| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Diagnoza mocnych i słabych stron

Diagnoza mocnych i słabych stron

Uczestnictwo w procesie samooceny to szczególne i wyjątkowe doświadczenie dla pracownika, ponieważ daje mu możliwość spojrzenia na własne funkcjonowanie zawodowe w zupełnie nowym świetle. Samoocena to swoisty rachunek sumienia podwładnego, a czas na nią poświęcony jest okazją do poznania prawdy o sobie i swoich słabych stronach zawodowych po to, aby zdiagnozowane niedoskonałości stały się punktem wyjścia do działań w zakresie kreowania ścieżki rozwoju i kariery.

Samoocena pracownika to metoda oceny pracowniczej, która daje podwładnemu możliwość bezpośredniego i aktywnego zaangażowania się w ewaluację. Proces samooceny stawia przed pracownikiem konieczność przeprowadzenia gruntownej analizy własnych postaw, zachowań i działań we wszystkich obszarach dotyczących pracy. Jest to wieloaspektowa ocena, która obejmuje nie tylko funkcjonowanie na zajmowanym stanowisku, lecz także w ramach działu i firmy jako całości. Aktywne uczestnictwo w procesie samooceny wymaga od pracownika dokonania oceny:

  • posiadanych kwalifikacji, umiejętności, predyspozycji i możliwości zawodowych;
  • sposobu realizacji powierzonych zadań i obowiązków oraz osiąganych wyników pracy;
  • poziomu zadowolenia i satysfakcji z rezultatów pracy oraz stopnia realizacji na zajmowanym stanowisku;
  • planów dotyczących rozwoju i kariery zawodowej;
  • innych aspektów funkcjonowania w miejscu pracy odnoszących się np. do sposobu postrzegania siebie w organizacji, świadomości na temat celów zajmowanego stanowiska, poziomu relacji z przełożonym i współpracownikami.

Samoocena przeprowadzona przez pracownika we właściwy sposób skupia się na określeniu tzw. mocnych i słabych stron w zakresie kwalifikacji i umiejętności zawodowych. W procesie samooceny chodzi przede wszystkim o poszukiwanie „mankamentów” oraz zdefiniowanie problemów i trudności w funkcjonowaniu na zajmowanym stanowisku pracy. Proces samooceny ma doprowadzić do identyfikacji i nazwania tych kwalifikacji, umiejętności lub predyspozycji, których brak lub ich niewystarczający poziom utrudnia, a nawet czasem wręcz uniemożliwia efektywną pracę. Tego rodzaju informacje są bardzo cenne i pomocne pracodawcy w określeniu potrzeb szkoleniowo-rozwojowych pracowników, a następnie przy projektowaniu ścieżek kariery i rozwoju.

Znaczenie i zalety samooceny

Dlaczego warto wprowadzić element samooceny do systemu ewaluacji pracowników? Co przemawia za tym, że jest ona ważnym narzędziem w zarządzaniu personelem?

W procesie samooceny podwładny otrzymuje możliwość dokonania rzetelnej i prawidłowej oceny wszelkich obszarów swojej pracy, w tym również osiąganych wyników i rezultatów. Stąd zawarty w arkuszu samooceny zestaw pytań pozwala pracownikowi zastanowić się nad poszczególnymi aspektami swego funkcjonowania zawodowego. Podwładny jest w ten sposób niejako przymuszony do rozważenia zasygnalizowanych w arkuszu problemów. Ma dzięki temu sposobność odniesienia się do przedstawionych kwestii, nad którymi być może nie zastanawia się w trakcie codziennej pracy. Odpowiadając na pytania zawarte w kwestionariuszu, zatrudniony ma możliwość ocenienia swoich możliwości zawodowych oraz diagnozy posiadanych atutów i braków. Nieuczestniczenie w ewaluacji powoduje, że pracownik nie jest w pełni świadomy ani swoich mocnych, ani słabych stron. Ta niewiedza (szczególnie na temat własnych braków) sprawia, że pracownik może wykonywać obowiązki i zadania z przekonaniem, że spełnia oczekiwania i wymagania pracodawcy, podczas gdy w rzeczywistości przełożony może mieć odmienne zdanie na ten temat. Wówczas rodzi się niebezpieczeństwo, że podwładny nieświadomy własnych słabych stron nie jest w stanie określić przyczyn i źródeł ewentualnych niepowodzeń i niedociągnięć w pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK