| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Kiedy czas zmienić pracę

Kiedy czas zmienić pracę

Polacy zmieniają ją 5 razy w życiu, tymczasem Amerykanie robią to aż 11 razy. Kiedy czas zmienić pracę na inną? Jak w dzisiejszych czasach zmiana pracodawcy wpływa na postrzeganie kandydata do pracy przez rekruterów?

Zmiana pracy

Przeciętny Polak zmienia pracę średnio pięć razy w swoim życiu, zaś Amerykanin robi to aż 11 razy. Dla naszych rodaków decyzja o odejściu i poszukiwaniu nowego zatrudnienia wciąż jest jednym z najtrudniejszych zawodowych wyzwań. To ryzyko obecnie podejmuje coraz więcej osób, ale czy warto? I jeśli tak, to kiedy najlepiej to zrobić?

Młody zmienia chętniej

Według statystyk jedynie 14 miesięcy pracuje w tym samym miejscu Polak, który nie ukończył jeszcze 25. roku życia. Świadczyć to może przede wszystkim o tym, że młodzi ludzie nie tylko nie boją się zmian, ale również o tym, że nie chcą na początku swojej kariery przywiązywać się do jednego pracodawcy. — Część z nich nie ma żadnego doświadczenia w konkretnej branży czy zawodzie. Również poszukiwanie pracy to dla nich zupełna nowość. Jednak to ich nie zraża, podejmują więc próby szukania coraz to lepszej pracy.

Poszukują swojej drogi i często robią to bardzo świadomie. Dlatego też zgłaszają się na przykład do agencji zatrudnienia, aby pomogła im nie tylko w znalezieniu pracy, ale także w kwestach formalnych związanych z umowami i rozliczeniami. To dla nich idealne rozwiązanie, bo bezpłatne. W dodatku agencje często oferują im posadę tymczasową lub z elastycznymi godzinami, by mogli łączyć ją z nauką czy innymi dodatkowymi obowiązkami — mówi Hanna Bielicka-Adamczyk, starszy specjalista ds. rekrutacji, z GP People. Młodzi ludzie są bardziej otwarci i nie boją się ryzykować, poszukując pracy. Co więcej, wielu z nich już na studiach kilkukrotnie ją zmienia, poznaje swoje możliwości i szkoli umiejętności. To przygotowuje ich do wejścia na tak dziś dynamiczny i wymagający rynek. Dlatego też to idealny czas, aby spróbować swoich sił na różnych stanowiskach.

Polecamy: 30 pomysłów na zarabianie w domu

Ruszaj się niezależnie od wieku

Inaczej sytuacja wygląda wśród osób w przedziale wiekowym 25-35, bo pracownicy z tej grupy w jednym miejscu pracy spędzają już około czterech lat. To nadal niedużo, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że nasi rodzice często przez całe swoje życie byli zatrudnieni w jednej firmie. Jednak w obecnych czasach zmiana pracy jest nie tylko łatwiejsza, ale także, jeśli świadomie zarządzamy swoją karierą, dobrze odbierana przez rekruterów. – Bardzo ważna jest gotowość pracowników do ciągłego rozwoju i podejmowania nowych wyzwań. Pracodawcy doceniają tych, którzy w swoim CV mogą pochwalić się doświadczeniem z wielu dziedzin, nawet jeśli zdobywane było ono w różnych przedsiębiorstwach — podkreśla Hanna Bielicka-Adamczyk z GP People. — Ważne jest jednak również to, aby pokazać, że konsekwentnie potrafimy realizować powierzone nam zadania, prowadzić projekty od początku do samego końca i osiągać wyznaczone nam cele, a nasza zmiana pracy to świadoma decyzja, a nie konsekwencja porażki – dodaje.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Góralski&Goss Legal

Góralski&Goss Legal to butikowa kancelaria prawna, specjalizująca się w doradztwie transakcyjnym i procesowym na rzecz dużych podmiotów gospodarczych, w szczególności firm z sektora ubezpieczeniowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK