, optymalnym wyborem będzie szkolenie lub program rozwojowy ukierunkowany na budowanie nowych zasobów wiedzy i umiejętności menedżerskich. Natomiast w przypadku osób niewykazujących zainteresowania własnym rozwojem zawodowym lub tych, które nie identyfikują się zbyt silnie z organizacją, inwestowanie w coaching w celu zmiany tego stanu rzeczy jest raczej wyrazem płonnych nadziei i przypomina próbę zawracania nurtu rzeki kijem.

UWAGA

Grupą docelową coachingu powinni więc być utalentowani („zasobni”) menedżerowie, którzy już obecnie efektywnie radzą sobie i sprawnie funkcjonują w swojej roli, lecz mają potencjał oraz ambicję, aby działać jeszcze skuteczniej z myślą o osiąganiu nieprzeciętnych rezultatów.

Polecamy artykuły

Autor:

doktor psychologii, wykładowca akademicki oraz trener i konsultant w projektach z obszaru HRM/HRD

Źródło:

INFOR
Komplet publikacji: Rekrutacja i dylematy HR89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Salomon Finance

doradztwo kredytowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK