| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Jakie cechy powinien mieć profesjonalny trener

Jakie cechy powinien mieć profesjonalny trener

Na rynku pojawia się coraz więcej trenerów biznesu, szkoleniowców, coachów. Szkoły trenerów przeżywają oblężenie. Coraz więcej osób upatruje swoją szansę w zawodzie trenera. Kuszeni wysokimi zarobkami, prestiżowym tytułem trenera biznesu, setki młodych ludzi kończą szkoły trenerów i ruszają na podbój świata. Kto z nich ma szansę zostać dobrym trenerem? Jakie cechy i umiejętności otwierają przed nimi drzwi do świata szkoleń i czynią profesjonalnym szkoleniowcem?

Potrzeby szkoleniowe uczestników

Każdy z nas inaczej ocenia rzeczywistość, różnimy się sposobem rozwiązywania problemów i pojmowania tego, z czym i z kim mamy do czynienia. Często spotykamy się z sytuacją, w której część osób wychodzi ze szkolenia zachwycona i gotowa do działania i zmiany dotychczasowego sposobu pracy, natomiast inne osoby opuszczają salę z mieszanymi uczuciami. Do częstych przypadków możemy zaliczyć również sytuację, w której pracownik, wysłany przez swojego przełożonego na szkolenie, ma znacznie inne oczekiwania wobec szkolenia, niż wcześniej wspomniany szef.

Różnorodność oczekiwań i celów szkolenia to pierwszy z problemów, z jakimi trener musi zmierzyć się podczas warsztatu. Dobry trener już na samym początku zajęć zachęca uczestników do ujawnienia swoich oczekiwań. Rolą trenera jest podejście do tematu w taki sposób, by uczestnik nie czuł się skrępowany i jasno określił swoje oczekiwania. Oczywiście część potrzeb szkoleniowych wprawny prowadzący jest w stanie wyłapać podczas treningu i tak przeformułować niektóre cele szkolenia, by spełnić również te oczekiwania. Aby to zrobić, musi być on nie tylko świetnym obserwatorem, ale równie dobrym słuchaczem. Dzięki tym cechom jest w stanie nie tylko dbać o sprawny przebieg szkolenia, ale potrafi stworzyć atmosferę sprzyjającą nauce i zbudować relację wspierającą efektywną komunikację. Zauważa interakcje między członkami grupy, momenty wymagające szczególnej uwagi i specjalnych ćwiczeń.

Uczciwość to jeden z ważniejszych elementów szkolenia. Uczestnicy za przykładem trenera powinni uczciwie dzielić się swoimi refleksjami i odczuciami. Bez wątpienia taka postawa sprzyja budowaniu poczucia zrozumienia i zaufania, a także aktywizuje grupę do pracy. Dobry trener nie osądza. Nikt nie ma obowiązku zgadzać się z poglądami innych ludzi, ale należy je akceptować jako ich własne. Jeżeli uczestnicy zobaczą, że są oceniani i krytykowani, przestaną być otwarci i niechętnie będą współpracować z trenerem, co niestety może doprowadzić do niepowodzenia przedsięwzięcia szkoleniowego.

Stosunek do uczestników szkolenia

W szkoleniach zazwyczaj uczestniczą osoby dorosłe, które już posiadają bagaż doświadczeń zawodowych. Poważnym błędem, jaki może zrobić trener podczas warsztatów, jest wystąpienie jako osoba wszystkowiedząca. Trener to osoba, która prowadzi dyskusje i daje się wypowiedzieć uczestnikom szkolenia, tak by inni zauważyli, jak różne mogą być opinie ludzi na pewne tematy.

Czytaj także

Autor:

właścicielka firmy szkoleniowej Centrum Doskonalenia Kadr Winner

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK