| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Komunikacja niewerbalna podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Komunikacja niewerbalna podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Oprócz wykształcenia oraz doświadczenia zawodowego bardzo ważne na rozmowie kwalifikacyjnej jest nasze zachowanie. Jaki wpływ na wynik rekrutacji może mieć nasza mimika i gesty i jakich zachowań unikać podczas rozmów kwalifikacyjnych?

Kobiety często podają dłoń mężczyźnie w taki sposób, jakby oczekiwały na pocałunek. W kontaktach biznesowych lepiej nie stosować uścisku dworskiej damy, gdyż świadczyć on może o arogancji.

Osoby, które przy powitaniu nie patrzą w oczy, wydawać by się mogło, że zostaną odebrane jako wstydliwe. Niekoniecznie. Unikanie kontaktu wzrokowego z towarzyszem rozmowy świadczy bardziej o tym, iż jesteśmy fałszywi.

Jaki powinien być prawidłowy uścisk dłoni?

Według ekspertów prawidłowy uścisk dłoni powinien być zdecydowany. Dłoń musi stykać się w trzech miejscach, ręka powinna być zgięta w łokciu, a sylwetka lekko pochylona w kierunku współrozmówcy. Ręką potrząsnąć można tylko raz. Pamiętajmy również o tym, aby uścisk poprzedzony był przywitaniem i oczywiście należy patrzeć w oczy naszemu rozmówcy.

Zobacz koniecznie: Zatrudnianie najlepszych pracowników - oczekiwania profesjonalistów na rynku pracy

Jako pierwszy rękę podaje przyszły pracodawca. Nie należy ociągać się z podawaniem ręki, ponieważ stawia to rozmówcę w niewygodnej sytuacji. Witając się z większą grupą osób lepiej jest zrobić to werbalnie niż obchodzić wszystkich i podawać dłoń każdemu z osobna.

Rola komunikacji niewerbalnej jest bardzo duża. Zdaniem psychologów z mowy naszego ciała możemy wyczytać wiele ciekawych informacji. Jak wskazują badania, powitanie odgrywa istotną rolę, dlatego przed ważną rozmową warto potrenować nie tylko nasze gesty, ale również uścisk dłoni.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Autor:

- Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Źródło:

Zielona Linia

Zdjęcia

Komunikacja niewerbalna podczas rozmowy kwalifikacyjnej. /Fot. Fotolia
Komunikacja niewerbalna podczas rozmowy kwalifikacyjnej. /Fot. Fotolia

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mec. Monika Brzozowska

Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK