| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Wszystko się zmienia

Wszystko się zmienia

Rozmowa z Henryką Bochniarz, prezydentem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”, o roli szkoleń w procesie adaptacji przedsiębiorstw

prof. dr hab. Janusz Czapiński

Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego

Mówiąc o inwestowaniu w kadry, warto podkreślić rolę kapitału społecznego w procesie budowania nowoczesnych, konkurencyjnych firm. Moim zdaniem, niski poziom kompetencji społecznych zespołów jest poważną barierą w rozwoju przedsiębiorstw. Nieumiejętność dzielenia się wiedzą i doświadczeniem, brak zaufania, powierzchowne relacje między pracownikami, powodują blokowanie innowacyjnych rozwiązań. Firmy, funkcjonujące w rozwiniętych gospodarkach mają zupełnie inną kulturę organizacyjną, opartą głównie na współpracy. Dobrym przykładem jest fenomen tzw. doliny krzemowej, której sukcesu nie udało się powtórzyć w żadnym innym miejscu. Dolinę tworzą przecież tysiące drobnych firm. Ich specyfika polega na otwartości na transfer innowacji, traktowaniu konkurencji jak partnerów, woli do stowarzyszania się i tworzenia sieci podmiotów, wzajemnie powiązanych wspólnymi interesami.

W Polsce niski poziom kapitału społecznego, niestety, jest uwarunkowany kulturowo. To bardzo poważny problem, który należy szybko rozwiązać. Szkolenia powinny więc uwzględniać nie tylko pracę nad kompetencjami poszczególnych ludzi, ale i całych zespołów. Aby podjąć się tego wyzwania, najpierw należy wyszkolić trenerów, potrafiących ukierunkowywać na współpracę pracowników różnych działów czy firm. Bez tego nie przejdziemy z etapu realizowania cudzych pomysłów do gospodarki opartej na wiedzy. Otwartość na inny sposób myślenia, motywacja do dzielenia się wiedzą i umiejętnościami są niezbędnymi elementami budowania konkurencyjnych przedsiębiorstw. Jeśli w ciągu najbliższych 10 lat nie podniesiemy poziomu kapitału społecznego, pozostaniemy tylko wykonawcą cudzych wizji. Kiedy zwiększą się koszty pracy, pomysłodawcy przeniosą ich wdrażanie na inne rynki. Nam, Polakom, zostanie wówczas szukanie odpowiedzi na pytanie: czym teraz mamy się zajmować?

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK