| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Jakich dokumentów może wymagać potencjalny przyszły pracodawca?

Jakich dokumentów może wymagać potencjalny przyszły pracodawca?

Podczas procesu rekrutacyjnego, pracodawca może żądać od pracownika określonych informacji. Nie jest on jednak w tym uprawnieniu nieograniczony. Z jakimi pytaniami możemy się spotkać podczas rekrutacji? O co może prosić potencjalny przyszły pracodawca?

W ramach procesu rekrutacyjnego możemy znaleźć się pod ostrzałem dociekliwych pytań oraz zostać poproszeni o dostarczenie licznych dokumentów. W pewnym zakresie, kwestia granic dociekliwości pracodawcy została uregulowana ustawowo. Przedkładane przez kandydata do pracy dokumenty oraz wymagane od niego informację, stanowią bowiem dane osobowe. Zgodnie z przepisami kodeksu pracy, potencjalny pracodawca może wymagać od kandydata na stanowisko pracy informacji takich, jak imię i nazwisko, imiona rodziców, data urodzenia, miejsce zamieszkania (adres do korespondencji), wykształcenie, przebieg dotychczasowego zatrudnia, numer pesel oraz innych danych osobowych pracownika, a także imion i nazwisk oraz daty urodzenia dzieci kandydata, jeśli podanie tychże danych jest konieczne ze względu na korzystanie przez niego ze szczególnych uprawnień przewidzianych w prawie pracy. Kodeks pracy zawiera ogólne stwierdzenie, iż pracodawca może żądać od przyszłego pracownika podania innych danych niż wskazane powyżej, jeśli obowiązek ich podania wynika z odrębnych przepisów prawa. Tak więc na mocy rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej, pracodawca może żądać od kandydata na stanowisko pracy dokumentów, takich jak:

Zobacz także: Rozmowa kwalifikacyjna - pytania gwarantujące sukces rekrutacji

  • wypełniony kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie,
  • świadectwo pracy z poprzednich miejsc pracy lub inne dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia, obejmujące okresy pracy przypadające w roku kalendarzowym, w którym pracownik ubiega się o zatrudnienie,
  • dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe, wymagane do wykonywania oferowanej pracy,
  • świadectwo ukończenia gimnazjum - w przypadku osoby ubiegającej się o zatrudnienie w celu przygotowania zawodowego,
  • orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku,
  • innych dokumentów, jeżeli obowiązek ich przedłożenia wynika z odrębnych przepisów.

CV i list motywacyjny

Pierwszymi informacjami, jakie przekazujemy potencjalnemu przyszłemu pracodawcy, są informacje zawarte w naszym życiorysie oraz liście motywacyjnym. W CV zamieszczamy przede wszystkim podstawowe dane osobiste, informację o naszym wykształceniu oraz przebieg dotychczasowego zatrudnienia i posiadane umiejętności. CV dają de facto pracodawcy podstawę do żądania od kandydata dokumentów na potwierdzenie informacji w nim zawartych. Należy więc dobrze przemyśleć jego treść i unikać zawierania w nim informacji nieprawdziwych. List motywacyjny służy jako auto-promocja i uzasadnienie chęci podjęcia określonej pracy jednocześnie.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK