| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > W poszukiwaniu skutecznego trenera

W poszukiwaniu skutecznego trenera

Rozmowa z dr. Jonathanem Passmorem, dyrektorem Coaching Psychology Unit w School of Psychology University of East London.

● Jakie są obecnie najważniejsze wyzwania dla haerowców i w jaki sposób mogą oni wykorzystać coaching w rozwoju przywództwa i w zarządzaniu zmianą w organizacji?

Istnieją dwa główne wyzwania, które dzisiaj pojawiają się w mojej pracy jako coacha. Pierwsze z nich dotyczy tego, w jaki sposób organizacje radzą sobie z kryzysem gospodarczym. Dla menedżerów sektora publicznego oznacza to konieczność zarządzania zwolnieniami i radzenia sobie z rządowymi cięciami wydatków. W przypadku klientów komercyjnych wyzwaniem jest przetrwanie w tych trudnych czasach, znalezienie nowych klientów, zarządzanie kosztami i eksportem.

Drugim kluczowym wyzwaniem jest wprowadzenie i rozwijanie bardziej etycznych metod pracy. Sektor usług finansowych został poważnie skompromitowany tym, że menedżerowie podejmowali zbyt duże ryzyko i nie zastanawiali się nad konsekwencjami takiego działania w perspektywie długoterminowej. Pomagając menedżerom przemyśleć konsekwencje długoterminowe i rezultaty dla ich licznych udziałowców, osoby zajmujące się HRM mogą dzisiaj przyczynić się do podejmowania przez nich lepszych decyzji.

● Na co, Pana zdaniem, menedżerowie HR powinni zwrócić szczególną uwagę, jeżeli chcą efektywnie stosować coaching?

Bardzo ważne jest, aby znaleźć odpowiedniego trenera. Ponieważ coaching nie jest prawnie regulowany, w zasadzie każdy może rozpocząć działalność jako trener i nazywać siebie coachem. Klienci powinni więc przeprowadzać selekcję. Powinni upewnić się, że sprawdzili wielu różnych coachów i unikać wyboru na zasadzie sympatii do kogoś. Owszem, zdolność nawiązywania i utrzymywania dobrych relacji w pracy jest istotna, ale warto przy wyborze coacha przyjrzeć się, jakie dana osoba ma kwalifikacje do prowadzenia konkretnego szkolenia metodą coachingu. W wyborze pomocne może tu być sprawdzenie albo kwalifikacji psychologicznych, albo trenerskich w zakresie coachingu.

Warto również pytać o doświadczenie coacha. Dobrzy specjaliści mają wieloletnie doświadczenie w coachingu oraz w pracy na stanowisku menedżerskim. Jeżeli jesteś dyrektorem generalnym, to Twój coach powinien mieć doświadczenie w pracy z najwyższą kadrą kierowniczą.

Wreszcie klient powinien zapytać o kontrolę nad coachem i poufność ujawnianych informacji. Jeżeli coach jest członkiem jednego z głównych instytutów coachingowych, takich jak ICF, to prawdopodobnie takie kwestie będą integralnym elementem jego pracy z klientem.

● Dziękuję za rozmowę.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK