REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Znajomość języków obcych a pozycja na rynku pracy i dochód przedsiębiorstwa

Joanna Niemyjska
Znajomość języków obcych a pozycja na runku pracy i dochód przedsiębiorstwa. /Fot. Fotolia
Znajomość języków obcych a pozycja na runku pracy i dochód przedsiębiorstwa. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Znajomość języków obcych wpływa pozytywnie na pozycję kandydatów do pracy w procesie rekrutacji. Znajomość języków obcych wpływa nie tylko na pozycje na rynku pracy, ale i na wynagrodzenie pracownika, czy dochód przedsiębiorstwa.

Niestety kompetencje językowe Polaków są nadal dość ograniczone. Pomimo nauki języków obcych, która już do dawna jest ujęta w programach nauczania polskich szkół, wielu uczniów nie przykłada zbyt dużej uwagi do nauki tego przedmiotu. W efekcie absolwenci szkół średnich czy studiów nadal mają problem ze swobodnym porozumiewaniem się w języku obcym.

Autopromocja

Znajomość języka a wynagrodzenie

Badania prowadzone przez firmy monitorujące sytuację na rynku pracy wskazują, że osoby znające kilka języków obcych zarabiają więcej niż te, znające tylko jeden. Ważne jest również to, jakim konkretnie językiem posługuje się pracownik. Ponadto z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2012, przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak wynika, że ważna jest nie tylko znajomość języka obcego, ale również fakt posługiwania się nim na co dzień. Różnica w wynagrodzeniach osób znających np. język angielski może też wynikać ze stanowiska: szeregowy pracownik, biegle posługujący się wspomnianym językiem zarabia około 150 zł więcej, natomiast specjalista, dzięki tej umiejętności zyskuje już 600 zł miesięcznie do wypłaty. Im wyższe stanowisko, tym większe profity pracownik może czerpać z posiadanych kompetencji językowych.

Zobacz także: Jak szukać pracy w Internecie?

Nietypowy język – szansa czy strata czasu?

Coraz więcej osób w dzisiejszych czasach decyduje się na naukę nietypowego języka. Czy jest to spowodowane chęcią rozwoju zawodowego czy też to tylko rodzaj hobby? Wbrew pozorom okazuje się, że taka umiejętność może być przydatna, a nawet pożądania na rynku pracy. Sinologia czy filologia szwedzka? Przed takim wyborem stanęła jedna z użytkowniczek forum internetowego, która pisze: „Nie wiem, jaki kierunek wybrać, czy sinologię (język chiński) czy filologię szwedzką. Niby po chińskim jest dużo ofert pracy, bo język jest trudny i rzadki, ale sinologia jest na pewno na więcej niż trzech uczelniach w Polsce (…), więc automatycznie co roku więcej osób kończy sinologię niż szwedzki, gdzie ten kierunek jest tylko na dwóch uczelniach publicznych i na jednej prywatnej. Który kierunek daje lepsze perspektywy pracy?”.

Świadomy i dobrze przemyślany wybór języka obcego może pozytywnie wpłynąć na rozwój naszej kariery. Warto jednak przed dokonaniem takiego wyboru sprawdzić, jakie oferty pracy są aktualnie dostępne na rynku, jak również to, jakie perspektywy pracy, dzięki znajomości wybranego języka, będziemy mieć w przyszłości. Autorka przytoczonego posta słusznie zauważa, że warto zainteresować się także tym, ilu absolwentów co roku opuszcza mury uczelni jako absolwenci interesującego nas kierunku. Może się bowiem okazać, iż za kilka lat na rynku pojawi się wielu specjalistów ze znajomością języka , który wybraliśmy. Warto też, poza studiami filologicznymi, wybrać dodatkowo inny przedmiot, np. ekonomię. Dzięki temu będziemy mieli szansę na dostęp do większej liczby ofert pracy. W sytuacji, gdy np. negocjacje handlowe są prowadzone z krajami Bliskiego Wschodu, wydaje się, że znajomość j. angielskiego jest wystarczająca. Jednak warto zauważyć, że kontrahentom znającym rodzimy język swojego partnera biznesowego z pewnością łatwiej jest zaufać, jest on odbierany w pozytywny sposób. Taka sytuacja przynosi korzyści finansowe całej firmie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Szkolenia i rozwój

MSP a znajomość języków

Wiele małych i średnich przedsiębiorstw traci szansę na dodatkowe zyski ze względu na nieznajomość języków. To utrudnienie komunikacyjne nie pozwala im bowiem na nawiązywanie kontaktów biznesowych, zarówno z partnerami z krajów sąsiedzkich, jak również z całego świata. Bariera językowa w tym wypadku przekłada się na realne straty finansowe.

Pracodawcy, którzy dostrzegają potrzebę szkoleń w swoich firmach, powinni zwrócić uwagę na ważny aspekt. Warto kierować na szkolenie te osoby, które naprawdę chcą wziąć w nim udział, a zdobytą wiedzę wykorzystają w praktyce, czyli np. w kontaktach biznesowych, rozmowach z obcokrajowcami w biurze, przy realizacji nowego projektu o zasięgu międzynarodowym. Dzięki oddelegowaniu właściwych osób na szkolenie, które są przekonane co do jego wartości, inwestycja w szkolenie ma szansę zwrócić się pracodawcy bardzo szybko.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

REKLAMA

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

REKLAMA