| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Haerowy certyfikat

Haerowy certyfikat

Gdzie studiować zarządzanie zasobami ludzkimi? To pytanie, które pojawia się m.in. na różnych portalach i forach internetowych. Na co zwracać uwagę przed podjęciem decyzji?

Józef Orczyk

● Obecnie prowadzimy IX edycję studiów podyplomowych Zarządzanie Pracą i Zasobami Ludzkimi. W każdej edycji program ulegał pewnym modyfikacjom, będącym wynikiem oceny układu treści, jak i realizacji zajęć przez słuchaczy. W rezultacie ukształtowały się stała część programu i część, której segmenty były opcjonalnie włączone do zajęć. Elementami stałymi programu są zajęcia z zarządzania pracą (rynek pracy w Polsce i UE, organizacja i zarządzanie pracą, komunikacja i zarządzanie wiedzą, motywacyjne systemy wynagrodzeń, system społeczny zakładu pracy) oraz zarządzania zasobami ludzkimi (ZZL, strategiczne podstawy ZZL, zachowanie człowieka w organizacji, inwestycje emerytalne, ryzyka prawne w zarządzaniu kadrami).

Dość istotnym zmianom ulegają natomiast studia przypadków podporządkowane określonym blokom. Decydują o nich opinie poprzedniego rocznika, a także wybory dokonywane przez obecnych studentów. W pierwszych edycjach studiów istniała również możliwość dodania pewnych przedmiotów, natomiast ostatnio ze względów organizacyjnych ukształtowała się stała grupa wykładów do wyboru. Są to: nowe tendencje w ZZL w gospodarce niemieckiej, komunikacja w ZZL, mobilność pracowników w UE oraz kultura pracy w gospodarce japońskiej. Istotny element programu stanowią również seminaria, których tematyka ogłaszana jest wcześniej, a słuchacze dokonują wyboru zajęć.

● Poza klasycznymi sposobami prowadzenia zajęć słuchacze dysponują specjalnie przygotowanymi dla nich materiałami, które są zamieszczane w portalu dydaktycznym e-UEP (moodle). Trzeba zauważyć, że kilkakrotnie wprowadzone innowacje, np. czaty, nie spotkały się z należytą oceną słuchaczy. Sprawdzają się natomiast konsultacje indywidualne i e-mailowe oraz wspomniane wykorzystanie platformy moodle do przekazywania materiałów.

● Słuchaczami studiów podyplomowych są głównie mieszkańcy Wielkopolski, ale około 30 proc. pochodzi z innych regionów Polski. Ponad 80 proc. słuchaczy stanowią kobiety. Pracownicy działów HR to jednak tylko 20 proc. uczestników studiów.

● Następuje zjawisko pewnego nasycenia istniejącymi formami studiów, chociaż trudno to jednoznacznie określić, gdyż i w poprzednich latach występowały wahania. Największą liczbę słuchaczy odnotowaliśmy w roku akademickim 2008/2009. Istotną cechą jest zwiększenie się terminowości kończenia studiów.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kaźmierczak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie cywilnego postępowania sądowego i egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK