| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Jak dobrze wybrać program MBA?

Jak dobrze wybrać program MBA?

Na początku 2009 roku, kiedy to na wieść o kryzysie wiele firm zamroziło swoje budżety szkoleniowe, zainteresowanie drogimi studiami typu MBA zaczęło maleć. Jednak w ostatnim czasie trend ten się odwrócił i obserwujemy znaczny wzrost zainteresowania tą formą edukacji. Studia MBA to ważna decyzja i... niemały wydatek. Tym bardziej przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego programu należy zrobić dogłębną analizę dostępnych ofert oraz własnych oczekiwań.

W poszukiwaniu kryteriów

Przy wyborze programu MBA nie warto kierować się modą czy wysokością zarobków w danej branży. Nie każdy ma bowiem predyspozycje do pracy na aktualnie modnych stanowiskach. Ważna jest natomiast umiejętność dopasowania swoich predyspozycji do potrzeb rynku. Po określeniu podstawowych parametrów programu MBA, takich jak cena, język wykładowy czy miejsce prowadzenia warsztatów, trzeba sprawdzić jakość programu pod kątem jego dostosowania do specyfiki polskiego rynku. Studia MBA powinny pozwalać na zdobycie wiedzy i umiejętności wychodzących poza same teorie czy narzędzia, a także dawać możliwość gruntownego poznania aktualnych problemów zarządzania, rozwijać zdolności analityczne i kompetencje menedżerskie, niezbędne w praktyce kierowania firmami. Studia MBA powinny też uczyć patrzenia na przedsiębiorstwo z szerokiej, strategicznej perspektywy, a także wychodzenia poza utarte schematy działania. Ich zadaniem jest również kształtowanie odpowiednich postaw kluczowych przy podejmowaniu samodzielnych, strategicznych decyzji w otoczeniu, które ulega dynamicznym zmianom. Takich menedżerów, liderów i strategów potrzebują dzisiaj firmy.

Ważna jest również możliwość otrzymania dyplomu liczącej się zagranicznej uczelni. Może to zwiększyć nasze szanse na pracę w międzynarodowym biznesie. Wskazane jest, by dyplom zagranicznej uczelni był taki sam, jaki otrzymują jej absolwenci w danym kraju, np. w Wielkiej Brytanii. Należy również sprawdzić, jaką międzynarodową akredytacją program może się pochwalić. Jeśli jest to np. akredytacja Association of MBAs, możemy mieć pewność, że nikt nie będzie kwestionował, czy ukończyliśmy dobre studia MBA. Akredytacja nie jest jednak zaświadczeniem o jakości danym raz na zawsze. Oczywiście warto kierować się opinią absolwentów. Nie wolno zapominać również o wadze networkingu, bo relacje nawiązane podczas studiów MBA okazują się w przyszłości nieocenione. Należy więc sprawdzać, jakie wymogi stawia uczelnia, jeśli chodzi o doświadczenie zawodowe kandydatów przyjmowanych do programu.

W Polsce czy za granicą?

Przy wyborze programu MBA często pojawia się pytanie, czy studiować w Polsce, czy za granicą. Zawsze jednak należy porównać poszczególne programy MBA. Zarówno w Polsce, jak i za granicą są bowiem programy lepsze i gorsze. Najlepsze polskie programy MBA mogą konkurować z wieloma zagranicznymi. Posiadają prestiżowe akredytacje takich instytucji, jak np. Association of MBA’s (akredytującej programy MBA z całego świata), oferują również możliwość zdobycia dodatkowego dyplomu prestiżowych uczelni z Wielkiej Brytanii czy USA w ramach współpracy z tymi uczelniami.

Co nie jest również bez znaczenia, najlepsze polskie programy MBA przy naprawdę niezłym poziomie, jaki reprezentują, są wciąż dużo tańsze niż programy wielu znanych uczelni zagranicznych. Wybierając program MBA, należy racjonalnie ocenić własną pozycję wyjściową i zastanowić się, czemu ma służyć ukończenie takich studiów, w jakiej firmie chciałbym pracować i jak powinna wyglądać moja potencjalna ścieżka kariery za kilka czy kilkanaście lat. Czy chcę i mam odpowiednie możliwości, by zrobić karierę w międzynarodowej korporacji w USA, czy też raczej nastawiam się na rozwój w jednym z oddziałów koncernu np. w Europie Środkowo-Wschodniej czy Azji. A może w grę wchodzi jeszcze inny scenariusz, w którym myślę raczej o karierze na lokalnym rynku, w konkretnym kraju? Wszystko to ma znaczenie i powinno mieć wpływ na wybór konkretnego programu MBA dopasowanego do tych oczekiwań i spełniającego odpowiednie standardy.

Polecamy artykuły

Autor:

development menedżer w Wyższej Szkole Zarządzania/Polish Open University

Źródło:

INFOR
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK