| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Certyfikat na horyzoncie - jak rozsądnie wznowić szkolenia językowe

Certyfikat na horyzoncie - jak rozsądnie wznowić szkolenia językowe

Bez względu na to, czy w naszej firmie kryzys już minął, jest czy też dopiero nadejdzie, szkolenia językowe pracowników to istotny element rozwijania kapitału ludzkiego firmy i coraz częściej warunek rozwoju. Pod koniec 2008 roku, często pochopnie, zawieszano szkolenia językowe. Zbliża się kolejny rok akademicki, wiele firm będzie się zastanawiało nad ich wznowieniem. Ważne, żeby zrobić to w zaplanowany sposób – mądrze zainwestować w pracowników i to w tych, w których naprawdę warto.

Zawężamy grupę docelową

Należy również zwrócić uwagę na fakt, iż samo wprowadzenie audytu językowego będzie czynnikiem psychologicznym, który podziała jak zimny prysznic na pracowników, którzy do tej pory bez poczucia konsekwencji uczestniczyli w szkoleniach choć nie przynosiło to żadnych wymiernych efektów. W obecnych czasach firma nie może sobie już na to pozwolić. Teraz, przed decyzją o wzięciu udziału w szkoleniach, każdy pracownik przemyśli swoje postępowanie, test będzie przed szkoleniem i po nim, niezależny i nie do negocjacji z lektorem. Wyniki będą podane z matematyczną precyzją.

Do odważnych świat należy

Nie spodziewajmy się aplauzu ze strony pracowników ani szkoły językowej, przynajmniej na początku. Wprowadzamy narzędzie kontroli, zarówno szkolonych, jak i szkolących. Pracownicy mogą się opierać tej metodzie, bo zmusza ich do nauki. Profesjonalna szkoła językowa nie będzie się obawiać sprawdzenia jakości oferowanych szkoleń, szczególnie, gdy testy przeprowadzi nie kolejna firma szkoleniowa, ale zewnętrzna organizacja skupiona na testowaniu. Początki są zawsze trudne, ale świetne wyniki w firmach takich jak Leroy Merlin, Warbud SA, Lafarge czy Deutsche Bank potwierdzają skuteczność tego systemu. W Internecie dostępne są studia przypadku wprowadzenia audytu językowego w tych organizacjach.

Jest i marchewka

Jeśli już wyślemy pracowników na test, dajmy im poczucie że się to opłaciło. Jeśli będą zdawać TOEIC® będą mogli otrzymać międzynarodowy certyfikat potwierdzający ich aktualne umiejętności. Jest to cenny dodatek do CV, uznawany przez ponad 9 tys. pracodawców na świecie. Oczywiście, możemy zdecydować, czy ten certyfikat dostaną teraz czy np. dopiero po powtórce testów po roku nauki, gdy osiągną postępy.

Ponadto testy i certyfikaty wytyczają kierunek w nauce, osoba ucząca się widzi sens podnoszenia umiejętności, wysiłek zostaje ukierunkowany.

Przede wszystkim lektor

Wybór dostawcy szkoleń to nie lada wyzwanie przy obecnym nasyceniu rynku tego typu usługami. Ilość różnych metod gwarantujących skuteczność może przyprawiać o zawrót głowy. Dlatego nie dajmy się nabrać na cudowne metody typu „osiem razy szybciej, 10 razy taniej”. Jak mawiał Aldo Gucci: Rozczarowanie spowodowane niską jakością pamięta się długo po przeminięciu radości spowodowanej niską ceną.

Dobra szkoła językowa to nie tylko budynek czy agresywna kampania reklamowa. Należy się skupić na innych czynnikach, które zapewnią komfort podczas nauki, opiekę metodyczną specjalisty ds. nauczania i świadomość, że dobrze inwestujemy pieniądze.

Polecamy artykuły

Autor:

dyrektor oddziału Educational Testing Service (ETS Global BV) w Polsce

Źródło:

INFOR
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

SmartConsulting S.K.A.

SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK