| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Psychologia coachingu. Kiedy inwestowanie w coaching jest uzasadnione

Psychologia coachingu. Kiedy inwestowanie w coaching jest uzasadnione

Coaching jest coraz popularniejszą metodą wspierania rozwoju kadry menedżerskiej. Niekiedy można odnieść nawet wrażenie, że jest spostrzegany jako panaceum na wszelkie potrzeby rozwojowe i luki kompetencyjne. Jednakże głos rozsądku podpowiada, że coaching przyniesie realne korzyści menedżerowi, jak również organizacji tylko wtedy, gdy spełnione zostaną określone warunki. W jakich warunkach inwestowanie w coaching jest uzasadnione? Odpowiedzi dostarcza psychologia coachingu.

Inwestycja w morale

Coaching będzie dobrą inwestycją dla organizacji, jeśli jego owoce menedżer spożytkuje z korzyścią dla niej. Kolejnym ważnym warunkiem wyboru coachingu jako metody wspierania rozwoju dla menedżera powinna być więc ocena jego morale lub stopnia identyfikacji z firmą. Wysokie morale lub stopień identyfikacji menedżera z firmą oznacza, że organizacja może się spodziewać pozytywnych rezultatów po coachingu. W przeciwnym razie zaangażowanie menedżera w sesje coachingowe stwarza ryzyko utraty zainwestowanych funduszy wskutek jego decyzji o opuszczeniu organizacji i szukania swojej szansy poza nią. Jest to możliwe, gdyż coaching bazuje na wewnętrznej motywacji klienta – uświadamianiu mu jego kluczowych potrzeb i oczekiwań. Menedżer, który nie identyfikuje się z organizacją, jako klient w relacji coachingowej tylko zwiększy swoją świadomość tego stanu rzeczy. W efekcie należy się spodziewać raczej jego odejścia z organizacji lub powiększenia jego frustracji niż wzrostu efektywności jego pracy.

Wybór formy wspierania rozwoju

Coaching należy do jednych z najbardziej wartościowych metod wspierania rozwoju kadry menedżerskiej. Nie jest, niestety, panaceum. Z tego powodu organizacje powinny świadomie w niego inwestować, uważnie sprawdzając, czy zaangażowanie danego menedżera w sesje coachingu spełnia kluczowe kryteria uzasadnionej decyzji. Z psychologicznego punktu widzenia, organizacja może śmiało zainwestować w coaching, jeśli dany menedżer:

  • uznawany jest za osobę o dużym potencjale, która już obecnie sprawnie funkcjonuje w swojej roli i jednocześnie ma zadatki na to, aby działać jeszcze bardziej efektywnie, uzyskując nieprzeciętne wyniki,
  • niedawno ukończył szkolenie lub program rozwojowy, a więc zdobył nowe zasoby wiedzy i umiejętności, które teraz powinny być optymalnie wdrożone w codzienną praktykę,
  • jest ukierunkowany na własny rozwój i doskonalenie się w swojej roli, a przy tym silnie identyfikuje się z organizacją.

Inne formy wspierania rozwoju będą natomiast wskazane, jeśli dany menedżer nie spełnia powyższych warunków. Dla osób, które dopiero zaczynają odgrywać rolę menedżera, bardziej niż coaching potrzebny będzie mentoring. Menedżerowie, którzy z powodu kłopotów życiowych lub nadmiernego stresu wykazują się obniżoną efektywnością w pracy, skorzystają z udziału w sesjach poradnictwa psychologicznego. Jeśli zaś ich zbyt niska efektywność wynika z niewystarczającej wiedzy i umiejętności, optymalnym wyborem będzie szkolenie lub program rozwojowy ukierunkowany na budowanie nowych zasobów wiedzy i umiejętności menedżerskich. Natomiast w przypadku osób niewykazujących zainteresowania własnym rozwojem zawodowym lub tych, które nie identyfikują się zbyt silnie z organizacją, inwestowanie w coaching w celu zmiany tego stanu rzeczy jest raczej wyrazem płonnych nadziei i przypomina próbę zawracania nurtu rzeki kijem.

UWAGA

Grupą docelową coachingu powinni więc być utalentowani („zasobni”) menedżerowie, którzy już obecnie efektywnie radzą sobie i sprawnie funkcjonują w swojej roli, lecz mają potencjał oraz ambicję, aby działać jeszcze skuteczniej z myślą o osiąganiu nieprzeciętnych rezultatów.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

doktor psychologii, wykładowca akademicki oraz trener i konsultant w projektach z obszaru HRM/HRD

Źródło:

INFOR
HR Toolbox czyli Narzędziownik Menedżera HR79.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK