| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Zarządzanie energią

Zarządzanie energią

Wywiad z Richardem Bolstadem, trenerem, coachem, twórcą Metody Komunikacji Transformującej.

● Co powodują emocje? Które z nich są korzystne, a które nie?

W czasie swoich treningów używam cybernetycznego (systemowego) modelu emocji. Według Virginii Satir emocja jest czymś analogicznym do lampki ostrzegawczej na desce rozdzielczej samochodu. Lampka, kiedy się zapala, informuje, że system, który ma napędzać samochód, jest w jakiejś formie wyczerpania, dysharmonii, uszkodzenia czy osłabienia. Nie chodzi o tłumienie emocji, co działa, jak odłączenie lampki ostrzegawczej. Nie chodzi też o to, aby żyć ciągle w złości czy lęku: analogia do pozostawienia samochodu w stanie, w którym lampka ostrzegawcza zapala się codziennie, ponieważ samo obserwowanie lampki ostrzegawczej już powoduje utratę energii. Chodzi o to, żeby ten stan zmienić.

● Jak możemy zatem wykorzystywać emocje? Czy możemy wpływać na nie, czy nawet nimi zarządzać?

Skuteczne zarządzanie emocjami (inteligencja emocjonalna) rozpoznano jako główny wskaźnik sukcesu osobistego i zawodowego, którego znaczenie jest o wiele większe niż tradycyjna inteligencja. Na przykład sam sposób myślenia może nas wyczerpywać lub dodawać nam energii. Pracowałem kiedyś z nowozelandzkim sportowcem Stevem Gurneyem. Celem naszej współpracy było zwiększenie jego dotychczasowych osiągnięć w wyścigu na wytrzymałość „Coast to Coast”, przy wykorzystaniu Neurolingwistycznego Programowania. Jest to historia o zmianie negatywu w pozytyw, zmartwienia w wyzwanie. Steve martwił się biegiem przez góry. Choć był doświadczonym biegaczem i miał za sobą mnóstwo treningów, nie był tak szybki na trasie Goat Pass, jak jego konkurent Gelately, który wyprzedzał go zawsze o jakieś osiem, dziesięć minut. Zlikwidowanie tej straty przed linią mety wymagało tytanicznego wysiłku i było szalenie stresujące! Biegnąc, należy starannie rozkładać tempo przez całe 11 godzin, nie chodzi przecież o to, żeby paść tuż przed metą. W naszej pracy skupiliśmy się na rozbiciu przekonania Steva, że zawsze był 10 minut za liderem. Rzeczywistość jest taka, jaką ją postrzegamy, dzięki pracy możemy zmienić przekonania na bardziej wzmacniające i pozytywne. Steve wyobrażał sobie, że lider jest „tuż za rogiem”, tuż przed nim, być może nawet za nim, a nie te przerażające 10 minut przed nim. Zadziałało wspaniale! Następnym razem wbiegł na metę minutę przed Gelatelym! Był to jego najlepszy bieg przez góry! Mechanizm to pozytywne nastawienie, radość i zabawa. To uwalnia endorfiny i inne substancje umożliwiające naprawdę szybki bieg, które zwiększają skupienie, koncentrację oraz efektywność wykorzystania mięśni i glikogenu we krwi.

● Czy to skutkuje także wzrostem satysfakcji, poziomu szczęścia, osiągnięć zawodowych i biznesowych?

Dr Trygve Roos sprawdzał u swoich klientów efekty po 6–24 miesiącach od sesji coachingu, zwykle pojedynczych, i odkrył, że wzrost wydajności zawodowej, poprawę zachowań i wzrost postrzeganej jakości życia były radykalne i trwały przez cały ten czas. Udowodnił on, że badania menedżerskie stale wykazują wzajemne powiązanie tych trzech rodzajów rezultatów. Oznacza to, że coaching indywidualny, nawet jeśli skupia się na rozwoju indywidualnym, powoduje także zwiększenie wydajności pracy. Jest tanim sposobem zwiększenia wydajności Twoich najlepszych pracowników i uwolnienia umiejętności tych, którzy przeżywają osobiste stresy, powstrzymujące ich przed przejawieniem wysokiej skuteczności.

● Dziękuję za rozmowę.

Richard Bolstad

uznany na całym świecie certyfikowany trener NeuroLingwistycznego Programowania (IANLP) i Coachingu (ICI). Mieszka w Nowej Zelandii, szkoli top menedżerów w Europie, Ameryce, Azji i Australii. Autor ośmiu książek i wielu artykułów publikowanych w 12 językach na wszystkich kontynentach. Jego książka „RESOLVE” jest podstawowym podręcznikiem na Uniwersytecie w Piatigorsku w Rosji, gdzie szkoli się psychologów do pracy w obszarze objętym wojną w Czeczenii. Prowadził także szkolenie dla psychiatrów w Sarajewie dotyczące radzenia sobie z PTSD (stresem posttraumatycznym) wśród pozostałych przy życiu ofiar konfliktu w Bośni i w Kosowie.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Jaworska

Radca prawny   

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK