| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Zmiana budżetów na szkolenia top menedżerów i menedżerów liniowych

Zmiana budżetów na szkolenia top menedżerów i menedżerów liniowych

Polskie firmy niedostatecznie rozwijają przywództwo i standardy kierownicze na najniższych stanowiskach menedżerskich, choć to na tym poziomie kształtuje się klimat sprzyjający zaangażowaniu. Czy zatem nie warto tu przesunąć środków z drogich szkoleń dla menedżerów wyższego szczebla?

Krzysztof Tarka

wspólnik w firmie doradczej Tarka Executive’s

Zabrać – tak, przesunąć – gdzie indziej

Myśląc o budżetach na szkolenia i rozwój personelu, doradzam, by przesuwać fundusze – ale nie pionowo (góra – dół), lecz poziomo (słabi – efektywni). Uważam, że pieniądze na szkolenia powinny być przeznaczane na najlepszych pracowników. Jeżeli ktoś nie ma dobrych wyników, to się w niego nie opłaca inwestować. Jednak wiele firm odruchowo próbuje „zasypywać dziury” kompetencyjne. Skupia się na pracownikach, którzy posiadają deficyty. Jest to, moim zdaniem, działanie mało korzystne dla firm i ich właścicieli. Pieniądze należy przeznaczać na talenty i ich dalszy rozwój.

Dodatkowo można przywołać nie do końca przemyślane inwestowanie pieniędzy w incentive trips dla top menedżerów. Znam ten fakt z własnych doświadczeń. Czasem menedżer z krajowego zarządu jest zapraszany „na szkolenie” np. do Nowego Orleanu. Przede wszystkim po to, żeby zaistniał towarzysko wśród najwyższych kręgów korporacji. Efekty tych spotkań ograniczają się do swego rodzaju networkingu i relacji politycznych. Koszty są niewspółmierne do efektów biznesowych. Osobom na najwyższym szczeblu relacje są oczywiście bardzo potrzebne, ale kalkulując korzyści, lepiej byłoby przynajmniej część wydawanych kwot przeznaczyć na rozwój kompetencji potrzebnych na kolejnych szczeblach zarządzania.

Jakie są potrzeby firm w zakresie kompetencji menedżerów pierwszej linii zarządzania? W wielu firmach są widoczne olbrzymie braki. Menedżerowie nie obserwują podwładnych, nie delegują, nie stawiają celów, nie rozliczają z ich realizacji, nie przekazują informacji zwrotnej, nie rozmawiają z pracownikami o ich rozwoju, a ich działania motywacyjne ograniczają się do czynnika finansowego. Co więcej, często nie do końca umieją stosować narzędzia zarządcze, które firma już posiada. Czy zawsze tak jest i szkolenie ich jest w takim razie najlepszą z możliwych decyzji? Nie zawsze. Znam firmę, gdzie po dużym spadku udziałów w rynku wykonano m.in. diagnozę kompetencji średniej kadry kierowniczej. Wcześniej obserwowano deficyty, takie jak te opisane powyżej. W badaniu okazało się, że kierownicy liniowi posiadali w rzeczywistości odpowiednie kompetencje do pracy na piastowanych stanowiskach. Zastosowane narzędzie badawcze odwoływało się bowiem nie tylko do ich funkcjonowania w obecnej organizacji, ale i do ich wcześniejszej praktyki zawodowej w innych firmach. Tam stawiali oni cele, rozliczali, motywowali itd. Natomiast w tej firmie dyrektorzy wyższego szczebla nieświadomie „stłumili” te pozytywne zachowania.

W tej sytuacji szkolenie menedżerów liniowych z umiejętności, którymi już potrafili się posługiwać, byłoby niemądrą inwestycją. Zamiast tego, konieczne było przeznaczenie funduszy na programy rozwojowe zmieniające relacje między wspomnianymi dwoma szczeblami zarządzania, wprowadzające element „matkowania” przywódcom i kaskadowania standardów menedżerskich. Nie chodzi o to, żeby podnieść same kompetencje wyższych menedżerów, co też przy okazji się dzieje, ale o to, by pojawiła się w firmie autentyczna relacja pomiędzy przełożonym a podwładnym i wspólna praca nad zarządzaniem pracownikami.

Zdarzają się też inne sytuacje, kiedy wydatek na szkolenie kierowników liniowych będzie niepotrzebną inwestycją. Otóż ostatni kryzys ujawnił, że w okresie prosperity w niektórych firmach szybki wzrost zaburzył struktury zarządcze, które rozrosły się nadmiernie w związku z brakiem kontroli kosztów. W rezultacie na przykład pojawiały się kolejne szczeble zarządzania, których zakresy odpowiedzialności w dużej mierze na siebie zachodziły. Wtedy kierownik liniowy nie do końca skutecznie zarządza swoim zespołem. Ale nie musi to wynikać z braku kompetencji. Czasem przełożony jest „za blisko” swojego podwładnego i w efekcie zarządza jego zespołem „z tylnego fotela”. W takim przypadku lepsze efekty, niż tworzenie budżetów szkoleniowych, przyniesie przebudowanie architektury firmy. Pozwoli to zmniejszyć liczbę warstw stanowisk. Nie po to, żeby kogoś zwalniać, ale żeby przełożeni różnych szczebli nie zabierali sobie wzajemnie przestrzeni.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marta Jeleń

Radca prawny LL.M.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK