| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Finansowanie studiów podyplomowych z Europejskiego Funduszu Społecznego

Finansowanie studiów podyplomowych z Europejskiego Funduszu Społecznego

Od lat czekasz na awans? A może szukasz nowej pracy? Chcesz dostać podwyżkę? Nie wiesz, jak udowodnić szefowi, że chcesz się rozwijać i jesteś otwarty na nową wiedzę? Warto zatem skorzystać z oferty tanich studiów podyplomowych dofinansowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Kto może skorzystać

Oferta skierowana jest do pracowników przedsiębiorstw oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Aby zapisać się na studia podyplomowe, nie potrzebne są skierowanie czy zgoda naszego pracodawcy. Sami decydujemy o tym, czy i na jakim kierunku chcemy studiować. Zgłaszając się na uczelnię, musimy jedynie potwierdzić fakt zatrudnienia w przedsiębiorstwie lub prowadzenia własnej działalności gospodarczej. W pierwszym przypadku zaświadczenie o zatrudnieniu w przedsiębiorstwie może wystawić dział kadr, w drugim przypadku wystarczy wpis do ewidencji działalności gospodarczej.

Czy to się opłaca

Opłata za udział w projekcie jest w znacznym stopniu pokrywana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. PARP finansuje do 80 proc. ceny studiów, a pozostałe 20 proc. musi zostać pokryte przez uczestnika studiów podyplomowych.

Jakie są efekty

W ramach poprzedniej perspektywy finansowej na lata 2004–2006 PARP nadzorowała realizację projektów w ramach Działania 2.3 Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwoju Zasobów Ludzkich (SPO RZL). Szkolenia i studia podyplomowe sfinansowane przez PARP w ramach SPO RZL przyczyniły się w bardzo dużym stopniu do spopularyzowania idei kształcenia się przez całe życie wśród pracowników, właścicieli i kadr zarządzających polskich przedsiębiorstw. Sektor usług edukacyjnych rozpoczął nowy etap swojego rozwoju dzięki funduszom europejskim.

W latach 2006–2008 PARP przeprowadziła 10 edycji kwartalnego badania uczestników szkoleń i studiów podyplomowych finansowanych w ramach Działania 2.3 SPO RZL. Wyniki uzyskane podczas badań pozwalają stwierdzić, że działania związane z rozwojem kompetencji pracowników przyczyniły się do poprawy efektywności zadań realizowanych przez nich na stanowisku pracy. Sukcesem programu jest to, że 57 proc. badanych przedsiębiorstw zanotowało poprawę w funkcjonowaniu firmy, a aż 70 proc. z nich widzi związek między podniesieniem efektywności a udziałem pracowników w szkoleniach i studiach podyplomowych. Zadowolenie z otrzymanych usług potwierdzają również sami uczestnicy – 85 proc. deklaruje, że wykorzystuje zdobytą wiedzę i umiejętności na stanowisku pracy, 97 proc. uznało, że udział w projekcie był przydatny z punktu widzenia ich kariery zawodowej, 37 proc. po zakończeniu udziału w projekcie otrzymało podwyżkę, a około pół roku po zakończeniu udziału w projekcie 12 proc. uczestników otrzymało awans na wyższe stanowisko.

Studia podyplomowe to inwestycja najlepsza, jaką każdy może sfinansować, bo jest to inwestycja w siebie. Z roku na rok rośnie liczba osób zainteresowanych podnoszeniem swoich kwalifikacji. Chętnych do skorzystania z dofinansowanych studiów jest zazwyczaj więcej niż miejsc. Dlatego trzeba trzymać rękę na pulsie i śledzić informacje o nowych edycjach studiów.

UWAGA

Lista projektodawców, którzy uzyskali dofinansowanie, jest dostępna na stronie www.parp.gov.pl. Aktualnych informacji o ofercie dofinansowanych studiów podyplomowych oraz szkoleń można szukać na stronie www.inwestycjawkadry.pl.

Czytaj także

Autor:

kierowni Sekcji Zespół Instrumentów Szkoleniowych w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Źródło:

INFOR
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK