| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Jakie cechy powinien mieć profesjonalny trener

Jakie cechy powinien mieć profesjonalny trener

Na rynku pojawia się coraz więcej trenerów biznesu, szkoleniowców, coachów. Szkoły trenerów przeżywają oblężenie. Coraz więcej osób upatruje swoją szansę w zawodzie trenera. Kuszeni wysokimi zarobkami, prestiżowym tytułem trenera biznesu, setki młodych ludzi kończą szkoły trenerów i ruszają na podbój świata. Kto z nich ma szansę zostać dobrym trenerem? Jakie cechy i umiejętności otwierają przed nimi drzwi do świata szkoleń i czynią profesjonalnym szkoleniowcem?

Bądź autentyczny

Ekspresja, tak jak u dobrego aktora, tak u trenera jest środkiem wyrazu swoich spostrzeżeń, opinii, zaakceptowania rzeczy istotnych. Ważną rolę odgrywa tutaj mowa ciała i komunikaty niewerbalne odbierane przez uczestników. Trener twardo stojący to człowiek postrzegany przez forum słuchaczy jako osoba pewna tego, co mówi. Gestykulacja ma za zadanie akcentować odpowiednie treści i podkreślać zaangażowanie trenera. Jednak należy pamiętać, by gestykulować w sposób zrównoważony. Ruch dynamizuje wystąpienie i sprawia, że słuchacze chętniej nas słuchają. Istotną rolę podczas szkolenia odgrywa kontakt wzrokowy. Wzrok prowadzącego zawsze musi być skierowany na uczestników, doświadczony trener podchodzi do uczestników, komunikuje się z nimi bezpośrednio. Musi on jednak pamiętać o autentyczności wszystkich zachowań i o tym, że komunikaty werbalne i niewerbalne muszą być spójne.

Ciągłe doskonalenie

Profesjonalny trener to ktoś, kto zdaje sobie sprawę, że to nie on ma rozbłysnąć jak gwiazda. Gwiazdami mają stać się ludzie, których on szkoli, którym doradza i których motywuje do działania. Dobry trener wie, że jeśli oni odniosą sukces - to będzie to jego sukces. Najlepiej widać to wśród trenerów sportowych, którzy stojąc za plecami swoich podopiecznych doprowadzają ich do najwyższych miejsc na podium. Każdy wie, kim jest Otylia Jędrzejczak, ale czy ci wszyscy ludzie wiedzą, kto jest jej trenerem, kto jest jej doradcą i wsparciem, komu zaufała i kto pracuje na to, by osiągała najlepsze wyniki.

Dobry trener jest osobą, która szkoląc innych ma również świadomość, że musi nieustannie pogłębiać swoją wiedzę. Niewątpliwa jest więc potrzeba samokształcenia i uczestnictwo w warsztatach i treningach rozwijających nie tylko umiejętności trenerskie. Bardzo pożyteczne są w tym przypadku kursy typu „T for T”, które dostarczają wiedzy dydaktycznej, uczą odpowiedniego podejścia do uczestników szkolenia i zwracają uwagę na psychologiczne aspekty zachowań i reakcji ludzi. Podczas takich kursów nabywamy podstawowe umiejętności warsztatowe. Równie cenne są również kursy specjalistyczne, które poszerzają wiedzę tematyczną szkoleniowców, dają możliwość szerszego spojrzenia na temat i wyspecjalizowania się w danej dziedzinie.

Uwaga

Uczenie innych wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i powinien to wiedzieć każdy trener i kandydat na trenera biznesu. Dlatego też ucząc ludzi, musimy mieć świadomość, iż nasza wiedza na dany temat powinna być jak najszersza i potwierdzona doświadczeniem zawodowym.

Uwaga

Stworzenie atmosfery wzajemnego zaufania i otwartości to trudna sztuka, jaką powinien opanować każdy ceniący się trener. Jest to proces długotrwały, który budujemy przez cały okres szkolenia. Jeżeli uczestnicy czują się akceptowani, nie są krytykowani ani ośmieszani, to rośnie ich zaufanie do grupy i prowadzącego, dzięki czemu stają się bardziej otwarci i chętniej pracują w grupie.

Czytaj także

Autor:

właścicielka firmy szkoleniowej Centrum Doskonalenia Kadr Winner

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK