| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Szkoła dla coacha

Szkoła dla coacha

Coaching z roku na rok staje się w Polsce coraz bardziej popularny, co widoczne jest zarówno w rosnącej świadomości i liczbie klientów, którzy chcą z takiej formy rozwoju skorzystać, jak i zainteresowaniu coraz szerszego grona osób, które decydują się zostać coachami. W odpowiedzi na rosnące potrzeby szkoleniowe powstaje coraz więcej szkół coachingu, kursów, szkoleń oraz studiów podyplomowych, kształcących zarówno od podstaw, jak i pomagających podnosić kwalifikacje w tym zakresie.

Akredytacje i licencje

Ważną kwestią różnicującą oferty szkół są akredytacje. Programy szkół coachingu akredytowane są przez instytucje międzynarodowe i rodzime. Wyróżnić można trzy rodzaje akredytacji:

1. Niezależna, zewnętrzna – rolą akredytatora jest bezstronne sprawdzenie/potwierdzenie jakości modelu, programu, prowadzących, wewnętrznych procedur szkoły. W Polsce takie akredytacje posiada pięć szkół:

  • International Coach Federation (ICF): CoachWise™/Coaching Center, Corporate Coach U Poland, RSC European Alliance Poland, Ericsson Coaching International/Wszechnica UJ),
  • European Association for NLP: Polski Instytut NLP,
  • European Coaching Institute: Noble Manhattan,
  • European Mentoring and Coaching Council – w trakcie starań o akredytację Normann Bennet Academy;

2. Wewnętrzna, licencja – rolą akredytatora jest transfer wiedzy lokalnemu partnerowi, trenowanie prowadzących, zarządzanie jakością wg wewnętrznych standardów szkoły – są to m.in. Coach U, International Coaching Community, CoachWise, Noble Manhattan, Ericsson Coaching etc.);

3. Lokalna – szkoła posiada swój własny, autorski program, samodzielnie potwierdzając jego jakość – są to m.in. programy oferowane przez lokalne ośrodki szkoleniowe i szkoły wyższe.

Inwestycja czasu i pieniędzy

Ceny kursów coachingu w polskich szkołach wahają się pomiędzy 4,5 tys. zł (studia podyplomowe) a 20 tys. zł. Większość szkół proponuje ratalny system spłat, zniżki dla absolwentów (np. szkoły wyższe), jedna z firm proponuje system pożyczek na naukę, inna – system finansowania szkolenia: uczestnik płaci 2/3 sumy, w momecie kiedy osiągnie odpowiedni pułap przychodu, notabene przy pomocy szkoły (International Tele Coaching Partnership).

Decyzja o szkoleniu coachingowym to inwestycja nie tylko finansowa, lecz także czasowa. Najkrótszy kurs coachingu na polskim rynku trwa sześć dni (Corporate Coach U Polska), najdłuższy – dwa lata (Polski Instytut NLP), średnia to rok, z częstotliwością comiesięcznych dwu-, trzydniowych spotkań. Każdy z programów zaspokaja inne potrzeby.

Liczba coachów rośnie

Biorąc pod uwagę, że najwięcej respondentów ankiety dla klientów szkół coachingu za najważniejsze kryterium wyboru szkoły podało rekomendacje, oczywiste jest, że im więcej absolwentów ukończyło dany kurs, tym większa możliwość uzyskania opinii na jego temat. Jednak kursy, które dopiero wchodzą na rynek, mogą okazać się równie ciekawe i nowatorskie. W takim przypadku warto przyjrzeć się bliżej innym czynnikom. Największą liczbą absolwentów (650 osób) może pochwalić się obecnie International Coaching Community Polska – najstarsza szkoła coachingu w kraju. 300 osób ukończyło Akademię Coachingu CoachWise prowadzoną przez Coaching Center, ok. 100 absolwentów posiada Coach U Poland, Ericsson Institute/Wszechnica UJ i GWP. Podobnie kształtują się wskaźniki związane z edycją szkolenia: ICC przeprowadziło 48 szkoleń, CoachWise – 10 edycji, GWP – 9, Ericsson College – 7, Corporate Coach U – 6.

W grupie kryteriów ilościowych najtrudniejsze okazało się porównanie ofert pod kątem wyników ankiet ewaluacyjnych. Na 18 szkół, które udzieliły szczegółowej odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu, tylko cztery podzieliły się wynikami ewaluacji. Część szkół nie miała takiej możliwości ze względu na fakt, że oferowane przez nie programy dopiero wchodzą na rynek.

 

 

PRZYPIS

* Lista Szkół Coachingu zaproszonych do badania znajduje się na stronie www.personel.infor.pl w zakładce „Narzędzia i Uzupełnienia”.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Connected Life Magazine

Connected Life Magazine jest pierwszym w Polsce pismem skupiającym uwagę na zagadnieniach z zakresu rosnącego rynku Internetu Rzeczy i szeroko rozumianych usługach connected.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK