| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Diagnoza mocnych i słabych stron

Diagnoza mocnych i słabych stron

Uczestnictwo w procesie samooceny to szczególne i wyjątkowe doświadczenie dla pracownika, ponieważ daje mu możliwość spojrzenia na własne funkcjonowanie zawodowe w zupełnie nowym świetle. Samoocena to swoisty rachunek sumienia podwładnego, a czas na nią poświęcony jest okazją do poznania prawdy o sobie i swoich słabych stronach zawodowych po to, aby zdiagnozowane niedoskonałości stały się punktem wyjścia do działań w zakresie kreowania ścieżki rozwoju i kariery.

Rola szefa

Jednym z najważniejszych czynników warunkujących skuteczność samooceny jest postawa kadry kierowniczej. Samoocena stawia przed szefem konieczność przyjęcia postawy szczerości i otwartości wobec podwładnego, gotowość wysłuchania oraz przyjęcia na siebie odpowiedzialności za prawidłowe kształtowanie i wdrożenie planu jego rozwoju. Udział w skutecznej samoocenie wymaga od przełożonego dużej dozy delikatności i łączy się z empatią, czyli pełnym zaangażowaniem się w słuchanie tego, co ma do powiedzenia pracownik. Przełożony powinien współpracować z podwładnym przy przygotowaniu go do rzetelnego dokonania samooceny i służyć mu w razie potrzeby stosowną pomocą. Istotne, aby potrafił pomóc w dostrzeżeniu tych aspektów pracy i horyzontów dalszego rozwoju, których podwładny być może dotąd nie dostrzegał. W trakcie przygotowania do samooceny, a następnie w czasie rozmowy oceniającej kierownik może napotkać bardzo trudne problemy nurtujące podwładnego, które wymagają głębszej analizy i rozważenia najskuteczniejszych form pomocy pracownikowi.

Jeżeli zabraknie szczerych i otwartych relacji oraz wzajemnego zaufania na poziomie przełożony–podwładny, proces samooceny stanie się kolejną narzuconą odgórnie procedurą zrealizowaną przez pracownika jedynie z przymusu, bez wewnętrznego zaangażowania. A wówczas będzie to jedynie namiastka właściwego procesu samooceny. Zatem proces samooceny stanowi wyzwanie nie tylko dla podwładnego, lecz także dla przełożonego, który ma w nim do odegrania kluczową i odpowiedzialną rolę.

Narzędzie samooceny

Podstawą przeprowadzenia samooceny jest arkusz zawierający pytania skierowane do pracownika. Udzielone odpowiedzi oraz uzyskane dzięki temu informacje, uwagi i sugestie ze strony pracownika pomagają pracodawcy przy budowie ścieżek rozwoju i kariery oraz w podejmowaniu decyzji dotyczących szkolenia i edukacji. Trzeba podkreślić, że miarodajność danych zawartych w arkuszu jest uzależniona od stopnia otwartości pracownika na proces samooceny i tym samym wiarygodności udzielanych przez niego odpowiedzi. Z drugiej strony, skuteczność narzędzia samooceny zależy w przeważającej mierze od tego, czy pracodawca potrafi w umiejętny i konsekwentny sposób wykorzystać w praktyce zawarte w arkuszu dane. Chodzi o to, aby uczynił to zgodnie z przedstawionymi pracownikom założeniami, zapewniając spójność oczekiwań pracowników i celów organizacji.

Arkusz samooceny można z powodzeniem wykorzystać w przygotowaniu pracownika do rozmowy oceniającej. Przekazanie formularza pracownikowi w terminie ją poprzedzającym (co najmniej dwa tygodnie wcześniej) jest dobrym punktem wyjścia do jej przeprowadzenia.

UWAGA

Bardzo istotna jest świadomość pracownika na temat istoty, znaczenia i celowości samooceny. Ważne, aby w sposób odpowiedzialny podszedł do kwestii oceniania własnej osoby, ponieważ samoocena spełnia swoją rolę wówczas, jeśli kieruje się on przekonaniem, iż ma ona służyć jego własnemu rozwojowi i doskonaleniu.

@RY1@i13/2009/009/i13.2009.009.000.0076.001.jpg@RY2@

@RY1@i13/2009/009/i13.2009.009.000.0076.002.jpg@RY2@

@RY1@i13/2009/009/i13.2009.009.000.0076.003.jpg@RY2@

Opracowanie własne Autorki

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Patentowy.com

Kancelaria Prawa Własności Przemysłowej w Krakowie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK