REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wpływ pandemii koronawirusa na branżę szkoleń - analiza

Wpływ pandemii koronawirusa na branżę szkoleń - analiza. / Fot. Fotolia
Wpływ pandemii koronawirusa na branżę szkoleń - analiza. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z pewnością epidemia koronawirusa uderzy w rynek szkoleń. Wiele firm będzie zmuszonych przejść w tryb przetrwania, a więc budżety na rozwój zostaną ograniczone. Ponadto branża szkoleń ma zostać odmrożona jako jedna z ostatnich. Najlepszym rozwiązaniem wydają się być w tej chwili szkolenia online. Poniżej analiza wpływu pandemii na branżę szkoleń.

Przetrwają najsprytniejsi

Świat sprzed wybuchu epidemii już nie wróci. Zamrożona gospodarka i puste ulice - jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości, gdy będziemy już „po” koronawirusie? Zdaniem ekonomistów Centrum Analiz Ekonomicznych, aż 780 tys. osób jest zagrożonych utratą pracy lub spadkiem dochodów w wyniki epidemii. Jak poradzi sobie z tym branża edukacyjna?

Autopromocja

Polecamy: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

Niepewne jutro

Życie w izolacji wychodzi nam coraz lepiej, ale nie wiemy jak długo będziemy musieli radzić sobie z różnymi skutkami pandemii. Ze specjalnej, 39. edycji realizowanego przez Instytut Badawczy Randstad badania „Monitor Rynku Pracy”, wynika, że w związku z epidemią koronawirusa, znacząco wzrosła niepewność Polaków o pracę. 1 na 4 zatrudnionych ocenia ryzyko utraty posady jako duże. Prawie połowa pracowników obawia się zmniejszenia pensji, 25% zwolnienia, a 16% likwidacji firmy. Te obawy są uzasadnione. Stopa bezrobocia w lutym wyniosła 5,5 proc., czyli o niecały procent mniej niż przed rokiem – to wynik, którego możemy długo nie powtórzyć. Już w marcu liczba zatrudnionych zmniejszyła się o ok. 34,2 tys. osób. Według badania Centrum Monitoringu Sytuacji Gospodarczej, w maju możemy się spodziewać średniego spadku zatrudnienia na poziomie 18,6 proc. Razem z rynkiem pracy ucierpi cała gospodarka - według Marka Rozkruta, głównego ekonomisty firmy EY, trzymiesięczny lockdown oznaczać będzie dla większości krajów dwucyfrową recesję, w niektórych nawet 20-procentową. Z kolei Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu widzi to tak:

- Po wygaśnięciu zarazy wielu ludzi nie wróci już do stacjonarnej pracy biurowej. Contact-free economy dostanie solidnego przyspieszenia. Zmieni się wiele wzorców społecznych zachowań, w tym sposoby korzystania z czasu wolnego. A przy tym będziemy musieli poradzić sobie z gigantycznymi długami, z wieloma defaultami na poziomie niewypłacalności krajów i podmiotów gospodarczych, z rosnącymi – po chwilowych spadkach – wzrostami cen, z dużą liczbą bezrobotnych. Ten kryzys będzie dawał o sobie znać przez kilkadziesiąt najbliższych lat. Tak zresztą było po wszystkich poprzednich pandemiach w historii. – mówił w rozmowie z Business Insider Polska

Jak kryzys odbija się bezpośrednio na przedsiębiorcach? O tym mówi Piotr Cielecki, mówca motywacyjny, trener i coach:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Z pewnością wiele firm będzie musiało zwolnić pracowników i przejść w tryb przetrwania, toteż budżety mogą zostać ograniczone, co zaowocuje spadkiem popytu na niektóre rodzaje szkoleń. Z drugiej strony wsparcie coachingowe i psychologiczne nigdy wcześniej nie było tak potrzebne jak teraz: warsztaty z budowania zespołu, efektywnej komunikacji, kompetencji menadżerskich i zarządzania sobą znajdą się na liście życzeń większości firm, gdy tylko będzie można z powrotem zgromadzić ludzi na sali szkoleniowej.

Reagowanie na zmiany

Jakie branże ucierpią najbardziej? Wśród najbardziej zagrożonych jest turystyka, hotelarstwo, eventy, w tym konferencje. Dane udostępnione przez banki PKO BP oraz Millenium nie pozostawiają złudzeń. Widać spadki w branży turystycznej, restauracyjnej, kosmetycznej i hotelarskiej. Kryzys dotyczy również rozrywki, edukacji i mody. Gdy rząd ogłosił zamknięcie szkół i wydarzeń o charakterze edukacyjnym, transakcje kartami płatniczymi w tym sektorze powędrowały w dół, by zaraz odnotować spadek z blisko 160 pkt. do 10 pkt.

Najmniejsze bufory płynnościowe mają firmy z branży usług dla ludności, wśród nich branża edukacyjna, a zwłaszcza konferencyjna. I to ten sektor, według informacji ze strony Rządu, zostanie najpóźniej odmrożony. Jak pokazuje życie, by wyjść obronną ręką z kryzysu, kluczowa jest umiejętność przystosowania się do zmian. Przykładem mogą być firmy, które szybko przeszły ze świata offline i zaczęły wdrażać szkolenia online.

- Szkolenia on-line są idealną formą dla osób, które szukają wiedzy w pigułce. Takiej, która działa od ręki. Często wzbogacone są o wiele dodatkowych materiałów, za które przyszłoby nam dodatkowo słono zapłacić albo swoim czasem, albo gotówką. Jestem początkującym autorem szkoleń on-line, jednak widzę w nich ogromny potencjał. Co prawda, nie zastąpią one do końca szkoleń stacjonarnych, ale dzięki takim narzędziom jak WP Idea, mocno ułatwiają pracę zarówno trenerom, jak i uczestnikom. Wygodny interfejs i podgląd na postęp kursu są dodatkową zachętą.

Pracy jest tyle samo, a może i więcej. Zamiast realizować szkolenia stacjonarne skupiam się teraz na produkcji materiałów on-line. Zauważyłem, że kontakt z klientami i praca 1:1 wymaga sporo więcej czasu niż do tej pory. – mówi Grzegorz Kobuszewski z efektywnegorozwoju.pl

Dla Piotra Cieleckiego, kryzys to szansa w sprawdzeniu się w nieco innej formie:

- Prowadzę dużo coachingów online, ale też jedno i dwudniowe szkolenia w nieco skróconej formule i z godzinną przerwą, aby uczestnicy mogli przewinąć w przerwie młodsze dziecko, zjeść obiad, odpisać na maile i uniemożliwić starszemu dziecku sprawdzenie co kot ma w środku. Poza tym wiele firm zdecydowała się na zakup pigułek wiedzy. To nowy produkt, który stworzyłem w odpowiedzi na kryzys. Polega na tym, że firma zamawia materiał w jakimś zakresie merytorycznym, a ja nagrywam dla niej 5-7 minutowe filmy w tym temacie. Są maksymalnie skondensowane i zawierają dużo praktycznych, konkretnych, gotowych do zastosowania narzędzi w stylu: jak delegować obowiązki online, jak dbać o motywację pracowników, jak aranżować najbliższe otoczenie, czy jak nie rozwalić swojego związku pracując z domu. Dodatkowo, jako, że planowanie i tworzenie strategii jest w tym momencie kluczowe, stworzyłem kurs online Self Menagement System. Jest to zestaw 7 narzędzi, które w 2 godziny pozwalają nam zaplanować najbliższe tygodnie i miesiące, ograniczyć ilość kłótni nawet o 60%, ustalić co motywuje nas do działania i uniknąć najpowszechniejszych błędów. W tej chwili to jeden z dwóch najlepiej sprzedających się produktów na mojej stronie. - tłumaczy.

Z najnowszych badań Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych ABSL wynika, że sektor usług nowoczesnych szybko przystosował się do nowych warunków rynkowych i mogą stanowić impuls dla ponownego ożywienia gospodarczego Polski.

- Szkolenia online są znakiem naszych czasów. Choroba Covid-19 spowodowała, że wiele osób zaczęło szukać nowych dróg dotarcia do klienta. To samo dotyczy szkoleń i kursów, ponieważ można dostarczać je w nowej formie, za pośrednictwem Internetu - wyjaśnia Michał Jaworski, twórca platformy do kursów online WP Idea - Dla wielu szkoleniowców Internet okazał się sposobem na przetrwanie w kryzysie, ale również na zintensyfikowanie dotychczasowych dochodów, bo w kursie online może wziąć udział dowolna liczba osób z każdego zakątka kraju. My zauważyliśmy wzmożony ruch na stronie i duże zainteresowanie osób, które do tej pory edukowały w sposób stacjonarny. Oferowanie edukacji zdalnej i bycie aktywnym w sieci to już nie tylko dodatkowa forma budowania własnego biznesu, ale konieczność, by zwiększać zyski i dzielić się wiedzą. – komentuje Michał Jaworski, twórca WP Idea.

Źródło: WP Idea

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA