| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Zarządzanie energią

Zarządzanie energią

Wywiad z Richardem Bolstadem, trenerem, coachem, twórcą Metody Komunikacji Transformującej.

● Szkolisz coachów, trenerów i menedżerów na całym świecie, od 2006 roku w Polsce. Uczysz ich różnych umiejętności, także tego, co nazywasz zarządzaniem energią.

Isobel Menzies Lyth prowadziła badania nad lękiem i wyczerpaniem (nie w znaczeniu stresu w pracy czy długoterminowego wypalenia, ale w znaczeniu klinicznym) wśród pracowników szpitali. Odkryła, że był to zasadniczy element decyzji pracowników o porzuceniu kariery, powód błędów i niskiej wydajności, a także znaczący element systemów społecznych działających w szpitalach. Sporą część tego, co członkowie personelu szpitalnego robią w interakcji ze swoimi kolegami i pacjentami, obejmowało zrytualizowane unikanie lęku. To wielkie marnotrawstwo energii. Na Zachodzie myślimy o energii albo w kategoriach równań fizycznych, albo w kategoriach zmęczenia lub aktywności. We wschodniej Azji ludzie używają trzeciej metafory, opisują energię jako siłę życiową, chi, która ożywia ludzi, i którą można doładować. We współczesnej neurologii myślimy o mózgu jako o organie, który zużywa najwięcej energii w całym organizmie (większość tlenu, który wdychamy, idzie na utrzymanie jego funkcjonowania, dlatego jest to pierwszy organ, który zostaje wyłączony przy spadku dostaw tlenu). W czasie swoich szkoleń pokazuję, jak te trzy różne sposoby myślenia o energii można wykorzystać do zbudowania nowych, bardziej efektywnych sposobów kreowania życia, które jest bardziej produktywne i bardziej satysfakcjonujące.

●  Co to jest cybernetyka i jaki ma związek z pracą trenera, coacha, menedżera?

Terminu cybernetyka po raz pierwszy użył Norbert Wiener w roku 1948. Termin cybernetyka pochodzi od greckiego słowa określającego sternika łodzi i odnosi się do sposobu, w jaki sternik nieustannie dopasowuje swoje działania w reakcji na ruch oceanu i wiatru. W ten sam sposób odnoszący sukcesy człowiek biznesu nieustannie dopasowuje swoje działania do zewnętrznych i wewnętrznych rezultatów, jakie uzyskuje. W systemach nie możemy wyodrębnić jednego elementu i działać tak, jakby pozostałe elementy nie istniały. Nie możemy sterować łodzią i ignorować fal. Nie możemy przebijać się przez dzień pracy i ignorować naszych wewnętrznych stanów umysłu i reakcji tych, którzy nas otaczają. Wiele lat temu w Genewie dr Paul Evans podczas treningu dla menedżerów firmy Hewlett-Packard mówił o nieuchronnym stopieniu się osobistych doświadczeń, jakimi są stres i osiągnięcia biznesowe. Dr Trygve Roos, fiński badacz coachingu, uczestnik szkolenia, powiedział, że w tamtym właśnie momencie zmieniły się jego główne wartości i zrozumiał, że nie da się podzielić człowieka na dwie części: pracownika i oddzielonej od niego istoty ludzkiej. Oczywistym przykładem jest potrzeba odpoczynku. W roku 1910 przeciętny Amerykanin spał dziewięć godzin na dobę. W roku 1975 liczba ta spadła do siedmiu i pół godziny (Dement 1997). W 2002 roku sonda „Sen w Ameryce” przeprowadzona przez National Sleep Foundation wykazała, że przeciętny dorosły Amerykanin przesypia zaledwie 6,9 godziny na dobę, co prowadzi do zmęczenia i innych objawów wyczerpania. Badania wykazują, że niedostatek wypoczynku wpływa szkodliwie na płaty czołowe kory mózgowej i zdolność kontrolowania mowy, wykorzystania pamięci i rozwiązywania problemów. Pozbawienie snu bezpośrednio wpływa na obszar mózgu najbardziej odpowiedzialny za działanie w kierunku osiągania celów.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK