| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Mała firma: kierunek stażysta

Mała firma: kierunek stażysta

Jak pokazują badania, aż 80% pracodawców ma problemy z zatrudnieniem pracownika odpowiadającego wymogom danego stanowiska. Problem ten w szczególności dotyczy małych i średnich firm, które zwykle prowadzą rekrutację własnymi siłami. Sposobem na znalezienie wartościowego pracownika coraz częściej jest organizowanie staży, które pozwalają wyłapać najzdolniejszych kandydatów jeszcze przed zakończeniem edukacji i przeszkolić ich do pracy na konkretnym stanowisku. A później przedłużyć współpracę, bo dobry stażysta to prawdopodobnie dobry pracownik.

Polecamy także: Rekrutacja za pomocą portali społecznościowych

– Na poziomie sprawdzania CV należy zwrócić uwagę m.in. na wykształcenie kandydata. Oczywiście najlepiej gdyby było ono związane z profilem działalności firmy. Ważną informacją z punktu widzenia pracodawcy jest także powód odbywania stażu. Inaczej zachowuje się osoba, która chce zdobyć doświadczenie zawodowe niż ktoś, kto jest zmuszony oddać wypełniony dziennik praktyk. Istotnym elementem, który może być ważny dla działania firmy jest dyspozycyjność stażysty, która różni się w zależności od tego, czy jest on studentem czy absolwentem – mówi Marcin Kotus z Feender.com. – Właściwa weryfikacja ma miejsce podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Wtedy można poddać kandydata próbie, m.in. sprawdzić czy wykazuje inicjatywę, jak zapatruje się na pracę w zespole lub działa pod wpływem stresu.

Metodą rekrutacji, po którą zaczęły sięgać także mniejsze firmy jest assessment center, czyli centrum oceny. Polega ono na tym, że potencjalny stażysta musi rozwiązać jakiś problem lub wcielić się w określoną rolę. 

– Metoda ta do niedawna wykorzystywana głównie przez korporacje, znalazła zastosowanie także w mniejszych firmach. Różnica jest taka, że nie projektuje się własnych zadań lecz korzysta z tych już dostępnych. Rozwiązania nie są analizowane przez coach'ów, ale przez pracowników firmy, którzy znając cel zadania, wiedzą na co zwrócić uwagę i świetnie sobie radzą z wyborem najlepszych pomysłów – tłumaczy Marcin Kotus z Feender.com.

Obustronna korzyść

Należy pamiętać o tym, że aby staż był efektywny, musi być korzystny dla obydwu stron. Firma decydując się na przyjęcie stażysty nie tylko skorzysta z dodatkowej pary rąk do pracy, ale musi mu też zapewnić odpowiednie warunki umożliwiające wykonywanie obowiązków. Zwykle wiąże się to z wyznaczeniem opiekuna stażu, udostępnieniem własnego miejsca do pracy czy założeniem służbowego maila. Jeśli staż odbywa się na podstawie umowy z uczelnią lub urzędem pracy, wymagane są dodatkowe formalności. 

– Przyjmując stażystę firma inwestuje swój czas i pieniądze. Z drugiej strony zyskuje pomoc w obowiązkach i jest na bieżąco z sytuacją na rynku pracy, poprzez informacje m.in. na temat liczby kandydatów chętnych do pracy na danym stanowisku oraz ich przygotowania do zawodu. Poza tym nowa osoba to również świeże spojrzenie na firmę i jej funkcjonowanie – dodaje Marcin Kotus z Feender.com. – Zdając sobie sprawę ze wzajemnych korzyści, coraz więcej firm, w tym tych mniejszych, decyduje się na organizowanie staży.

--
więcej informacji udziela:
Arieta Prusak
inACT Public Relations

T: 0048 61 662 8079
M: 0048 881 648 549
E: arieta.prusak@inact.pl

--
O serwisie Feender.com
Feender.com to internetowy serwis agregujący oferty praktyk i staży zagranicznych. Powstał
z myślą o studentach i młodych absolwentach, którzy świadomie i aktywnie planują swoją karierę zawodową w międzynarodowym środowisku. Głównym celem serwisu jest promowanie idei organizowania programów stażowych u pracodawców i rozwoju zawodowego wśród studentów poprzez odbywanie staży i praktyk. Jako jedyny w Polsce oferuje on swobodny dostęp do ofert, pobierając opłatę jedynie za możliwość przesłania aplikacji na wybraną przez kandydata ofertę. Całkowicie nowatorskim rozwiązaniem w Feender.com jest jego podejście do pracodawców, którzy są obsługiwani przez serwis całkowicie bezpłatnie.
--

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelarie Radców Prawnych Cyran Polak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK