REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego nie warto kopiować gotowych CV?

Anna Tabisz
Dlaczego nie warto kopiować gotowych CV? /Fot. Fotlolia
Dlaczego nie warto kopiować gotowych CV? /Fot. Fotlolia

REKLAMA

REKLAMA

CV oraz list motywacyjny powinny być za każdym razem konkretną odpowiedzią na konkretne ogłoszenie o pracę. Powielanie udostępnionych w internecie wzorów CV może z góry skazać kandydata do pracy na porażkę.

Gdy wpisałam w wyszukiwarkę frazę „wzór cv” pojawiło mi się 644 tysiące propozycji, dziesięć razy mniej wyników miała fraza „wzory listów motywacyjnych” – co jednak wciąż stanowi kilkadziesiąt tysięcy możliwości. Trudno się dziwić, że zdesperowani bezrobotni czują się zagubieni wśród tysięcy porad, które w końcu okazują się nieskuteczne, bo skopiowane wzory życiorysów i listów motywacyjnych nie pomagają odnieść sukcesu na rynku pracy.

Autopromocja

Złe rady czy złe ich zastosowanie?

Wiele książek i portali radzi jak stworzyć dobre dokumenty aplikacyjne, a następnie pokazuje idealne przykłady. Problem w tym, że mają być one inspiracją do napisania własnych tekstów, które powinny odpowiadać na zapotrzebowanie konkretnego pracodawcy. Nie służą więc do bezkrytycznego kopiowania!

Zobacz także: Rekrutacja za pomocą portali społecznościowych

A co złego jest w kopiowaniu?

Bezmyślne naśladownictwo nazywane jest małpowaniem. Myślę, że to samo mogę napisać o bezrefleksyjnym kopiowaniu ładnych zdań i słów z wzorcowych dokumentów. Jakie są tego skutki? Niedawno pomagałam Markowi napisać list motywacyjny i powiedziałam, że ważne jest, by podkreślać to, że spełnia się wszystkie wymagania pracodawcy, gdy tak jest. On sobie to zapamiętał i wpisał takie zdanie w kolejnym liście, który sam stworzył, tylko że odpowiadał akurat na ogłoszenie, gdzie nie spełniał nawet połowy wymagań. To nie miało sensu.

Możliwość wpadki na rozmowie kwalifikacyjnej

Andrzej napisał poprawne CV, ale chcąc je uatrakcyjnić, żeby ładniej wyglądało, napisał, że jest kreatywny (pokusę, by wpisać kilka superlatyw o sobie w CV ma wiele osób.) Rekruter, który przeczytał dokument, dopytywał się o wszystko i zadał także pytanie o to, co kreatywnego robił ostatnio Andrzej. Mężczyzna miał szczęście, bo akurat jakiś czas wcześniej wykonywał projekt na zlecenie i mógł się tym pochwalić. Prawda jest jednak taka, że nie miał przemyślanej odpowiedzi na temat swojej kreatywności i gdyby akurat nie przydarzyło mu się to zlecenie, to jego rozmowa kwalifikacyjna mogłaby się okazać porażką.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Każde słowo na wagę złota

Zarówno CV jak i list motywacyjny powinny być odpowiedziami na potrzeby pracodawcy, dlatego każde zdanie i każdy zaprezentowany w nich fakt powinien być bardzo dobrze przemyślany. Powinna się tam znaleźć tylko prawda, ale ujęta w atrakcyjny sposób. Na spotkaniu rekrutacyjnym powinniśmy umieć wytłumaczyć się z każdego słowa, a może nie tyle wytłumaczyć się, co powiedzieć więcej, rozwinąć temat i podać pozytywne przykłady. Jak to zrobić, pokazuję krok po kroku w mojej książce pt. „Praca dla Absolwenta”, gdzie omawiam szczegółowo kilkanaście przykładów dokumentów aplikacyjnych, zarówno tych dobrych do naśladowania jak i tych złych, by przestrzec przed popełnieniem błędów.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

    Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

    ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

    Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

    Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

    Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

    Diety zagraniczne 2024 - tabela

    Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

    REKLAMA

    Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

    10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

    30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

    Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

    Odpowiedzialność materialna pracownika - zasady, wina, przykłady

    Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swojej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w Kodeksie pracy.

    Dzień przyjemności w pracy. Nowe wydarzenie w kalendarzach działów HR

    Dzień przyjemności w pracy to nowa inicjatywa Pluxee, która ma szansę na stałe zagościć na mapie pracowniczych wydarzeń. Jest nie tylko okazją do tego, by zadbać o siebie i swoje potrzeby, lecz także przypomina, jak bardzo radość, przyjemność i pozytywna atmosfera wpływają na zaangażowanie i poczucie sensu pracy. Mimo że jest to działanie z obszaru tzw. miękkiego HR, jego efekty są konkretne i mierzalne. 

    REKLAMA

    Pozorna umowa o pracę a ZUS

    Pracodawca decyduje o zatrudnieniu i zwolnieniu - nie sąd, nie ZUS, więc nie ma np. zakazów zawierania umowy o pracę z kobietą w ciąży, celem objęcia ją ochroną ubezpieczeniową. To ważny aspekt swobody działalności gospodarczej, ponieważ sądy nie są uprawnione do badania, czy zmiany w zakresie zatrudnienia były potrzebne i celowe, ponieważ decyzja o ich przeprowadzeniu należy wyłącznie do autonomii zarządczej pracodawcy i nie podlega ocenie sądu. Sądy nie mogą oceniać zasadności polityki zatrudnienia pracodawców i kontroli ekonomicznej podejmowanych w tym zakresie przez nich decyzji.

    OFE czy ZUS - okno transferowe 2024

    Okno transferowe OFE-ZUS otwarte jest od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku. Czy część obowiązkowych składek emerytalnych przekazać do OFE? Ubezpieczeni mają 4 miesiące na decyzję.

    REKLAMA