| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Podróż bohatera

Podróż bohatera

Rozmowa z prof. Robertem Diltsem, światowej sławy coachem, współtwórcą i trenerem NLP

  • Wezwie każdego?

Niekoniecznie każdego, ale z pewnością każdego, kto jest menedżerem, ekspertem, specjalistą – kto za coś lub kogoś odpowiada. Zgodnie z Campbellem możesz żyć w trzech światach. Symboliczne „życie na wsi” oznacza życie według trwałych reguł – szkoła, zawód, praca, małżeństwo, dzieci, wnuki, emerytura. Dla wielu ludzi to zupełnie wystarczający styl życia. Jednak część ludzi nie godzi się z tak stabilnym, konserwatywnym stylem – buntuje się, łamie reguły, szuka swojej drogi. Ryzykuje wtedy odtrąceniem, wykluczeniem z takich tradycyjnie funkcjonujących społeczności. Dla wielu z nich życie kończy się na „terenach wykluczonych, wyklętych” w roli dziwaków, odmieńców, alkoholików etc. Trzecią drogą jest właśnie Podróż Bohatera – proces zmiany siebie samego, by pokonać problemy kryzysowe, zmiany rynkowe czy inne problemy i wyzwania.

  • Jest Pan autorem bardzo znanej teorii czy schematu zwanego wręcz poziomami logicznymi Diltsa. Co dla Pana jest w tym modelu najważniejsze?

Nie mamy tu miejsca na opis całej teorii, więc powiem jednym słowem – „ulinowienie” procesów (nie ma dobrego słowa po polsku – red.). Myślę tu o tym, że nasze reakcje, decyzje i działania są ułożone w pewnej liniowej zależności. Dotyczy to i osób, i firm. Jeśli wiesz, kim jesteś, jeśli masz wizję siebie czy swojej firmy, to reszta przebiega liniowo, automatycznie, wypływa z siebie. To, co jest wtedy możliwe, co potrafisz czy konkretnie robisz wynika wprost z tego, kim jesteś, za kogo się uważasz. Zachęcam do sięgnięcia po ten model – jest prosty, konsekwentny i niezwykle skuteczny.

  • Jak pracuje się Panu z Polakami, jakie cechy charakterystyczne dostrzega Pan u nas?

Kocham Polaków i pracę z nimi. Jak mówi mój przyjaciel Stephen Gilligan – macie duszę podobną irlandzkiej, jesteście otwarci, niezwykle uśmiechnięci, żartobliwi. Kolejna cecha, którą zauważam w pracy z Polakami, to fakt, że jesteście jak drzewa. Choćby nie wiem jak trudne zadanie, jak bardzo życie przygina was do ziemi – zawsze znajdziecie rozwiązanie, podniesiecie się. Moje doświadczenia z kontaktów z Polakami w Paryżu, gdzie byłem jakiś czas, to fakt, że potraficie być niezwykle pracowici, naprawdę ciężko pracować. I jeszcze takie spostrzeżenie z ostatnich spotkań w Polsce to coś, co nazwałbym ukierunkowaniem. Potraficie koncentrować energię w kierunku efektywności, rezultatu, osiągania celów.

  • To bardzo pochlebna opinia, a negatywne cechy?

Wybacz, ale nie na tym polega moja praca. Ja bazuję na dostrzeganiu pozytywów. Mnie zupełnie nie interesują negatywy, choć pewnie też są. Z wami naprawdę świetnie się pracuje, lubię pracować tutaj, w Polsce. W coachingu używamy takiego określenia, jak „coachable”, czyli podatny na coaching, chętnie pracujący nad sobą, nad własnymi celami. Tak właśnie postrzegam Polaków, z którymi pracuję. Jako ludzi, którzy nie tylko nie boją się zmian, ale chętniej niż inni w nie wchodzą. Potrafią zmieniać siebie, a w konsekwencji świat. Tak was widzę z perspektywy mojej pracy w Polsce i moich doświadczeń.

  • Dziękuję za rozmowę.

Etapy Podróży Bohatera wg R. Diltsa i S. Gilligana

1. Otrzymanie wezwania

2. Przyjęcie wezwania

3. Przekroczenie progu

4. Odnalezienie opiekunów i mentorów

5. W obliczu prób

6. Transformacja demona

7. Ukończenie zadania

8. Powrót do domu

Trzy dni po przeprowadzeniu wywiadu z Robertem Diltsem rozpocząłem szkolenie dla kadry menedżerskiej KappAhl Polska. Tematem była zmiana i rozwój pracowników. Pokazałem uczestnikom, jak działa schemat Podróży Bohatera, ale potrzebny był przykład. Z wcześniejszych ćwiczeń wynikało, że może być nim przypadek jednej z uczestniczek. Katarzyna Kawecka właśnie przeszła poważną zmianę zawodową, została szefem nowego sklepu w innym mieście. Jej WEZWANIE pojawiło się w niej samej, kiedy w Krakowie otwierano największą galerię handlową tej części Europy – Centrum Bonarka. PRZYJĘCIE wezwania trwało trzy miesiące i objęło przemyślenia (czy warto przenosić się ze Śląska do Krakowa, czy da radę), ale i konkretne działania wstępne, takie jak szukanie mieszkania. PRZEKROCZENIEM PROGU okazała się decyzja i zgłoszenie w Centrali – chcę, podejmę się. K. Kawecka dostała szansę, przeniosła się do Krakowa. OPIEKUNAMI zostali – Anna (regionalny kierownik sprzedaży KappAhl) i Kinga, serdeczna przyjaciółka z czasu studiów mieszkająca w Krakowie. DEMONÓW było sporo, ale największe według K. Kaweckiej to otwieranie zupełnie nowego sklepu, wiele formalności, bo startowała cała potężna galeria, zupełnie nowi pracownicy. ZADANIE UKOŃCZONE, sklep działa. W tym miejscu, by uzmysłowić uczestnikom, jak mocna następuje w bohaterze zmiana, kiedy POKONA SIĘ DEMONY, zainscenizowałem sytuację hipotetyczną. Powiedziałem, że podobno buduje się gdzieś na północy Polski wielka galeria i ma być tam oczywiście sklep KappAhl. Oraz, że może padnie wtedy i nazwisko naszej bohaterki. I co wtedy? Zagrało – K. Kawecka powiedziała z wielką pewnością w głosie – to wtedy ruszę na północ! Tak oto DEMONY PRZERODZIŁY SIĘ W ZASOBY – ona już dziś potrafi to, co poprzednio było zagrożeniem. Bohater POWRÓCIŁ DO DOMU (Centrala KappAhl) jako już inny menedżer. Potrafi nie tylko dobrze prowadzić sklep, lecz także uruchomić nowy, zbudować zespół. Na jej „mapie świata biznesu” tereny „uruchamianie nowych sklepów” są już znane i przyjazne. Tak działa schemat Podróży Bohatera w praktyce.

Marek Skała

Robert Dilts

autor koncepcji poziomów logicznych, jeden z twórców NLP. Jako coach, trener i konsultant współpracował m.in. z Apple Komputer, IBM Europe, Word Bank, Hewlett Packard, Ernst & Young i innymi. Jest autorem ponad 20 książek, jedną z nich pt. „Modelowanie z NLP” prezentujemy w Bibliotece szefa na str. 106.

Robert Dilts wspólnie z dr. Stephenem Gilliganem poprowadził warsztaty na I Międzynarodowej Konferencji Coachingu, której organizatorem było Centrum Coachingu Akademii Leona Koźmińskiego. Szefem Konferencji była dr Lidia D. Czarkowska.

Polecamy artykuły

Autor:

właściciel MEGALIT – Instytut Szkoleń

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK