REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca w małej firmie czy w korporacji – gdzie lepiej zacząć?

Sylwia Rudek
Praca w małej firmie czy w korporacji? /fot. Fotolia
Praca w małej firmie czy w korporacji? /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Panuje przekonanie, że w małej firmie można się dużo nauczyć, ale korporacje mają większy prestiż i szybciej awansują pracowników. Czy lepiej pracować w małej firmie czy w dużym przedsiębiorstwie? Od jakiej firmy zacząć, by właściwie pokierować swoją karierą zawodową?

Gdzie rozpocząć karierę zawodową – w małej firmie czy w korporacji?

Wielu młodych ludzi ma obawia się, że iż zatrudniając się w małej firmie, uniemożliwi sobie karierę w korporacji. Panuje przekonanie, że rekruterzy dyskwalifikują osoby z doświadczeniem w małych, często nieznanych firmach. Rzeczywiście, zdarza się, że firmy poszukujące pracowników mają sprecyzowane oczekiwania co do doświadczenia kandydata. W takich sytuacjach dodatkowym atutem może okazać się doświadczenie w podobnej wielkościowo firmie. Nie jest to jednak reguła, bo gdyby pracodawcy kierowali się wyłącznie doświadczeniem w korporacji, uniemożliwiliby sobie pozyskanie prawdziwego talentu, który mógł zdobywać doświadczenie w małej firmie. Należy więc przyjąć, że to co zdecyduje o zatrudnieniu to kompetencje, a te można posiąść w każdej firmie. Przed rozpoczęciem kariery wystarczy zastanowić się, na czym najbardziej nam zależy – na wysokich zarobkach, miłej atmosferze, współpracownikach-przyjaciołach, elastyczności pracy, czy możliwości awansu?

Autopromocja

Praca w małej firmie czy w korporacji?

Duże firmy – duże zarobki

Oczywiście nie wysokie korporacje już na starcie oferują wysokie wynagrodzenie. Jednak Zdecydowanie łatwiej dostać dobrze płatną pracę w korporacji niż w firmie, która zatrudnia kilka osób. Jednak pracownikom korporacji częściej zdarza się pracować w nadgodzinach, za które nie zawsze otrzymują dodatkowe pieniądze. Natomiast pracownicy małych firm skarżą się na niskie wynagrodzenie uważając je za nieadekwatne do nakładu wykonywanej pracy i przesadną minimalizacje kosztów, którą odczuwają przy wypłacie. Poza tym, małe firmy zwykle zatrudniają na umowy zlecenia lub części etatu. Zdarza się, że pensje wypłacane są w częściach – oficjalna na konto, pozostała do ręki pracownika. Międzynarodowe firmy bardzo dbają o reputacje, więc szanse na nieprzestrzeganie prawa pracy są naprawdę małe.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Rozwój zawodowy – szkolenia, awans, obowiązki

Dużym plusem wynikającym z pracy w korporacji jest możliwość odbycia profesjonalnych szkoleń, oczywiście w ramach godzin pracy. W korporacjach łatwiej też awansować – przede wszystkim dlatego, że w małych firmach zazwyczaj jest jeden kierownik, maksymalnie kilku. W korporacjach awans jest szybszy, bo istnieje więcej stanowisk, a warunki, które wymagane są do jego objęcia są jasno wyznaczone i odpowiednio wcześniej znane. Zaletą małych przedsiębiorstw jest wielozadaniowość. Pracownicy małych firm wykonują wiele obowiązków, zdarza się, że realizują pracę, która w korporacji podzielona jest na kilka osób. Dzięki temu mają większą wiedzę i kompetencje, jednak czy jeden pracownik może robić wszystko? Na pewno praca przestaje być monotonna, a to jest problemem zatrudnionych w korporacji, jednak obciążenie jednego pracownika zbyt wieloma zadaniami zazwyczaj przekłada się na jakość ich wykonania i efektywność pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Elastyczność pracy

Duże firmy oferują większą elastyczność pracy. Pracownicy pracują w systemie zadaniowym lub sami mogą decydować, w jaki sposób chcą przepracować tygodniowe 40 godzin. Dzięki temu zamiast sztywnych 8. godzin w pracy mogą przychodzić na 9 od poniedziałku do czwartku, a w piątek pracować 4 godziny. Pracownikom, którzy mają większą swobodę łatwiej pogodzić życie zawodowe z prywatnym.

Czy warto korzystać z usług doradcy zawodowego?

Świadczenia dodatkowe

W korporacjach pracownicy dostają dodatki świąteczne w postaci bonów lub kart przedpłaconych. Zazwyczaj objęci są też opieką medyczną, a w niektórych firmach nie tylko pracownicy, ale także ich rodziny. Duże przedsiębiorstwa finansują popularne karty multisport oraz zapewniają zniżki do niektórych restauracji i sklepów. Międzynarodowe firmy oferują pracownikom szkolenia, dofinansowują studia i kursy językowe. Korporacje wyposażają swoich pracowników w popularne gadżety służbowe takie jak telefon czy  komputer. Jednak w rzeczywistości posiadanie telefonu służbowego oznacza konieczność korzystania z niego poza godzinami pracy, a komputera – przenoszenie zadań niedokończonych w pracy do domu.

Atmosfera pracy

W małych firmach łatwiej nawiązać przyjacielskie stosunki ze współpracownikowi – wszyscy się znają, a niektórzy spotykają poza pracą. W korporacjach, nie ma możliwości, aby poznać wszystkich pracowników, jednych zna się wyłącznie z widzenia, innych w ogóle nie kojarzy. W korporacjach trudno jest nawiązać relacje, ale z drugiej strony praca to przecież nie miejsce na zawieranie znajomości. W małych firmach problem pojawia się, gdy zespół nie jest zgrany. Tam trzeba zwracać szczególną uwagę na dopasowanie charakterologiczne, bo gdy pracownicy się nie lubią, nie będzie się im dobrze pracować, co więcej może się to okazać niemożliwe. Duże przedsiębiorstwa mają wielu pracowników i gdy nawet relacje między wybranymi są napięte, zawsze można zmienić członków zespołu na takich, których temperamenty i forma pracy będą zgodne, przez co praca będzie szybsza i skuteczniejsza. Jedną z różnic jest też sposób komunikacji. W małych firmach pracownicy ze sobą rozmawiają, w dużych piszą e-maile. Wszystkie ustalenia ustne zazwyczaj trzeba potwierdzać mailowo, a przy natłoku obowiązków jest to uciążliwe, każdy jest anonimowy. Poza tym ograniczona zostaje relacja z innymi pracownikami, zdarza się tak, że osoba pracująca na tym samym piętrze z którą wymieniamy wiadomości elektroniczne codziennie, może nie wiedzieć jak wyglądamy. Przeszkodą w przypadku zatrudnienia w małej firmie może okazać się brak specjalistów na podobnym stanowisku. W korporacjach przynajmniej kilka osób wykonuje tę samą pracę, więc z problemem zawsze można zwrócić się o pomoc.

Jak częsta zmiana pracy wpływa na wizerunek pracownika?

Bezpieczeństwo pracy

Pracownicy korporacji regularnie poddawani są okresowej ocenie pracowników. Dobre wyniki zapewniają nagrody – od biletów do kina, przez premię, po awans. W skrajnych przypadkach, brak postępów może zdecydować o zwolnieniu. Stąd też wzmożona, często niezdrowa, rywalizacja między pracownikami. Nieustanne porównywanie do innych wzmaga presję, która zamiast zwiększyć efektywność wywołuje jej spadek i zmusza zatrudnionego do pracy po godzinach. Prawdopodobieństwo, że korporacja upadnie jest bardzo małe, dzięki czemu pracownicy mają poczucie bezpieczeństwa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Majówka 2024 – kiedy dni wolne?

    Majówka 2024 – kiedy wypada? Jakie dni wolne wypadają w majówkę? W maju 2024 roku mamy aż 4 święta wolne od pracy. Sprawdź, kiedy wypada długi weekend majowy, a może nawet i dwa długie weekendy!

    Przygotuj się na ograniczenia w handlu w Wielką Sobotę. Sklepy będą pracować krócej!

    Wielkanoc tuż, tuż, więc nic dziwnego, że sklepy są oblężone. W Wielki Piątek wiele z nich przedłużyło godziny handlu. Warto zrobić wcześniej zakupy, bowiem w sobotę handel będzie ograniczony. W jakich godzinach sklepy będą handlować w Wielką Sobotę?

    ZUS: 1431 zł odszkodowania za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. Od 1 kwietnia 2024 r. nowe kwoty odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej

    Od 1 kwietnia 2024 r. obowiązują nowe, wyższe kwoty odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Lekarz orzecznik może przyznać 1431 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

    Czy 14 kwietnia 2024 to niedziela handlowa?

    Czy 14 kwietnia 2024 to niedziela handlowa? Czy przed weekendem majowym jest niedziela handlowa? Jak wypadają niedziele handlowe w kwietniu?

    REKLAMA

    Czy 7 kwietnia 2024 to niedziela handlowa?

    Czy 7 kwietnia 2024 to niedziela handlowa? Czy w kwietniu 2024 jest niedziela handlowa? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

    ZUS odpowiada: Czy po 1 kwietnia składać wniosek o ponowne przeliczenie emerytury [nowe tablice GUS]?

    Od 1 kwietnia, przy obliczaniu przyszłych emerytur, ZUS skorzysta z nowej tablicy dalszego trwania życia GUS, co sprawi, że emerytura osoby w wieku 60 lat będzie niższa o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż obliczona na podstawie poprzedniej tablicy – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

    Dodatki funkcyjne w sądach

    Dodatki funkcyjne w sądach - trwają prace nad przepisami. Mają się zmienić zasady wynagradzania sędziów pełniących funkcje rzeczników dyscyplinarnych. Proponowane zmiany mają charakter przekrojowy, dotyczą modyfikacji wysokości dodatków funkcyjnych przysługujących Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Sędziów Sądów Powszechnych, Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działającemu przy sądach apelacyjnych, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działającemu przy sądach okręgowych oraz Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Ministra Sprawiedliwości, i służą dostosowaniu wysokości dodatków do rzeczywistego obciążenia zadaniami związanymi z pełnieniem tych funkcji. 

    Jak zarządzać zespołem? Liderem nie trzeba się urodzić. Liczy się cel i chęć współpracy z innymi

    Osoby zarządzające zespołem mają kluczowe znaczenie dla firmy. Prawie co czwarty pracownik chciałby, by jego przełożony częściej go doceniał. Blisko połowa jest gotowa odejść z pracy z powodu szefa.

    REKLAMA

    Odmienne poglądy polityczne pracownika a dyskryminacja

    Zbliżają się wybory samorządowe. W wielu miejscach, w tym w pracy, trwają rozmowy, spory i wymiana myśli politycznych co do programów i kandydatów. Trzeba jednak wiedzieć, że pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, m.in. bez względu na przekonania polityczne. Nie można więc ponosić negatywnych konsekwencji w miejscu pracy, szczególnie jeżeli ma się odmienne poglądy od pracodawcy. Nawet jeżeli jest się zatrudnionym w jednotach samorządu terytorialnego, gdzie niestety często ma miejsce rotacja pracowników ze względu na tzw. układy polityczne - powinna obowiązywać zasada wolności słowa i własnych poglądów politycznych.

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia. Dal pracodawcy liczy się dyspozycyjność pracownika. Wytypowanie do zwolnienia pracownika, przebywającego na długotrwałym urlopie bezpłatnym i korzystającego w tym czasie z innego źródła utrzymania, stanowi obiektywne i racjonalne kryterium doboru do wypowiedzenia umowy o pracę, co nie świadczy o charakterze dyskryminacyjnym zwolnienia. Zgodne z zasadami współżycia społecznego jest przyjęcie przez pracodawcę jako kryterium doboru pracowników do zwolnienia ich dyspozycyjności, rozumianej jako możliwość liczenia na obecność pracownika w pracy, w czasie na nią przeznaczonym, gdy przeciwieństwem tak rozumianej dyspozycyjności są częste absencje pracownika, spowodowane złym stanem zdrowia, jak również inne przypadki usprawiedliwionej nieobecności.

    REKLAMA