REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Networking w procesie poszukiwania pracy

Joanna Niemyjska
Networking w procesie poszukiwania pracy. /Fot. Fotolia
Networking w procesie poszukiwania pracy. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 65 do 85 proc. posad obsadzanych jest dzięki odpowiedniej sieci kontaktów. Networking, mimo iż wciąż niedoceniany, stanowi najważniejsze ogniwo w procesie rekrutacji.

Budowanie sieci kontaktów i znajdowanie pracy dzięki znajomościom niektórym osobom kojarzy się pejoratywnie. Taka sytuacja wynika w dużej mierze ze stereotypów budowanych na podstawie wspomnień układów towarzyskich z poprzedniej epoki. Tymczasem dzisiejszy networking to coś zupełnie innego.

Autopromocja

Na czym polega networking?

Według Roberta Wendta jest to świadomy proces wymiany informacji, zasobów, wzajemnego poparcia i możliwości, prowadzony przy pomocy wzajemnie korzystnych kontaktów. Należy przy tym podkreślić, że networking nie polega jedynie na nawiązywaniu nowych znajomości, ale przede wszystkim na pielęgnowaniu tych kontaktów. W jaki sposób? Najlepszą metodą jest otwartość na innych ludzi, wyrażanie chęci pomocy, wsparcia, podtrzymywanie kontaktu nawet w sytuacji, gdy niczego nie potrzebujemy od danej osoby. Krótki e-mail, telefon wystarczą, by skutecznie podtrzymywać relacje z innymi.

Działania związane z networkingiem polegają przede wszystkim na wymianie informacji i wzajemnym wsparciu. Oferując innym naszą pomoc, budujemy zaufanie w relacjach z tymi osobami, które procentuje kolejnymi formami wsparcia z zewnątrz, w sytuacji, gdy będziemy go potrzebować.

Jeśli chcemy prowadzić skuteczny networking, powinniśmy się liczyć z poświęceniem mu odpowiedniej ilości czasu. O ile bowiem wysłanie e-maila nie trwa długo, to już rozmowa telefoniczna może się przypadkiem przeciągnąć, a na spotkania, z całą pewnością, trzeba będzie zarezerwować określony czas.

Zobacz również serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Budowa sieci kontaktów a poszukiwanie pracy

Rola networkingu w procesie poszukiwania pracy jest nie do przecenienia. Pracodawcy, jak wynika z różnego rodzaju badań, chętniej zatrudniają osoby z polecenia. Wynika to z faktu, iż w ten sposób unikają np. strat finansowych, z jakimi wiąże się nieudana rekrutacja.

W jaki sposób budowanie sieci kontaktów może nam pomóc w poszukiwaniu pracy? Przede wszystkim, dzięki informacjom od znajomych, można poszerzyć swoją bazę wiedzy o firmach, które aktualnie poszukują pracowników. Nie wszystkie bowiem z nich upubliczniają informacje o wakatach. Niekiedy są one wyświetlane np. tylko na własnych stronach internetowych. Dzięki sieci kontaktów można nie tylko dowiedzieć się, jaka firma poszukuje pracowników, ale poznać też realia pracy w konkretnym przedsiębiorstwie. Najbardziej wartościowe są w tym wypadku informacje od aktualnych lub byłych pracowników firm, które nas interesują. Takie osoby potrafią w dużym stopniu przybliżyć środowisko zawodowe oraz ogólną atmosferę pracy w danej firmie.

Kontakt z różnymi osobami w celu zrobienia swoistego „researchu” na rynku pracy, nie obliguje naszych znajomych do załatwiania nam pracy. Polega przede wszystkim na zbieraniu przydatnych informacji, które mogą być kluczowe w procesie znalezienia zatrudnienia.

Odrębnym aspektem networkingu, w przypadku poszukiwania pracy, jest dotarcie poprzez znajomych do osób decyzyjnych w procesie rekrutacji na poszczególne stanowiska pracy.

Jeżeli w gronie naszych znajomych nie ma tych ważnych, z naszego punku widzenia, ludzi, warto zapytać znajomych, czy oni kogoś takiego nie znają. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą mieli poszukiwaną przez nas osobę w swoim kręgu. Im większa będzie nasza sieć znajomości, tym większe będzie także prawdopodobieństwo dotarcia do kluczowych dla nas osób.

Polecamy także: Aktywność w okresie poszukiwania pracy


Jak budować swoją sieć kontaktów?

Idea networkingu jest promowa w dużym stopniu za sprawą serwisów społecznościowych. Są one doskonałym miejscem do dyskusji, wymiany informacji, a przez to także podtrzymywania relacji. Poznając nowe osoby, możemy podtrzymywać ten kontakt w różnej formie, serwisy społecznościowe są w tym wypadku jednym z lepszych narzędzi, temu służących.

Swoją sieć kontaktów często budujemy nieświadomie, przypadkowo. Może to być sąsiad, pracownik z biura obok czy pani ze sklepu, w którym codziennie robimy zakupy. Warto jednak świadomie wchodzić w relacje z innymi osobami. Najlepszym ku temu sposobem jest aktywność w różnych obszarach życia. Z jednej strony więc poznajemy nowe osoby o zbliżonych zainteresowaniach, chodząc np. na siłownię czy basen, z drugiej warto też spotykać się na różnego rodzaju wydarzeniach, które są organizowane np. w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Mogą to być np. pokazy filmowe, szkolenia, spotkania integracyjne, panele dyskusyjne itp. Wszędzie tam bowiem są osoby, które warto poznać.

Networking jest inwestycją długoterminową. W sytuacji, gdy pracę już znajdziemy, nie powinniśmy zapominać o tym, aby nadal pielęgnować sieć kontaktów. Jest ona bowiem bardzo ważna także w życiu zawodowym i budowaniu kariery. Należy przy tym pamiętać, że aby osiągnąć sukces w networkingu trzeba nie tylko lubić pomaganie innym, ale przede wszystkim należy być gotowym i otwartym na pomoc ze strony tych osób.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

REKLAMA

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

REKLAMA

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

REKLAMA