| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Zawód: trener

Zawód: trener

„Zawód trenera – możliwości rozwoju i certyfikacji kompetencji trenerskich” to hasło konferencji przeprowadzonej w Krakowie przez Stowarzyszenie Konsultantów i Trenerów Zarządzania MATRIK. Spotkanie szkoleniowców i wykładowców, osób pełniących funkcję trenerów wewnętrznych i zewnętrznych, coachów oraz konsultantów z firm szkoleniowych było znakomitą okazją do wymiany doświadczeń i refleksji nad potrzebą profesjonalizacji zawodu trenera.

Trener czy trenerka?

Wykład dr Joanny Heidtman pt. „Trener kobieta, trener mężczyzna – różnice pracy w kontekście płci” wzbudził sporo emocji, choć w konsekwencji nie podzielił zebranych na zwolenników i przeciwników modnego ostatnio „parytetu”. Być może dlatego, że uczestnicy obojga płci byli na sali w prawie doskonałej równowadze.

Doktor Heidtman w krótkim a znakomitym wykładzie dowiodła, że różnica płci wpływa na pracę trenera (trenerki) tylko w takim stopniu, w jakim jesteśmy wszyscy niewolnikami archetypów i stereotypów na temat społecznego statusu mężczyzny i kobiety w danej kulturze. Mniejsze znaczenie ma odmienność tzw. stylów komunikacyjnych mężczyzn i kobiet, bowiem bywają mężczyźni z domieszką kobiecego i kobiety z domieszka męskiego stylu porozumiewania się.

Ani Wenus, ani Mars nie decydują o tym, jakim kto jest trenerem – mówiła Joanna Heidtman. – Decydujące znaczenie ma charakter i styl pracy osoby prowadzącej szkolenie.

Teoria czy praktyka?

Dr Jarosław Orzechowski przedstawił przygotowane wspólnie z dr. Krzysztofem Brocławikiem wystąpienie pt. „Trener w biznesie, trener na uczelni. Różnica w pracy w kontekście instytucji”. Pokazując w dowcipny sposób mocne i słabe strony dwóch sposobów wypełniania roli prowadzącego – jednej opartej przede wszystkim na wiedzy teoretycznej, a drugiej na praktyce – doprowadził swój wywód do paradoksalnej konkluzji: „Nie ma nic bardziej praktycznego, niż dobra teoria”.

Podstawą pracy trenera jest rzetelna wiedza ekspercka – mówił Jarosław Orzechowski. – Dobra teoria zapewnia twardą i spójną podstawę oddziaływań szkoleniowych, ale pod warunkiem, że wystarczająco wyraziście przekłada się na praktykę.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Inwestycje w Kurortach

Serwis nieruchomościowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK