| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Wszystko się zmienia

Wszystko się zmienia

Rozmowa z Henryką Bochniarz, prezydentem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”, o roli szkoleń w procesie adaptacji przedsiębiorstw

  • Szkolenia pracowników to dobra inwestycja?

Odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Szkolenia to dziś jedyny sposób na skuteczne i szybkie podnoszenie kompetencji i kwalifikacji zawodowych zespołu. Niezbędnym warunkiem jest jednak planowanie drogi rozwoju pracowników pod kątem potrzeb firmy i strategii jej rozwoju. O przewagach konkurencyjnych przedsiębiorstw świadczą przecież ich zasoby ludzkie. W dobie galopujących zmian technologicznych tylko ludzie są kapitałem, którego nie da się szybko skopiować...

  • Dlaczego inwestowanie w kadry jest tak ważne?

Jak już wspomniałam, dziś jedynym pewnikiem jest zmiana... Umiejętność dostosowywania się do coraz to nowych warunków jest ważną kompetencją, którą trudno wykształcić w miejscu pracy. Za tym idzie oczywiście zdolność do analizy danych, wyciągania wniosków, myślenia strategicznego, porozumiewania się z przedstawicielami innych kultur itd.

W związku z tym od pracowników wymaga się znacznie więcej niż tylko wiedzy branżowej. Lukę w wiedzy można w szybki sposób uzupełnić. Kształtowanie wymienionych przeze mnie umiejętności to już prawdziwe wyzwanie dla pracodawców. Rozwijając potencjał intelektualny swojego zespołu, zwiększają oni szanse na rynku dla swoich firm. Z mojego punktu widzenia wyścig o stabilną pozycję wygrają ci, którzy zaczną dostrzegać w swoich pracownikach kapitał, mogący w zdecydowany sposób wpłynąć na sukces tudzież porażkę przedsiębiorstw.

  • Skoro inwestowanie w kadry jest takie ważne, czy polscy pracodawcy szkolą swoich pracowników?

Niestety, zazwyczaj tylko duże firmy przywiązują wagę do planowania i realizacji polityki szkoleniowej. Wyniki, jakie osiągamy w tym zakresie, stawiają Polskę prawie na końcu państw członkowskich UE. Wystarczy spojrzeć na wskaźniki uczestnictwa dorosłych w kształceniu ustawicznym, które podaje Eurostat. W 2008 r. w naszym kraju tylko 4,7 proc. osób w wieku od 25 do 64 lat objętych było jakąkolwiek formą doskonalenia zawodowego. Warto podkreślić, że liderzy, np. Szwecja czy Dania, osiągnęli w tym czasie wskaźnik na poziomie ponad 30 proc.

  • Z jakiego powodu polscy przedsiębiorcy nie szkolą pracowników?

Z moich obserwacji wynika, że główną barierą w korzystaniu ze szkoleń jest niewystarczająca świadomość korzyści, jakie wynikają z tego tytułu dla firm. Dla menedżerów szkolenia często oznaczają wysokie koszty i konieczność reorganizacji wykonywania zadań w czasie nieobecności pracowników. Myślą o zagrożeniach, nie dostrzegając dużo większych szans z tym związanych.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »