| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Z językiem w XXI wiek

Z językiem w XXI wiek

Umiejętność posługiwania się językiem obcym stała się pewnym standardem w pracy menedżera. Ale w praktyce jest różnie. Po latach spędzonych na uczeniu się słówek na pamięć i tworzeniu coraz trudniejszych form gramatycznych, często w kontakcie z żywym językiem czujemy się bezradni. Dlatego warto przyjrzeć się nowoczesnym metodom nauczania języka, które oferują przyjemniejszą formę i szybsze efekty.

Halo, halo... I speak english

W sytuacji gdy pracodawca płaci za kurs dla swoich pracowników, lekcje zwykle odbywają się w siedzibie firmy. Coraz częściej jednak, dzięki nowym technologiom, każdy może uczyć się u siebie w domu. Na popularności zyskuje nauka języków obcych za pomocą Skype’a. To program komputerowy, który pozwala przeprowadzać darmowe rozmowy telefoniczne z każdym, kto zainstaluje go w swoim komputerze. W ten sposób można się skontaktować z najodleglejszym zakątkiem świata.

Lekcjami przez Skype’a zachwycona jest Katarzyna, szefowa marketingu w firmie budowlanej. Obowiązki zawodowe i rodzinne pochłaniają większość jej czasu. Dlatego swoją edukację językową skutecznie przez ostatnie lata odkładała na później. Dopiero propozycja wyjazdu na kontrakt zagraniczny szybko zmieniła jej priorytety. Ma osiem miesięcy, żeby odświeżyć znajomość angielskiego. Korporacja zapłaci za kurs, ale jak znaleźć na niego czas?

Byłam w rozpaczy, zaczęłam szukać – opowiada Katarzyna. – Wtedy nasza szefowa działu HR, która śledzi wszystkie nowinki, zaproponowała mi konwersacje przez Skype’a. Byłam zdziwiona, nigdy o czymś takim nie słyszałam.

Rozmowy przez internet Katarzynie i wielu innym osobom bardzo ułatwiły życie. Okazało się, że na konwersacje mogą umawiać się nawet po godz. 22., gdy wszystkie codzienne obowiązki są już załatwione, a dzieci spokojnie śpią w drugim pokoju.

Firma Express Yourself Clearly Monika Kopaczek-Styczeń (EYC) już od 2005 roku prowadzi szkolenia językowe on-line dla firm. Za pomocą Skype’a można uczestniczyć w tradycyjnym kursie razem z gramatyką albo w konwersacjach – w zależności od tego, czego uczeń potrzebuje. Zajęcia odbywają się w małych grupach albo indywidualnie. Największą popularnością w szkole cieszą się biznesowe i prawnicze kursy języka angielskiego. Oprócz specjalistycznego angielskiego w EYC można zapisać się również na biznesowy niemiecki albo hiszpański dla lekarzy. W ofercie znajdują się też kursy ogólne z języków: czeskiego, słowackiego, tureckiego, włoskiego, norweskiego, szwedzkiego, duńskiego, litewskiego, francuskiego, węgierskiego, niderlandzkiego, portugalskiego, rosyjskiego oraz ukraińskiego i białoruskiego.

Naszymi klientami są osoby z bardzo różnych branż, które zajmują stanowiska kierownicze i znajomość języka obcego jest dla nich bardzo ważna, a często niezbędna – mówi Monika Kopaczek-Styczeń, właścicielka szkoły, która wylicza plusy zajęć on-line. – Do przerobionego materiału można wrócić w każdej chwili, np. jeśli są to zajęcia z nauczycielem, prowadzone przez komunikator, można je nagrać i odsłuchiwać jeszcze wiele razy. Jeśli są to materiały umieszczone w panelu lub przesłane za pomocą e-maila, można zajrzeć do nich w dowolnym czasie. To doskonała metoda nauki dla osób zapracowanych, bo kurs indywidualny stwarza możliwość umawiania się na zajęcia nawet z jednodniowym wyprzedzeniem.

Indywidualna lekcja z języków: angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego i francuskiego kosztuje 35 zł, japońskiego – 50 zł, a pozostałych języków – 45 zł.

Szybciej niż tradycyjnie

Od kilku lat w dość szybkim tempie powstają w naszym kraju szkoły uczące metodą Callana. Koncentruje się ona przede wszystkim na mówieniu i powtarzaniu. Przypomina sposób, w jaki dzieci uczą się mówić. Uczniowie mają przede wszystkim mówić, nie zapisywać słówek, nie robić notatek. Nauczyciel od razu poprawia ich błędy. Grupa nie przerabia gramatyki, nie rozwiązuje ćwiczeń – gramatyki ma uczyć się niejako „przy okazji”. Lektor zadaje pytanie, a potem je powtarza. Wskazana osoba z grupy musi na nie odpowiedzieć. Wszystko odbywa się w bardzo szybkim tempie – lektor mówi bardzo szybko, a uczeń natychmiast odpowiada. Szkoły oferujące naukę tą techniką twierdzą, że metoda Callana czterokrotnie skraca czas studiowania języka. Przykładowa cena za naukę tą metodą to 70 zł za 50 minut nauki grupy do pięciu osób w Speed School.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK