| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Rozmowa kwalifikacyjna – pytania gwarantujące sukces rekrutacji

Rozmowa kwalifikacyjna – pytania gwarantujące sukces rekrutacji

Rozmowa kwalifikacyjna powinna obejmować pytania gwarantujące sukces rekrutacji. Jakie pytania należy zadawać kandydatom do pracy?

Jakie są Pani silne strony? Jakby Pan określił swoją osobowość w trzech słowach? Dlaczego to właśnie Panią mamy zatrudnić? Jak Pan widzi swoją karierę za 5 lat? Te i wiele innych pytań pojawia się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jednak czy gwarantują one, że zatrudnimy właściwą osobę? Jak należy poprowadzić rekrutację, by uzyskać odpowiedzi niosące ze sobą wartościową informację a nie będące jedynie utartymi frazesami?

Kluczowy etap rekrutacji

Rozmowa kwalifikacyjna jest kluczowym etapem procesu rekrutacji. Jest bezpośrednim spotkaniem z kandydatem, które może nam wiele o nim powiedzieć. Mamy możliwość uzyskania interesujących nas informacji, ale także obserwacji jego zachowania. Powinniśmy się do tego odpowiednio przygotować. Nie możemy też zapominać, że osoba starająca się o pracę również przygotowuje się do tego spotkania, szukając wskazówek w dostępnych źródłach, najczęściej internetowych. Warto więc poprowadzić rozmowę kwalifikacyjną w niestandardowy sposób, tak, by osoba, którą rekrutujemy wykazała się swoimi rzeczywistymi predyspozycjami.

Polecamy również serwis: Motywowanie

Edukacja i ścieżka zawodowa

Na początku, by uporządkować wiedzę o kandydacie, można zadać pytania dotyczące edukacji i ścieżki zawodowej, na przykład:

  • Co kierowało Panią przy wyborze tego a nie innego kierunku studiów/ specjalności /uczelni?
  • Z czego jest Pan najbardziej dumny?
  • Dlaczego pracowała Pani akurat w tej firmie?
  • Jaki był Pana zakres obowiązków? Czym Pan się zajmował?

Należy przede wszystkim pamiętać, by nie pytać o to, co mamy wyraźnie podane w CV kandydata. Pytania powinny poszerzać wiedzę o tym, co już wiemy na podstawie kwestionariusza czy dokumentów.

Cechy osobowości

Istotne są także pytania sprawdzające cechy osobowości, jak:

  • W jakich grupach pracuje się Pani najlepiej?
  • Jak sobie Pan radzi z krytyką?
  • Co dla Pani jest największą motywacją do działania?

Zobacz również: Jak radzić sobie z rutyną i nawykami pracowników?

Metoda STAR

Jednym ze sposobów przeprowadzania rozmowy kwalifikacyjnej jest metoda STAR. Skrót ten rozszyfrowuje się w następujący sposób:
S jak Situation (Sytuacja)
T jak Task (Zadanie)
A jak Action (Akcja)
R jak Result (Rozwiązanie)

Metoda ta jest skuteczna, gdy odnosi się do konkretnych zdarzeń, na przykład: „Proszę opisać sytuację konfliktową, w której Pan się ostatnio znalazł” lub „Proszę opisać sytuację, w której musiała Pani przekonać innych do swojego pomysłu”. Wówczas pytania powinny prowokować odpowiedzi skonstruowane według powyższego schematu – opis sytuacji (Situation), zawodowego zadania wtedy wykonywanego (Task), następnie: jakie działania zostały wykonane w tej sytuacji (Action) oraz jakie rezultaty zostały osiągnięte (Result). Dzięki tej metodzie uzyskamy pełny obraz wydarzenia a także umiejętności i predyspozycji kandydata.

Przygotowanie odpowiednich pytań, dostosowanych do profilu stanowiska i kandydata, zaplanowanie całej rozmowy kwalifikacyjnej – to gwarancja sukcesu rekrutacji. Przede wszystkim należy się wystrzegać pytań tendencyjnych, na które kandydaci odpowiedzą bez wysiłku według wcześniej przygotowanych regułek. Prawidłowe przeprowadzenie rozmowy pomoże nam w znalezieniu naprawdę wartościowych pracowników.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

O HR24:
Platforma HR24 udostępnia kompleksowe narzędzia wspierające ocenę kompetencji pracowników, testy psychologiczne i proces rekrutacji. Narzędzia HR24 dostępne online są połączeniem najnowszych technologii z wieloletnim doświadczeniem zespołu w projektach rekrutacyjnych, rozwojowych i szkoleniowych.

Więcej na www.HR24.com.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Business Media Software Solutions

Firma zajmuje się zastosowaniem nowoczesnych technologii w procesie nauczania, komunikacji w biznesie i e-learningu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK