| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Wyzwania dla partnerstwa

Wyzwania dla partnerstwa

Model partnerstwa biznesowego HR Dave’a Ulricha liczy już ponad 10 lat, a jednak tylko nieliczne firmy w Polsce wdrożyły go do tej pory. Firma doradcza HRM Partners oraz redakcja „Personelu i Zarządzania” zaprosiły przedstawicieli siedmiu z nich, aby podzieli się swoimi doświadczeniami.

Dariusz Ryciak: U nas też to działa od 2 lat. Na tyle się sprawdziło, że również biznes poprosił o wprowadzenie takiej ankiety dla siebie, prosząc o feedback działy komercyjne z nim współpracujące. Też traktujemy to informacyjnie. Ale służy też formułowaniu oczekiwań wobec HRBP przez współpracujących menedżerów. HRBP musi mieć jeden cel w MBO wyznaczony w oparciu o oczekiwania partnerów z biznesu. To nie musi być cel biznesowy, ale musi być ustalony wspólnie z biznesem.

Emilia Strzelecka: W Wedlu odbywa się to mniej formalnie. Natomiast obowiązkiem każdego HRBP jest pozyskiwanie informacji zwrotnej od swoich partnerów z biznesu na temat jakości współpracy po to, by móc doskonalić te relacje.

Aneta Kopera: Czy polskie firmy dojrzały do modelu HRBP i jaki będzie kolejny krok?

Joanna Szybisz: Warto spojrzeć na ten problem w perspektywie ostatnich 15 lat. Kiedyś zależało nam na tym, by dyrektor personalny był partnerem dla biznesu, dziś mówimy, że chodzi o to, aby cały dział HR był takim partnerem. Dziś mamy potwierdzenie biznesu, że on takiego działu personalnego potrzebuje. Dokąd dojdziemy? – Wygląda to trochę tak, jakby pojęcie funkcji haerowej stawało się coraz szersze...

Piotr Sierociński: A czy nie idzie to w kierunku HRM bez działu HR?

Joanna Szybisz: Być może ku modelowi, w którym zamiast działu HR w firmie jest jedna osoba, zaś rolę haerowców pełnią inni liderzy zespołów przy wsparciu systemów. Znam organizację, w której na 4,5 tys. zatrudnionych w pionie personalnym pracują cztery osoby. Płace i administracja są wydzielone na zewnątrz. Te cztery osoby to biznespartnerzy. Jedną z nich jest dyrektor HR zasiadający w zarządzie, a pozostałe są przypisane do poszczególnych części organizacji.

Artur Miernik: Jeśli patrzymy na strategię jakiejkolwiek firmy, to jednak znajdziemy w niej zarządzanie talentami, zarządzanie jakością zasobów ludzkich, zarządzanie kulturą korporacyjną. Bez aktywnego zarządzania tymi obszarami żadne systemy IT nie zapewnią wartości firmie.

Magdalena Molenda: Myślę, że poprzez zbliżenie z biznesem pojawi się też dużo innowacyjności w działach HR. Różne niekonwencjonalne rozwiązania zaczynają przenikać do naszej dziedziny, a siłą napędową tych wszystkich zmian jest efektywność działów personalnych.

Piotr Sierociński: Dziękuję Państwu.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK