| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Wszystko się zmienia

Wszystko się zmienia

Rozmowa z Henryką Bochniarz, prezydentem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”, o roli szkoleń w procesie adaptacji przedsiębiorstw

  • Przed kim stawia Pani to zadanie?

Przede wszystkim przed instytucjami odpowiedzialnymi za stan naszej przedsiębiorczości, a co za tym idzie, gospodarki. Niebagatelną rolę odgrywają organizacje skupiające przedsiębiorców, jak również ci menedżerowie, którzy już wiedzą, że warto szkolić pracowników. Dlatego cenna jest inicjatywa ogólnopolskiej kampanii społecznej, promującej inwestowanie w kadry, która wyszła od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Moim zdaniem szerokie informowanie o korzyściach, jakie wynikają dla firm z tytułu szkolenia pracowników, powinno przełożyć się na wymierne efekty. Edukacja w tym zakresie jest koniecznością. Bez niej nie rozpoczną się konieczne zmiany w kulturach organizacyjnych przedsiębiorstw.

  • Często w naszej rozmowie pojawia się słowo zmiana...

Właśnie szeroko rozumiana zmiana jest kluczowym pojęciem dla zrozumienia konieczności inwestowania w kadry. Jak już mówiłam, dziś to jedyny pewnik. Wiem, że jest to dość abstrakcyjne, kiedy mówię o zmianie, czyli o czymś, co jest zaprzeczeniem stałości, w kategoriach pewnika, na którym należy oprzeć nowe patrzenie na firmę, a przede wszystkim na kapitał ludzki. Z funkcjonowania w ciągłej niepewności wynikają interesujące perspektywy rozwoju. Aby je dostrzec, trzeba przemodelować myślenie o wartościach. Dziś nadrzędną rolę odgrywa wiedza, umiejętności i doświadczenie. Pamiętając, że wszystko się zmienia w bezprecedensowym tempie, również zdobywane kompetencje powinny za tym nadążać.

  • Czyli ustawiczne kształcenie panaceum na wszelkie problemy?

Mądrze dobierane szkolenia na pewno przyczynią się do umiejętności radzenia sobie z różnymi problemami w życiu zawodowym. Nie mamy wpływu na to, co dzieje się w naszym otoczeniu. Pewnie czeka nas jeszcze niejedna hossa i bessa. Mamy natomiast przełożenie na nas samych. Na to, w jaki sposób radzimy sobie z wyzwaniami. Większe efekty odniesiemy, jeśli każdy skoncentruje się na strefie, na którą może wpływać. Ja osobiście optymistycznie patrzę w przyszłość. Wierzę, że z sukcesem uda się wykształcić nowy trend ciągłego wzbogacania swoich kwalifikacji. Tak jak wypromowano zdrowy styl życia, tak i powinno się udać zmotywować pracodawców do inwestowania w kadry, a pracowników do świadomego podnoszenia swoich kompetencji. To nie jest mój kaprys. Taki jest wymóg naszych czasów.

● Dziękuję za rozmowę.

Ogólnopolska kampania społeczna promująca szkolenia pracowników MŚP jest realizowana na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Jej głównym celem jest informowanie o roli szkoleń dla podnoszenia konkurencyjności przedsiębiorstw, a także o korzyściach dla firm, jakie przynosi inwestowanie w kadry. W ramach kampanii zostały podjęte następujące działania: ogłoszenie akcji „2010 rokiem inwestycji w kadry”, realizacja reklam w telewizji, radiu i internecie, organizacja regionalnych debat i targów, w trakcie których jest promowana idea ciągłego podnoszenia kwalifikacji pracowników. Został również uruchomiony portal www.inwestycjawkadry.pl, zawierający bazę ofert szkoleniowych, oraz infolinia pod numerem telefonu 0801 808 108. Patronat honorowy nad akcją objął minister gospodarki Waldemar Pawlak. Patronem merytorycznym jest Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”. Miesięcznik „Personel i Zarządzanie” objął nad przedsięwzięciem patronat medialny.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK