| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Bilans zysków i strat czyli jak funkcjonuje branża szkoleniowa po napływie środków unijnych

Bilans zysków i strat czyli jak funkcjonuje branża szkoleniowa po napływie środków unijnych

Rynek szkoleń od kilku lat konsumuje miliony euro, które Unia Europejska przeznaczyła na rozwój kompetencji polskich pracowników. Szkolenia wykorzystujące pieniądze z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki ciągle cieszą się dużym powodzeniem. Choć dotacje z UE przeznaczone na dokształcanie pracowników są już w znacznym stopniu wykorzystane, trwający boom szkoleniowy ciągle kształtuje polską branżę szkoleniową.

Niespotykany na taką skalę zastrzyk funduszy unijnych spowodował gwałtowne zwiększenie popytu na szkolenia. Jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać firmy szkoleniowe, które specjalizowały się w realizacji projektów unijnych.

Gdy pojawiły się pierwsze projekty EFS, nastąpił proceder powoływania firm zajmujących się organizacją i prowadzeniem szkoleń z wykorzystaniem funduszy. Można było zaobserwować dwie tendencje. Pierwszą z nich było powoływanie firm do prowadzenia szkoleń, natomiast drugą było zarządzanie funduszami oraz tworzenie organizacji do pozyskiwania środków dla innych podmiotów – mówi Wojciech Szymczak z firmy Egeria Consulting Experts Group.

Stabilizacja mimo kryzysu

Duża liczba projektów pozwoliła na dosyć spokojne funkcjonowanie na rynku już istniejących i nowych firm. Popyt na szkolenia był duży. W 2008 roku, kiedy polską gospodarkę dotknęły skutki kryzysu, dotacje unijne ułatwiły firmom szkoleniowym przetrwanie trudnych czasów i zniwelowały negatywne skutki spowolnienia gospodarczego. Pomimo że budżety firm zostały znacząco obniżone, unijne pieniądze pozwoliły im nadal wysyłać swoich pracowników na szkolenia.

Długo odsuwaliśmy temat, nie pisaliśmy projektów unijnych, a nasi klienci nie wywierali presji, szczęśliwie zamawiając kolejne szkolenia komercyjne – mówi Małgorzata Procner, dyrektor ACT Advanced Corporate Training. – Kiedy w końcu złożyliśmy nasz pierwszy projekt, jego pozytywna ocena i początek realizacji zbiegły się w czasie z okresem kryzysowego zamrożenia budżetów szkoleniowych w firmach. Odczuliśmy więc wyraźnie korzyść, jaką jest możliwość zapewnienia stałych, gwarantowanych, regularnie odbywających się zajęć dla zespołu trenerów i lektorów – dodaje.

W takiej sytuacji znalazło się wiele innych firm. Dla nich fundusze unijne gwarantowały przetrwanie na kryzysowym rynku. Gorzej miały się firmy, które nie specjalizowały się w projektach unijnych. Mogły odczuć spadek koniunktury, mimo że posiadały w swojej ofercie dobre szkolenia i trenerów z wysokimi kwalifikacjami, ich oferta przegrywała z ofertą szkoleń dofinansowanych.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Sztymelski

Specjalista z zakresu podatków i rachunkowości, księgowy w biurze rachunkowym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK