REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekrutacja za pomocą agencji zatrudnienia - ile kosztuje?

 GP People sp. z o.o. sp.K.
Agencja Pracy Tymczasowej i Doradztwa Personalnego
Rekrutacja za pomocą agencji zatrudnienia - ile kosztuje? / Fot. Fotolia
Rekrutacja za pomocą agencji zatrudnienia - ile kosztuje? / Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Rekrutacja za pomocą agencji zatrudnienia może okazać się mniej kosztowna i czasochłonna od samodzielnego przeprowadzania procesu pozyskiwania nowych pracowników. Kiedy warto skorzystać z usług agencji pośrednictwa pracy?

Agencja zatrudnienia – czy to się opłaca?

Agencje pośrednictwa pracy to już nie nowe rozwiązanie na polskim rynku, jednak nadal większość firm woli przeprowadzać rekrutacje samodzielnie. Nie zlecają tego zadania zewnętrznie, bo obawiają się kosztów, a także tego, że zupełnie stracą kontrolę nad zatrudnianą kadrą. Czy słusznie? Jak naprawdę wygląda współpraca z agencją pracy? I co najważniejsze – ile to kosztuje?

Autopromocja

Co robi agencja pracy?

Na pierwszy rzut oka proces rekrutacji nowego pracownika wydaje się być bardzo prosty. Jednak część pracodawców już na samym początku odkrywa, że nawet napisanie ogłoszenia – nie mówiąc już o selekcji oraz wyborze najlepszego z kandydatów – sprawia duży problem. Mimo to większość przedsiębiorstw i tak nie zwraca się do profesjonalnej agencji pracy o pomoc.

– Zdarza się tak, ponieważ przedstawiciele małych i średnich firm często nawet nie wiedzą, że takie działanie mogą zlecić zewnętrznemu podmiotowi. Pokutuje stereotyp, że z usług agencji pracy korzystają jedynie ogromne korporacje czy międzynarodowe koncerny. To błędne myślenie – mówi Rafał Dryla z GP People– Agencje pracy powstały w dużej mierze właśnie z myślą o przedsiębiorstwach średniej wielkości, których struktury są na tyle małe, że nie posiadają swojego wewnętrznego działu HR – dodaje.

Polecany produkt: Zatrudnianie i zwalnianie pracowników – praktyczny poradnik

Każdy, kto chociaż raz szukał pracownika wie, że znalezienie idealnego kandydata na wolne stanowisko nie jest łatwe. Dlatego pomoc i wskazówki poparte profesjonalną wiedzą są w takim wypadku na wagę złota. W zależności od tego, czego oczekuje pracodawca, agencja pracy może przejąć część lub całość procesu selekcji i rekrutacji, zaczynając od propozycji wynagrodzenia dla pracownika, przeprowadzenie testów kompetencji, rozmów, spotkań, symulacji i ostatecznie zarekomendowania kandydatów spełniających określone wymagania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Ostateczną decyzję o zatrudnieniu danej osoby podejmuje oczywiście pracodawca lub szef danego działu, jednak dzięki pomocy agencji zajmuje mu to przeważnie nie więcej niż poł godziny. Standardowy proces rekrutacyjny trwa tymczasem od dwóch tygodni do nawet miesiąca i jest dużo bardziej angażujący. Skrócenie tego czasu jest możliwe, ponieważ dostaje on od nas ściśle wyselekcjonowane i kompleksowo przygotowane profile jedynie kilku spośród setek osób – dodaje.

Zadaj pytanie na FORUM

Dla koga ta agencja?

Korzystanie z usług agencji pracy jest szczególnie wygodne dla dwóch grup pracodawców. Pierwsza to ci, którzy szukają wysoko wyspecjalizowanych pracowników w danej dziedzinie, ekspertów, menadżerów z wieloletnim doświadczeniem. – W takich wypadkach często korzystamy z wewnętrznych baz danych lub aktywnych działań headhunterskich. Dzięki temu zwykle udaje nam się zainteresować danym stanowiskiem osobę, która obecnie zatrudniona jest gdzieś indziej i nie szuka aktywnie nowej pracy, przez co nie przegląda aktualnych ofert, a mimo to chętnie zmieni pracodawcę – mówi Hanna Bielicka-Adamczyk, specjalista ds. rekrutacji w GP People.

Korzystanie z usług agencji jest też wygodne dla firm zatrudniających tymczasowo. Tak zwany leasing pracowniczy to dobra okazja do tego, żeby w prosty i szybki sposób znaleźć potrzebną osobę, która zastąpi na przykład nieobecnego pracownika lub będzie wykonywać pracę jedynie na czas określony. Takie rozwiązanie jest szczególnie cenione na przykład przy sezonowym zwiększeniu liczby zamówień w przedsiębiorstwie czy niestałych zleceniach i projektach. Dodatkowo, co istotne dla wielu firm z dużą rotacją pracowników, w przypadku pośrednictwa to agencja pracy troszczy się o wszelkie formalności związane z zatrudnieniem – pozwolenia, umowy, podatki, świadectwa. Dzięki takiej pomocy w sprawach formalnych pośredników coraz częściej doceniają nie tylko pracodawcy, ale również i sami pracownicy, którzy nie muszą obawiać się skomplikowanych procedur, nieuczciwych umów czy góry papierologii w związku z nowym zatrudnieniem.

Praca tymczasowa - najważniejsze informacje

Ile to kosztuje?

Wielu pracodawców wciąż wyobraża sobie, że usługi agencji pracy są bardzo drogie i to głównie odstrasza ich od skorzystania z takiej opcji pomocy. Czy rzeczywiście tak jest? Niekoniecznie. Jeśli bowiem zastanowić się, ile tak naprawdę kosztuje przedsiębiorcę znalezienie nowego pracownika na własną rękę, to okazuje się, że to dla niego także spory wydatek.

– Należy bowiem wziąć pod uwagę płatne ogłoszenia o pracę, czas poświęcony na weryfikację nadesłanych aplikacji, rozmowy kwalifikacyjne, a następnie prowadzenie całej dokumentacji powstającej w toku zatrudnienia – mówi Rafał Dryla z GP People. – Po kalkulacji okazuje się, że skorzystanie z oferty agencji minimalizuje koszty, a przede wszystkim pozwala zaoszczędzić czas, jaki straciłoby się przeprowadzając rekrutację samodzielnie – dodaje.

Trudno jest jednak podać konkretną cenę za taką usługę, bo jak wyjaśniają agencje, każdorazowo składa się na nią wiele czynników. – Koszty ustala się przede wszystkim w oparciu o wolumen, poziom trudności rekrutacji, czyli m.in. wymagania stawiane kandydatom i ich dostępność na rynku pracy oraz w zależności od formy usługi, czyli czy będzie to zatrudnienie tymczasowe czy stałe – mówi Magdalena Wajsgerber-Ratajek z GP People. – Dlatego dla każdego klienta wycenę przygotowujemy indywidualnie – dodaje.

Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy z agencją pośrednictwa pracy?

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA