| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Haerowy certyfikat

Haerowy certyfikat

Gdzie studiować zarządzanie zasobami ludzkimi? To pytanie, które pojawia się m.in. na różnych portalach i forach internetowych. Na co zwracać uwagę przed podjęciem decyzji?

Józef Orczyk

● Obecnie prowadzimy IX edycję studiów podyplomowych Zarządzanie Pracą i Zasobami Ludzkimi. W każdej edycji program ulegał pewnym modyfikacjom, będącym wynikiem oceny układu treści, jak i realizacji zajęć przez słuchaczy. W rezultacie ukształtowały się stała część programu i część, której segmenty były opcjonalnie włączone do zajęć. Elementami stałymi programu są zajęcia z zarządzania pracą (rynek pracy w Polsce i UE, organizacja i zarządzanie pracą, komunikacja i zarządzanie wiedzą, motywacyjne systemy wynagrodzeń, system społeczny zakładu pracy) oraz zarządzania zasobami ludzkimi (ZZL, strategiczne podstawy ZZL, zachowanie człowieka w organizacji, inwestycje emerytalne, ryzyka prawne w zarządzaniu kadrami).

Dość istotnym zmianom ulegają natomiast studia przypadków podporządkowane określonym blokom. Decydują o nich opinie poprzedniego rocznika, a także wybory dokonywane przez obecnych studentów. W pierwszych edycjach studiów istniała również możliwość dodania pewnych przedmiotów, natomiast ostatnio ze względów organizacyjnych ukształtowała się stała grupa wykładów do wyboru. Są to: nowe tendencje w ZZL w gospodarce niemieckiej, komunikacja w ZZL, mobilność pracowników w UE oraz kultura pracy w gospodarce japońskiej. Istotny element programu stanowią również seminaria, których tematyka ogłaszana jest wcześniej, a słuchacze dokonują wyboru zajęć.

● Poza klasycznymi sposobami prowadzenia zajęć słuchacze dysponują specjalnie przygotowanymi dla nich materiałami, które są zamieszczane w portalu dydaktycznym e-UEP (moodle). Trzeba zauważyć, że kilkakrotnie wprowadzone innowacje, np. czaty, nie spotkały się z należytą oceną słuchaczy. Sprawdzają się natomiast konsultacje indywidualne i e-mailowe oraz wspomniane wykorzystanie platformy moodle do przekazywania materiałów.

● Słuchaczami studiów podyplomowych są głównie mieszkańcy Wielkopolski, ale około 30 proc. pochodzi z innych regionów Polski. Ponad 80 proc. słuchaczy stanowią kobiety. Pracownicy działów HR to jednak tylko 20 proc. uczestników studiów.

● Następuje zjawisko pewnego nasycenia istniejącymi formami studiów, chociaż trudno to jednoznacznie określić, gdyż i w poprzednich latach występowały wahania. Największą liczbę słuchaczy odnotowaliśmy w roku akademickim 2008/2009. Istotną cechą jest zwiększenie się terminowości kończenia studiów.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »