| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Wszystko się zmienia

Wszystko się zmienia

Rozmowa z Henryką Bochniarz, prezydentem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”, o roli szkoleń w procesie adaptacji przedsiębiorstw

  • Szkolenia pracowników to dobra inwestycja?

Odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Szkolenia to dziś jedyny sposób na skuteczne i szybkie podnoszenie kompetencji i kwalifikacji zawodowych zespołu. Niezbędnym warunkiem jest jednak planowanie drogi rozwoju pracowników pod kątem potrzeb firmy i strategii jej rozwoju. O przewagach konkurencyjnych przedsiębiorstw świadczą przecież ich zasoby ludzkie. W dobie galopujących zmian technologicznych tylko ludzie są kapitałem, którego nie da się szybko skopiować...

  • Dlaczego inwestowanie w kadry jest tak ważne?

Jak już wspomniałam, dziś jedynym pewnikiem jest zmiana... Umiejętność dostosowywania się do coraz to nowych warunków jest ważną kompetencją, którą trudno wykształcić w miejscu pracy. Za tym idzie oczywiście zdolność do analizy danych, wyciągania wniosków, myślenia strategicznego, porozumiewania się z przedstawicielami innych kultur itd.

W związku z tym od pracowników wymaga się znacznie więcej niż tylko wiedzy branżowej. Lukę w wiedzy można w szybki sposób uzupełnić. Kształtowanie wymienionych przeze mnie umiejętności to już prawdziwe wyzwanie dla pracodawców. Rozwijając potencjał intelektualny swojego zespołu, zwiększają oni szanse na rynku dla swoich firm. Z mojego punktu widzenia wyścig o stabilną pozycję wygrają ci, którzy zaczną dostrzegać w swoich pracownikach kapitał, mogący w zdecydowany sposób wpłynąć na sukces tudzież porażkę przedsiębiorstw.

  • Skoro inwestowanie w kadry jest takie ważne, czy polscy pracodawcy szkolą swoich pracowników?

Niestety, zazwyczaj tylko duże firmy przywiązują wagę do planowania i realizacji polityki szkoleniowej. Wyniki, jakie osiągamy w tym zakresie, stawiają Polskę prawie na końcu państw członkowskich UE. Wystarczy spojrzeć na wskaźniki uczestnictwa dorosłych w kształceniu ustawicznym, które podaje Eurostat. W 2008 r. w naszym kraju tylko 4,7 proc. osób w wieku od 25 do 64 lat objętych było jakąkolwiek formą doskonalenia zawodowego. Warto podkreślić, że liderzy, np. Szwecja czy Dania, osiągnęli w tym czasie wskaźnik na poziomie ponad 30 proc.

  • Z jakiego powodu polscy przedsiębiorcy nie szkolą pracowników?

Z moich obserwacji wynika, że główną barierą w korzystaniu ze szkoleń jest niewystarczająca świadomość korzyści, jakie wynikają z tego tytułu dla firm. Dla menedżerów szkolenia często oznaczają wysokie koszty i konieczność reorganizacji wykonywania zadań w czasie nieobecności pracowników. Myślą o zagrożeniach, nie dostrzegając dużo większych szans z tym związanych.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK