| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Co zrobić, aby wiedza ze szkolenia została w głowie?

Co zrobić, aby wiedza ze szkolenia została w głowie?

Jestem kierownikiem działu szkoleń w dużej organizacji. W ostatnich latach kładzie się duży nacisk na działania rozwojowe pracowników i oczywiście najbardziej popularnym i pożądanym przez zatrudnionych sposobem na rozwój są szkolenia. Czasami po szkoleniach widać zmianę w zachowaniach ludzi, a czasami nie. Niektórzy chcą iść po roku czy dwóch latach na szkolenia z tego samego tematu, bo mówią, że już niewiele pamiętają. Co zrobić, aby umiejętności i wiedza ze szkoleń została w głowie i była stosowana codziennie?

Dzielenie się wiedzą

Ciekawym sposobem utrwalenia wiedzy uczestnika szkolenia jest przygotowanie krótkiego streszczenia z najważniejszych rzeczy, które były na szkoleniu. Będzie mógł je przedstawić w formie prezentacji na spotkaniu dla pozostałych członków zespołu. Takie działania wymagają przygotowania się i powtórzenia materiału, a poza tym opowiadanie innym jest jednym z najlepszych sposobów utrwalania wiedzy. Dodatkową korzyścią jest przekazanie wiedzy i umiejętności kolejnym pracownikom. Zespół może się też umówić między sobą, że będzie wykorzystywać tę wiedzę i umiejętności w sposób świadomy i przypominać sobie o pewnych nowych zachowaniach w formie żartów.

Jednocześnie najważniejsze jest nasze własne przekonanie, że stosowanie nowych umiejętności i wykorzystywanie wiedzy jest warte zachodu i że wzbogaci nasz warsztat umiejętności. Po prostu musimy chcieć!

Nieoceniona przypominajka

Załóżmy, że warto zacząć coś robić. Możemy sobie stworzyć przypominajkę – kotwicę, którą będziemy zawsze mieć przed oczami, np. kartka z tekstem lub metaforycznym symbolem przyklejona na monitorze lub sygnał w telefonie o określonej godzinie. Oczywiście przypominajki dostosowujemy do siebie, tak aby działały na nas w odpowiedni sposób.

Jeżeli nowej wiedzy i umiejętności nie zaczniemy wykorzystywać, stosować od następnego dnia, to zapomnimy, jak to robić.

Nawet jeśli będziemy popełniać na początku błędy, coś nie będzie nam wychodzić, tak jak to było na szkoleniu – to dobrze, jest to właśnie okazja do uczenia się, modyfikowania i dostosowywania nowych umiejętności do naszego środowiska.


Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK