REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

CV i list motywacyjny

Joanna Niemyjska
CV i list motywacyjny. /Fot. Fotolia
CV i list motywacyjny. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

CV i list motywacyjny mają ogromne znaczenie w procesie rekrutacji. To pierwsze zetknięcie się pracodawcy z kandydatem do pracy. Już na wstępie mogą pomóc lub bardzo zaszkodzić. Jak prawidłowo stworzyć CV i list motywacyjny?

CV i list motywacyjny - znaczenie

Trendy w tworzeniu CV zmieniają się bardzo dynamicznie. Ma to związek ze zmianami na rynku pracy, jak również z upowszechnieniem nowych technologii. Od tego jak wygląda nasze CV zależy bardzo wiele, przede wszystkim to, czy trafimy do kolejnego etapu rekrutacji. Lekceważenie wyglądu dokumentów aplikacyjnych to jeden z najczęstszych powodów braku odzewu ze strony pracodawcy.

Autopromocja

Podstawowe błędy przy tworzeniu CV

Choć wydają się oczywiste, nadal wiele osób poszukujących pracy je popełnia. Błędy, z którymi najczęściej spotykają się rekruterzy, to chociażby nieodpowiednie zdjęcie w CV. Co znaczy w tym przypadku „nieodpowiednie”? Otóż nie chodzi już tylko o sytuację nieadekwatnego zdjęcia do stanowiska, o które ubiega się kandydat (np. zdjęcie z wakacji przy aplikacji o stanowisko doradcy finansowego), ale też o jakość zdjęcia. Zdarza się, że zdjęcia w CV są zamazane, niewyraźne, nierówno ucięte. Warto też zwrócić uwagę na minę na zdjęciu. Niektóre ze zdjęć działają zniechęcająco już na pierwszy rzut oka, co może negatywnie rzutować na decyzję rekrutera. Poza tym wyrazem niestaranności przy tworzeniu dokumentów aplikacyjnych są także błędy interpunkcyjne i ortograficzne. Świadczą one o niekompetencji osoby ubiegającej się o daną posadę lub też o jej lekceważącym podejściu do obowiązków. Warto zauważyć, że tak wyglądające CV to nasza wizytówka, jako przyszłego pracownika. Poza tym bezwzględnie należy pamiętać o tym, aby wpisywać poważnie brzmiący adres e-mail, najlepiej zawierający w nazwie nasze imię i nazwisko, wskazane jest też, aby unikać niepoważnych i dziwnie brzmiących nazw domen.

Zobacz również serwis: Rekrutacja

Wiele osób, tworząc CV, ma problem z wyborem odpowiednich treści, które chcą w nim umieścić. W związku z tym lepiej przemyśleć wcześniej, co chcemy zawrzeć w CV i stworzyć plan zawierający najważniejsze informacje. Wiele osób podaje w Curriculum Vitae nazwy szkół lub szkoleń, które nie mają znaczenia dla pracodawcy zainteresowanego określonym profilem kandydata, co zaznacza w ogłoszeniu. Niektóre osoby zapominają o dodaniu w CV klauzuli informującej o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych – jest to najpoważniejszy błąd, który z automatu zamyka kandydatowi drogę do udziału w dalszych etapach rekrutacji.

Zanim więc wyślemy swoje CV, warto nie tylko dokładnie je sprawdzić, ale najlepiej dać do wglądu osobie z branży, ewentualnie znajomemu czy przyjacielowi, który może dostrzec te błędy, których my nie zauważymy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poprawne, a nawet perfekcyjnie napisane CV to jednak w dzisiejszych czasach wciąż za mało, aby się wyróżnić w tłumie innych kandydatów i ich pokonać. Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę przy tworzeniu dokumentów aplikacyjnych?

CV, które się wyróżnia

Sposobów na to, aby uatrakcyjnić swoje CV jest wiele. Coraz częściej pojawiają się CV w formie nietypowej infografiki, a nawet gry lub aplikacji. Niektórzy zamiast CV wysyłają pracodawcy adres swojej strony internetowej, bloga albo profilu w portalu społecznościowym dla profesjonalistów. Coraz popularniejsze staje się także video CV. Niezależnie jednak od tego, jaką formę prezentacji życiorysu wybierzemy, zawsze warto mieć przygotowaną wersję CV w pliku pdf. Ten format dokumentu zapisany w nieedytowalnej formie da nam pewność, że treść, jaką w nim zamieścimy, pozostanie niezmienna. Rekruter nie powinien też mieć problemu z otwarciem lub wydrukowaniem takiego CV.

Polecamy także: Rekrutacja za pomocą portali społecznościowych


Tajemnicą sukcesu w procesie rekrutacji są umiejętnie skomponowane dokumenty, które są ściśle dopasowane do stanowiska, o które się ubiegamy. W związku z tym w CV warto podkreślać te umiejętności, które mogą okazać się przydatne z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy. Sposobów na wyróżnienie swojej wiedzy i doświadczeń może być wiele. Nietypowa grafika lub zaskakująca treść dokumentów aplikacyjnych, w której przemycone są umiejętności, to jedne z najpopularniejszych sposobów.

Pisząc list motywacyjny należy zwrócić uwagę szczególnie na te aspekty, które ukazują, w jaki sposób jesteśmy w stanie spełnić oczekiwania pracodawcy i co możemy wnieść do jego firmy. Jeśli do tego dodamy atrakcyjną formę przekazu, znacząco wzrasta nasza szansa na rekrutacyjny sukces.

Nietypowe CV to jeden ze sposobów wyróżnienia się w gronie osób aplikujących na dane stanowisko. Należy jednak pamiętać, aby umiejętnie dobierać modyfikacje, jakim poddajemy swoje CV. Zdarza się bowiem też tak, że nieumiejętne „podrasowanie” CV może wpłynąć na niekorzyść kandydata. Oczywistym jest natomiast fakt, że w CV powinniśmy zawierać tylko prawdę i nie dodawać sobie cech lub umiejętności, których rzeczywiście nie mamy. Wszystko to bowiem zostanie zweryfikowane najpóźniej w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.

Tworzenie dokumentów aplikacyjnych to proces wymagający i czasochłonny. Dobrze stworzone CV jest jednym z atutów kandydata na rynku pracy. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza wówczas, gdy odzew na wysłane dokumenty przez dłuższy czas jest znikomy. Może warto wówczas jeszcze raz przeanalizować to, co wysyłamy do potencjalnego pracodawcy?

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

REKLAMA

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

Jawność wynagrodzeń w Polsce. Jakie zmiany wprowadzi dyrektywa unijna od 2026 roku? Dlaczego warto wiedzieć ile zarabia kolega z pracy?

Różne badania potwierdzają, że wysokość wynagrodzenia jest dla pracowników bardzo ważna ale i tak brak widełek płacowych w ogłoszeniu o pracę zwykle nie zniechęca kandydata do wysłania aplikacji. W naszej kulturze jest często obecna zasada, że o pieniądzach się nie rozmawia. Znajduje to swój wyraz nie tylko w procesie rekrutacji, lecz także przez cały okres zatrudnienia. Jak wynika z raportu Aplikuj.pl "Czy potrafimy rozmawiać o pieniądzach z pracodawcą" z kwietnia 2024 r., ponad połowa pracowników przyznaje, że w ich miejscu nie panuje jawność wynagrodzeń. Jednak już wkrótce ma się to zmienić.

Nowy Kodeks Pracy jeszcze nie teraz - likwidacja Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy

Niespełna 50 lat temu uchwalono Kodeks Pracy. To niezwykle ważny akt prawny, który reguluje prawa i obowiązki pracowników oraz pracodawców. Kodeks był wielokrotnie nowelizowany, ponieważ realia życia społeczno-gospodarczego ciągle się zmieniają. Aktualny rynek pracy nie jest już tym samym rynkiem pracy co 10 czy 20 lat temu, a tym tym bardziej 50! Jednak na ten moment nie będzie rewolucyjnych zmian w KP, ponieważ rząd postanowił znieść funkcjonowanie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. Szkoda, tym bardziej, że powołano nowe Komisje: Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego (KKPC), Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego (KKPK), Komisje, tj: Kodyfikacyjna Prawa Rodzinnego oraz Komisja Kodyfikacyjna Ustroju Sądownictwa i Prokuratury.

Komunikat MRPiPS: 770 mln zł na dofinansowanie wynagrodzeń osób z niepełnosprawnościami

Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych oraz wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, wspólnie z Ministerstwem Finansów proponuje zwiększyć o 15% stawki dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Wydatki na ten cel wyniosą 220 mln zł w 2024 r. i 550 mln zł w 2025 r.

REKLAMA

Zmiany w składce zdrowotnej - prace ruszają już w tym kwartale 2024

Zmiany w składce zdrowotnej już niedługo! Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Zdrowia poinformowały, że analizy doprowadziły do jednoznacznego wniosku, że wyeliminowanie problemów wymaga wdrożenia zmiany normatywnej na poziomie ustawowym. Na teraz - zatem drugi kwartał 2024 r. przewidziane są prace nad zmianami ustaw. Wejście w życie zaproponowanych zmian w zakresie składki zdrowotnej przewidziane są na 1 stycznia 2025 r.

Pracodawca nie dokonał wpłat do PPK w terminie? Pracownik może żądać odszkodowania i odsetek!

Wpłaty na PPK - co jeśli pracodawca nie dokonał ich w terminie? Pracodawca nie może dokonać zaległych wpłat do PPK nawet na prośbę uczestnika PPK. Musi mu jednak zrekompensować spowodowaną przez siebie szkodę. Chyba, że za nieprzekazanie wpłat do PPK odpowiedzialność ponosi sam uczestnik.

REKLAMA