| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Zawód: trener

Zawód: trener

„Zawód trenera – możliwości rozwoju i certyfikacji kompetencji trenerskich” to hasło konferencji przeprowadzonej w Krakowie przez Stowarzyszenie Konsultantów i Trenerów Zarządzania MATRIK. Spotkanie szkoleniowców i wykładowców, osób pełniących funkcję trenerów wewnętrznych i zewnętrznych, coachów oraz konsultantów z firm szkoleniowych było znakomitą okazją do wymiany doświadczeń i refleksji nad potrzebą profesjonalizacji zawodu trenera.

Trener czy trenerka?

Wykład dr Joanny Heidtman pt. „Trener kobieta, trener mężczyzna – różnice pracy w kontekście płci” wzbudził sporo emocji, choć w konsekwencji nie podzielił zebranych na zwolenników i przeciwników modnego ostatnio „parytetu”. Być może dlatego, że uczestnicy obojga płci byli na sali w prawie doskonałej równowadze.

Doktor Heidtman w krótkim a znakomitym wykładzie dowiodła, że różnica płci wpływa na pracę trenera (trenerki) tylko w takim stopniu, w jakim jesteśmy wszyscy niewolnikami archetypów i stereotypów na temat społecznego statusu mężczyzny i kobiety w danej kulturze. Mniejsze znaczenie ma odmienność tzw. stylów komunikacyjnych mężczyzn i kobiet, bowiem bywają mężczyźni z domieszką kobiecego i kobiety z domieszka męskiego stylu porozumiewania się.

Ani Wenus, ani Mars nie decydują o tym, jakim kto jest trenerem – mówiła Joanna Heidtman. – Decydujące znaczenie ma charakter i styl pracy osoby prowadzącej szkolenie.

Teoria czy praktyka?

Dr Jarosław Orzechowski przedstawił przygotowane wspólnie z dr. Krzysztofem Brocławikiem wystąpienie pt. „Trener w biznesie, trener na uczelni. Różnica w pracy w kontekście instytucji”. Pokazując w dowcipny sposób mocne i słabe strony dwóch sposobów wypełniania roli prowadzącego – jednej opartej przede wszystkim na wiedzy teoretycznej, a drugiej na praktyce – doprowadził swój wywód do paradoksalnej konkluzji: „Nie ma nic bardziej praktycznego, niż dobra teoria”.

Podstawą pracy trenera jest rzetelna wiedza ekspercka – mówił Jarosław Orzechowski. – Dobra teoria zapewnia twardą i spójną podstawę oddziaływań szkoleniowych, ale pod warunkiem, że wystarczająco wyraziście przekłada się na praktykę.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Jaworska

Radca prawny   

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK