| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Zawód: trener

Zawód: trener

„Zawód trenera – możliwości rozwoju i certyfikacji kompetencji trenerskich” to hasło konferencji przeprowadzonej w Krakowie przez Stowarzyszenie Konsultantów i Trenerów Zarządzania MATRIK. Spotkanie szkoleniowców i wykładowców, osób pełniących funkcję trenerów wewnętrznych i zewnętrznych, coachów oraz konsultantów z firm szkoleniowych było znakomitą okazją do wymiany doświadczeń i refleksji nad potrzebą profesjonalizacji zawodu trenera.

Krakowska konferencja była podsumowaniem projektu Szkoły Trenerów prowadzonej przez Stowarzyszenie MATRIK pt. „Profesjonalny trener – rozwój warsztatu szkoleniowego”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Trener, czyli kto?

Chociaż zawód trenera czy konsultanta zarządzania nie został jeszcze wpisany do oficjalnej klasyfikacji zawodów obowiązującej w Polsce, to przecież od kilkunastu lat jest to faktycznie wykonywana usługa, odpowiadająca na potrzeby naszego rynku szkoleń. Kim jest trener zarządzania w warunkach polskiej gospodarki? Jakich kwalifikacji potrzebuje, jakie powinien mieć wykształcenie, jakimi zasadami etycznymi powinien się kierować. I wreszcie – czy trenerowi do funkcjonowania na rynku pracy niezbędny jest jakiś uznany certyfikat? Takie pytania były kanwą programu krakowskiego spotkania, a potrzeba i możliwości certyfikacji zawodu trenera zdominowały wystąpienia prelegentów i konferencyjną debatę.

Formalnoprawne aspekty pracy trenera zarządzania przedstawiła pani Nina Dragosz w wykładzie pt. „Trener freelancer, trener wewnętrzny, trener pracodawca”. Prelegentka i pokazała blaski i cienie tych trzech form funkcjonowania osób wykonujących zadania trenera. Oficjalnej kodyfikacji wciąż brak, a zawód trenera przyciąga ludzi z różnym przygotowaniem formalnym i z różnymi doświadczeniami.

Dziś zawód trenera w Polsce balansuje na granicy radosnej twórczości – mówiła Nina Dragosz. – Dlatego certyfikacja tej profesji staje się niezbędna.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Mira Michalska

Doradca

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »