| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Jakie cechy powinien mieć profesjonalny trener

Jakie cechy powinien mieć profesjonalny trener

Na rynku pojawia się coraz więcej trenerów biznesu, szkoleniowców, coachów. Szkoły trenerów przeżywają oblężenie. Coraz więcej osób upatruje swoją szansę w zawodzie trenera. Kuszeni wysokimi zarobkami, prestiżowym tytułem trenera biznesu, setki młodych ludzi kończą szkoły trenerów i ruszają na podbój świata. Kto z nich ma szansę zostać dobrym trenerem? Jakie cechy i umiejętności otwierają przed nimi drzwi do świata szkoleń i czynią profesjonalnym szkoleniowcem?

Doceń słuchaczy

Prowadzący ma obowiązek z szacunkiem odnosić się do każdego, nawet jeśli nie zgadza się z jego opinią. Wprawny szkoleniowiec potrafi wykorzystać taką sytuację do omówienia procesów zachodzących chociażby w komunikacji czy negocjacjach w zależności od tematu szkolenia. Potrafi on docenić sposób myślenia i doświadczenie uczestników i wykorzystać je do celów szkoleniowych. Żaden z prowadzących nie będzie tak wszechstronny, jak cała grupa i to jest często niedocenionym aspektem szkoleń grupowych. Każda grupa jest inna i każda wnosi nowe doświadczenia w życie zawodowe trenera. To samo ćwiczenie, wykonywane w różnych grupach, zawsze wychodzi inaczej, ludzie wpadają na coraz to bardziej pomysłowe rozwiązania problemu i dostrzegają przeróżne możliwości oceny sytuacji. Jednak, by umiejętnie prowadzić szkolenia grupowe, potrzebna jest wiedza psychologiczna z zakresu procesów, jakie mogą występować w grupie.

Pokonaj opór

Znajomość procesów grupowych sprzyja sprawnemu przeprowadzeniu szkolenia. Trener, który ma tę wiedzę, wie, jak koordynować przebieg szkolenia i jak stawiać czoła różnym formom niepokoju, kryzysu i oporu. Dlatego też zadaniem trenera planującego warsztat jest zwrócenie szczególnej uwagi na adekwatny i dostosowany do odpowiedniej fazy rozwoju grupy dobór technik oraz metod pracy z nią. Dzięki odpowiednim reakcjom w kolejnych fazach procesu grupowego trener sprawnie może poruszać się do przodu i umiejętnie wpływać na proces uczenia się. Trener posiadający taką wiedzę sprawnie może stymulować aktywność grupy, ale również wie, w której fazie ta aktywność powinna być zahamowana.

Dobry moderator dyskusji jest wnikliwy, nie zadowalają go powierzchowne odpowiedzi, dopytuje i próbuje dotrzeć do przyczyn i motywów zachowań ludzkich, ale zna też granice i wie, w którym momencie powinno być zadane ostatnie pytanie. Potrafi on skupić uwagę grupy na temacie i ograniczyć wypowiedzi nie związane z nim.

Uczyń przeciwnika sprzymierzeńcem

Dobry trener musi być stanowczy. Często na szkoleniach spotykamy się z sytuacją, gdzie w grupie uczestników pojawia się osoba, której zachowanie jest nie do przyjęcia. Rozprasza ona grupę, jest agresywna i dominująca. Wszystkie te destrukcyjne czynniki przenoszą się na grupę i sprawiają, że pozostali uczestnicy przyjmują postawy obronne, zniechęcają się do pracy.

Świadomy trener wie, jak rozwiązać takie sytuacje, kiedy należy zwalczać pewne zachowania, a kiedy i jak z przeciwnika uczynić sprzymierzeńca. Krytykę i informacje zwrotne od uczestników doświadczony trener przyjmuje bez okazywania niechęci i bronienia się, a w sytuacji, kiedy popełnił błąd, potrafi się do niego przyznać. Oznacza to, że trener nie musi wykazywać, że wie wszystko na dany temat. Umiejętność powiedzenia „nie wiem” pozwala pytającemu rozpoznać autentyczne poszukiwanie wiedzy w partnerskich relacjach z prowadzącym. Takie zachowanie trenera buduje jego autorytet i sprzyja zaufaniu w grupie.

Czytaj także

Autor:

właścicielka firmy szkoleniowej Centrum Doskonalenia Kadr Winner

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Jaszczak

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK