| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Jak poprawić skuteczność procesów rekrutacyjnych?

Jak poprawić skuteczność procesów rekrutacyjnych?

Jestem specjalistą ds. rekrutacji w średniej firmie i chciałbym poprawić skuteczność prowadzonych przeze mnie procesów rekrutacyjnych. Zależy mi na przyspieszeniu decyzji wyboru kandydata i skuteczniejszej jego ocenie, aby wybierać do naszej firmy najlepsze osoby.

Rekrutacja jest procesem złożonym, który ma na celu wyłonienie jak najlepszych pracowników, nie tylko posiadających odpowiednie kwalifikacje i umiejętności, lecz także mających odpowiednie predyspozycje do tego, aby być efektywnym i skutecznym na swoim stanowisku. Na sukces rekrutacji składa się wiele czynników; przede wszystkim doświadczenie i kwalifikacje osoby, która prowadzi proces rekrutacyjny i przeprowadza wywiady z potencjalnymi kandydatami. O sukcesie rekrutacji decyduje również sposób jej prowadzenia i umiejętność dotarcia do właściwych osób, a także zdolność właściwej oceny ich kwalifikacji.

Po pierwsze, doświadczony rekruter

Doświadczony konsultant czy specjalista ds. rekrutacji potrafi zweryfikować umiejętności i kompetencje kandydatów podczas wywiadu rekrutacyjnego, wychwycić niespójności, jak również rozwiać wątpliwości, które wzbudzają jego podejrzenia. Znajomość konkretnej branży zwiększa potencjalnie szanse na dotarcie do najlepszych osób i właściwą ocenę kompetencji i umiejętności potencjalnych kandydatów. Jest to niezwykle istotne, zwłaszcza w przypadku określonych rodzajów stanowisk (np. stanowisk technicznych), gdzie potencjalni kandydaci powinni odpowiadać określonym „parametrom” i posiadać często bardzo specjalistyczną wiedzę z określonego obszaru.

Im dłuższa praktyka osoby oceniającej w tym zakresie, tym większe doświadczenie i wiedza, a zatem też większe prawdopodobieństwo, że osoba oceniająca w sposób właściwy będzie potrafiła zweryfikować potencjalnych kandydatów i dokonać właściwego wyboru.

Narzędzia oceny efektywności

Istnieją kompetencje, które trudno jest zweryfikować podczas wywiadu kompetencyjnego. Nawet jeśli spotkamy się z kimś kilkakrotnie, możemy nie być w stanie wychwycić i zweryfikować pewnych informacji lub tendencji, bądź też zwyczajnie nie potrafić ich odpowiednio zdiagnozować.

I tu z pomocą przychodzą testy psychometryczne, które zwiększają efektywność decyzji rekrutacyjnych. Testy psychometryczne stosowane w biznesie, w dużym oczywiście skrócie, mają na celu weryfikację, czy osoba posiada odpowiednie kompetencje i umiejętności oraz czy są one rozwinięte w wystarczającym stopniu, aby była ona efektywna i skuteczna w wykonywaniu swoich zadań.

Na rynku istnieje dużo różnorodnych testów/narzędzi do oceny kompetencji. Oczywiście, nie istnieje uniwersalny test/narzędzie, który weryfikuje wszystkie umiejętności czy cechy. Jak zatem wybrać najlepszy z nich? Po pierwsze, należy dokładnie zdefiniować, który obszar chcemy zbadać, jakie umiejętności i kompetencje chcemy zweryfikować.

Weryfikacja umiejętności analitycznych

Stosunkowo trudnym obszarem do weryfikacji podczas rekrutacji są np. umiejętności analityczne osoby ocenianej, czyli weryfikacja, czy i na ile sprawnie dana osoba jest w stanie dokonywać obliczeń, kojarzyć fakty i sprawnie dokonać analizy liczbowej, czy wyciągać logiczne wnioski na bazie danych liczbowych. Są na rynku dostępne testy numeryczne i werbalne (rodzaj testów psychometrycznych), które weryfikują, jak sprawna w obszarze analitycznym i werbalnym jest osoba badana. Pokazują one na skali, w jakim stopniu osoba badana umie logicznie analizować dane słowne i liczbowe. Testy werbalne sprawdzają umiejętność analizowania i wyciągania logicznych wniosków na podstawie informacji zawartych w tekście. Czy warto poddać takim testom osoby, które rozważamy w procesie rekrutacji? Tak, jeśli stanowisko, na które je rozważamy, wymaga od nich powyższych umiejętności. Pamiętajmy też, że wysokie wyniki w obszarze werbalnym i analitycznym mogą świadczyć o wysokim potencjale intelektualnym osoby badanej, a więc zdecydowanie przemawiają na jej korzyść.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK