| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Z językiem w XXI wiek

Z językiem w XXI wiek

Umiejętność posługiwania się językiem obcym stała się pewnym standardem w pracy menedżera. Ale w praktyce jest różnie. Po latach spędzonych na uczeniu się słówek na pamięć i tworzeniu coraz trudniejszych form gramatycznych, często w kontakcie z żywym językiem czujemy się bezradni. Dlatego warto przyjrzeć się nowoczesnym metodom nauczania języka, które oferują przyjemniejszą formę i szybsze efekty.

Internet plus nauczyciel

Przyspieszoną naukę języków obcych oferują również szkoły uczące metodą blended-learning. Jest to nauczanie łączące lekcje z nauczycielem oraz samodzielną pracę z wykorzystaniem materiałów w internecie. Samodzielne lekcje kursanci mogą przerabiać w dowolnym dla siebie czasie i tempie. Kursy są pomyślane tak, żeby uczniowie nie tylko przyswajali słówka i zwroty, ale jednocześnie dobrze się bawili. Po zalogowaniu do Internetu znajdą tam krótkie filmy, ćwiczenia, gry i łamigłówki.

Już od kilku lat metodą blended-learning, korzystając z programu Tell Me More francuskiej firmy Auralog, uczy szkoła językowa Skrivanek. Kursanci uczą się w grupach od jednej do dziewięciu osób. Około 40 proc. materiałów realizują, korzystając z pomocy w internecie, pozostałe 60 proc. na zajęciach z lektorem, z którym spotykają się co tydzień na 90 minut.

Mamy uczniów, którzy między spotkaniami z lektorem sami pracują nawet 12 godzin tygodniowo, ale i takich, którzy poświęcają na to dwie godziny – mówi Anna Snarska, kierowniczka szkoły. – Opiekun grupy ma podgląd do systemu, dlatego na bieżąco widzi postępy i zaangażowanie kursantów.

Firma, wysyłając swoich pracowników na kurs, płaci nie tylko za materiały na platformie internetowej i lekcje z nauczycielem, lecz także za korespondencyjną opiekę lektora podczas samodzielnej nauki. Nauczyciel widzi, jakie błędy popełniają uczniowie samodzielnie rozwiązując zadania, z czym mają największe problemy. Zwraca im na to uwagę, sugeruje ćwiczenia, podsyła linki. Również kursanci za pomocą e-maila mogą zadawać pytania nauczycielowi, wyjaśniać wątpliwości. Wymiana pracy domowej między uczniem i nauczycielem też odbywa się częściowo on-line. Dzięki temu nie traci się czasu w trakcie lekcji, a lektor może każdemu indywidualnie wyjaśnić jego błędy. Program internetowy daje również możliwość ćwiczenia wymowy – komputer sprawdza, czy dobrze mówimy, i wyświetla nasz wynik na monitorze.

Zajęcia odbywają się na sześciu poziomach – od A0 do C1. Anna Snarska zapewnia, że cały program udaje się zrealizować nawet przez cztery lata. Dużo jednak zależy od systematyczności samego ucznia i od tego, ile czasu na naukę poświęca w domu.

Raz w miesiącu wszyscy kursanci rozwiązują test w programie internetowym, a każdy semestr kończy się egzaminem na zajęciach. Dodatkowo raz w miesiącu każdy uczeń oraz koordynator grupy wyznaczony przez pracodawcę dostają raport z postępów w nauce. Dzięki temu uczniowie wiedzą, nad czym muszą więcej pracować, a pracodawca widzi, czy efektywnie wydaje pieniądze.

Nasze szkolenia są nastawione na komunikację. Oczywiście kursanci poznają też gramatykę, ale uczą się jej z tekstów albo dialogów – podkreśla Anna Snarska.

Kurs menedżerski składający się z indywidualnych spotkań z lektorem 1 x 90 minut w tygodniu + kurs on-line z aktywną opieką tutora kosztuje w szkole Skrivanek 3,4 tys. zł za semestr za osobę. Za taki sam kurs, ale w grupach 4–10-osobowych trzeba zapłacić 740–1,1 tys. zł za osobę.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK