| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Kiedy szkolenia pełnią funkcję motywacyjną?

Kiedy szkolenia pełnią funkcję motywacyjną?

Niedawno rozpoczęłam pracę jako menedżer ds. szkoleń w instytucji finansowej i jest to moja pierwsza funkcja kierownicza. Szkolenia stanowią dla mnie ważny element motywacyjny, gdyż firma inwestująca w pracownika pokazuje, jak ważnym jest on zasobem. Sytuacja w mojej firmie jest jednak niezrozumiała i mam wrażenie, że szkolenia traktowane są jak zło konieczne. Trudno wspierać i rozwijać politykę rozwojową, jeżeli nikt nie ma do niej przekonania.

Sytuacja w zespole i organizacji

Jeżeli pracownicy odczuwają narastające problemy działu lub też problemem w ich oczach jest niekompetentny szef, to niekiedy motywacja do zdobywania wiedzy i wykorzystywania jej w praktyce maleje. Firma, która jest niestabilna na rynku, ignoruje potrzeby ludzi, nie umie rozwiązywać trudnych sytuacji czy intensywnie zwalnia, nie może oczekiwać wzrostu motywacji poprzez szkolenia.

Obłożenie pracą

Natłok zadań, z których trzeba wywiązać się w określonym terminie, nie zachęca do uczestnictwa w szkoleniu, które w danym momencie jest mało ważne. Podobnie, w przypadku małej liczby zadań, co czasem wiąże się z obniżonym wynagrodzeniem – szkolenia są początkowo doskonałym rozwiązaniem do podwyższania kwalifikacji, ale po pewnym czasie nie są już żadnym źródłem motywującym do pozostawania w danej organizacji.

Życie zawodowe a prywatne

Jeśli praca wiąże się z nadgodzinami, ciągłymi podróżami czy nawet trybem zmianowym, to dodatkowe wyjazdy na szkolenia mogą nie być szczególnie przyjemne.

Termin i miejsce

Niekiedy jedyną możliwość na spędzenie czasu z rodziną czy przyjaciółmi mamy w weekend, a więc organizowanie szkolenia w soboty czy niedziele bywa demotywujące.

Wykorzystywanie wiedzy w praktyce

Zdobywanie wiedzy jest fajne, ale możliwość jej zastosowania jeszcze lepsza. W innym wypadku po prostu łatwo zapomnieć. Wobec tego ważny jest dobór tematyki do potrzeb wewnętrznych i zawodowych pracownika oraz umożliwienie mu wykorzystania umiejętności podczas wykonywania codziennych zadań.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCYJNE ZMIANY W UMOWACH ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kosy

Ekspert, trener, konsultant, wykładowca uniwersytecki. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej. Doradztwem w zarządzaniu zasobami ludzkimi zajmuje się od ponad 15 lat, realizując różnorodne projekty z zakresu HR. Ma za sobą długoletnie doświadczenie zdobyte w międzynarodowych firmach doradczych: Capgemini Ernst & Young, SHL Ireland, Hudson Global Resources, PWC. Zrealizował różnorodne projekty dla wiodących organizacji działających w Polsce, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii (m.in. Accenture, Aer Rianta, AIB, Bank of Ireland, Dairygold, Lafarge, Oriflame, Sulzer, Ulster Bank). Autor artykułów publikowanych w Serwis HR, Personel i Zarządzanie oraz Rzeczpospolitej, a także pozycji naukowych i książkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »