| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Jakich dokumentów może wymagać potencjalny przyszły pracodawca?

Jakich dokumentów może wymagać potencjalny przyszły pracodawca?

Podczas procesu rekrutacyjnego, pracodawca może żądać od pracownika określonych informacji. Nie jest on jednak w tym uprawnieniu nieograniczony. Z jakimi pytaniami możemy się spotkać podczas rekrutacji? O co może prosić potencjalny przyszły pracodawca?

W ramach procesu rekrutacyjnego możemy znaleźć się pod ostrzałem dociekliwych pytań oraz zostać poproszeni o dostarczenie licznych dokumentów. W pewnym zakresie, kwestia granic dociekliwości pracodawcy została uregulowana ustawowo. Przedkładane przez kandydata do pracy dokumenty oraz wymagane od niego informację, stanowią bowiem dane osobowe. Zgodnie z przepisami kodeksu pracy, potencjalny pracodawca może wymagać od kandydata na stanowisko pracy informacji takich, jak imię i nazwisko, imiona rodziców, data urodzenia, miejsce zamieszkania (adres do korespondencji), wykształcenie, przebieg dotychczasowego zatrudnia, numer pesel oraz innych danych osobowych pracownika, a także imion i nazwisk oraz daty urodzenia dzieci kandydata, jeśli podanie tychże danych jest konieczne ze względu na korzystanie przez niego ze szczególnych uprawnień przewidzianych w prawie pracy. Kodeks pracy zawiera ogólne stwierdzenie, iż pracodawca może żądać od przyszłego pracownika podania innych danych niż wskazane powyżej, jeśli obowiązek ich podania wynika z odrębnych przepisów prawa. Tak więc na mocy rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej, pracodawca może żądać od kandydata na stanowisko pracy dokumentów, takich jak:

Zobacz także: Rozmowa kwalifikacyjna - pytania gwarantujące sukces rekrutacji

  • wypełniony kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie,
  • świadectwo pracy z poprzednich miejsc pracy lub inne dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia, obejmujące okresy pracy przypadające w roku kalendarzowym, w którym pracownik ubiega się o zatrudnienie,
  • dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe, wymagane do wykonywania oferowanej pracy,
  • świadectwo ukończenia gimnazjum - w przypadku osoby ubiegającej się o zatrudnienie w celu przygotowania zawodowego,
  • orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku,
  • innych dokumentów, jeżeli obowiązek ich przedłożenia wynika z odrębnych przepisów.

CV i list motywacyjny

Pierwszymi informacjami, jakie przekazujemy potencjalnemu przyszłemu pracodawcy, są informacje zawarte w naszym życiorysie oraz liście motywacyjnym. W CV zamieszczamy przede wszystkim podstawowe dane osobiste, informację o naszym wykształceniu oraz przebieg dotychczasowego zatrudnienia i posiadane umiejętności. CV dają de facto pracodawcy podstawę do żądania od kandydata dokumentów na potwierdzenie informacji w nim zawartych. Należy więc dobrze przemyśleć jego treść i unikać zawierania w nim informacji nieprawdziwych. List motywacyjny służy jako auto-promocja i uzasadnienie chęci podjęcia określonej pracy jednocześnie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK