| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Co to znaczy mieć coachingowe podejście?

Co to znaczy mieć coachingowe podejście?

Coaching jest obecnie bardzo popularną metodą wspierania rozwoju menedżerów. Często wspomina się także o tym, że menedżer powinien być coachem wobec swoich podwładnych. Interesuje mnie istota podejścia coachingowego. Na czym ono polega? W jakich postawach się przejawia? Jak może być wykorzystane w praktyce?

Popularność coachingu wynika zapewne po części ze specyficznej filozofii, na której bazuje. Abstrahując od konkretnych umiejętności i technik pracy wykorzystywanych przez profesjonalnych coachów, coaching to szczególne podejście do drugiego człowieka – postawa wobec niego oraz rodzaj kontaktu, który mu oferujemy i który ma na celu wspieranie jego rozwoju. Podejście coachingowe opiera się na kilku podstawowych zasadach. Jedną z nich jest zaufanie do drugiej osoby. Podstawą jest przekonanie, że druga osoba ma w sobie potencjał do tego, aby okazać się silną, zaradną, odpowiedzialną i kreatywną jednostką. Zaufanie okazywane przez coacha wzmacnia w kliencie wspomniane przekonanie i pozwala mu poczuć się podmiotem relacji, osobą współdziałającą, nie przedmiotem oddziaływań.

UWAGA

W coachingu ważne jest partnerstwo, czyli porozumienie i współpraca. Druga osoba nie jest więc biernym odbiorcą zaleceń lub pasywnym wykonawcą dawanych jej rad i sugestii. W coachingu chodzi bowiem o tworzenie siebie na nowo poprzez lepsze wykorzystanie swoich zdolności i umiejętności.

Nie lekarz, nie doradca – ogrodnik

Coach nie leczy i nie radzi, nie pozuje na wszystko wiedzącego lub wiedzącego lepiej. Jest raczej facylitatorem, czyli tym, który ułatwia drugiemu człowiekowi docenienie samego siebie i rozwijanie się dzięki optymalnemu wykorzystaniu potencjału posiadanych zdolności i umiejętności. Niczym ogrodnik, coach stwarza warunki, które pozwalają drugiej osobie „kwitnąć”. Nie będzie więc wmawiał drugiej osobie, jaka powinna być, lecz zaoferuje jej taki rodzaj kontaktu, który pozwoli jej samodzielnie odkryć, jaka chce być i w jaki sposób chce do tego dojść. Odpowiedzialność za wybór i sprecyzowanie celu oraz sposobu jego realizacji jest po stronie coachowanego. Coach nie narzuca mu żadnych swoich pomysłów. Nie oznacza to jednak, że nie powinien niczego sugerować. Może proponować własne sugestie, lecz nie powinien ich forsować. Musi być przy tym gotowy na to, że druga osoba może je zupełnie zignorować, odrzucić lub zaakceptować, dokonując w nich autorskich poprawek. W coachingu druga osoba kreuje siebie, tworzy na nowo, korzystając przede wszystkim z pogłębionego wglądu w samą siebie, w zdolności, wartości, potrzeby. Odnosi się jednak także refleksyjnie do sugestii innych, dobrze jej życzących osób.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK