| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > W drodze na szczyt

W drodze na szczyt

Co należy do kompetencji niezbędnych na stanowisku dyrektora HR? Jaką drogę należy przebyć od stanowiska menedżera HR do stanowiska dyrektora personalnego – członka zarządu? Na te i inne pytania odpowiedzi poszukiwali uczestnicy debaty „Personelu i Zarządzania”, która odbyła się w ramach Kongresu Kadry.

K.K.: Dave Ulrich wyodrębnił pięć podstawowych kompetencji dyrektora personalnego: znajomość rynku, na którym się działa, umiejętność zaaranżowania, stworzenia i wprowadzenia do firmy narzędzi HRM, umiejętność zarządzania zmianą, umiejętność zarządzania strukturą organizacyjną oraz wiarygodność indywidualną haerowca. Moim zdaniem poza drugą kompetencją, która jest tak mocno ubranżowiona, pozostałe są ogólnymi kompetencjami menedżerów i dyrektorów. Czy zgadzają się Państwo z taką opinią? Jak obecnie na naszym polskim gruncie wygląda profil kompetencyjny dyrektora personalnego?J.S.-P.: Tak naprawdę chciałoby się rzec – człowiek-orkiestra. Osoba, która posiada całe spektrum kompetencji. „Znajomość rynku” – dyrektor personalny musi znać i rozumieć biznes, być w stanie się do niego odnieść, rozmawiając z zarządem o strategii. 10 lat temu dyrektorami HR byli głównie psycholodzy, socjolodzy, absolwenci humanistycznych kierunków. Teraz spotykam wielu ekonomistów i prawników. Dyrektor personalny nie musi znać narzędzi hearowych – musi je rozumieć i właściwie dobrać do istniejących w firmie problemów. A więc powinien znać branżę, rozumieć firmę i wszystkie mechanizmy kreujące jej wynik.

„Umiejętność zarządzania zmianą” – powiedziałabym nawet umiejętność wdrażania zmian, inspirowania ich. Jako haerowcy sprawdzamy się w sytuacji kryzysu – jak podczas tego ostatniego. Tak naprawdę to w sytuacji trudnej jest największe pole do popisu i pokazania swoich kompetencji. Udowodnienia, że myśli się o wynikach firmy, ale przede wszystkim o ludziach, którzy ten wynik kreują. Zatem nie tylko zarządzanie zmianą, ale również krok wstecz: wprowadzanie zmian, które prowadzą firmę do realizacji strategii i generowania wyników.

„Zarządzanie strukturą organizacyjną” – rozumiem to mniej jako ustawienie tej struktury, a bardziej zarządzanie kompetencjami. Ustalanie, jakie kompetencje posiadają ludzie, którzy pracują w firmie, gdzie są nadkompetencje, gdzie obszary deficytowe, jakie wprowadzić zmiany, aby w pełni wykorzystać efektywność, umiejętności i wiedzę tych ludzi, a tym samym zmotywować ich i zagospodarować to, co mamy w firmie, a dopiero potem szukać na zewnątrz.

„Wiarygodność indywidualna haerowca” – to jest chyba podstawa wszystkich działań. Zasób naszej firmy stanowią ludzie, ich kompetencje, umiejętności. W tym kontekście haerowiec pracuje dla ludzi. Powinien, z jednej strony, zbierać informacje na temat problemów czy bolączek w firmie i umiejętnie je wykorzystać do wdrożenia rozwiązań w ramach strategii, aby motywować i inspirować do pracy. Z drugiej strony, powinien zbudować zaufanie, aby ta informacja z dołu docierała. Tak naprawdę z komunikacją z góry na dół jest mniejszy problem niż z dołu do góry. Zaufanie ludzi to podstawa efektywnego zarządzania strategią personalną.

A.O.: Nawet najbardziej nowoczesne organizacje czy organizacje o płaskiej strukturze wciąż noszą na sobie pewien grzech komunikowania się tradycyjnego, czyli wyłącznie z góry do dołu. Jestem absolutnym przeciwnikiem pozostawiania komunikacji z dołu do góry samej sobie. Jeżeli nie stworzymy szerokich, drożnych kanałów komunikacji z dołu do góry, to, po pierwsze, będziemy generować frustrację (wynikającą z plotek), co może zaszkodzić organizacji, a poza tym nie wykorzystamy potencjału, który tkwi uwięziony w dole struktury organizacyjnej.

J.S.-P.: Komunikacja jest obszarem, który zawsze trzeba będzie doskonalić. W komunikacji z góry w dół również często są popełniane błędy. To także rola haerowca i osób odpowiedzialnych za komunikację i PR, by kształtować komunikację.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

KOGNITARIAT

Biuro podatkowo-finansowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK