| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Jak poprawić skuteczność procesów rekrutacyjnych?

Jak poprawić skuteczność procesów rekrutacyjnych?

Jestem specjalistą ds. rekrutacji w średniej firmie i chciałbym poprawić skuteczność prowadzonych przeze mnie procesów rekrutacyjnych. Zależy mi na przyspieszeniu decyzji wyboru kandydata i skuteczniejszej jego ocenie, aby wybierać do naszej firmy najlepsze osoby.

Badanie predyspozycji osobowościowych

Drugim obszarem, który stosunkowo często poddaje się weryfikacji za pomocą testów psychometrycznych, jest obszar miękki, czyli tzw. predyspozycji osobowościowych. W tym wypadku za pomocą testów jesteśmy w stanie z dużym prawdopodobieństwem oszacować, jak będzie zachowywać się i funkcjonować osoba badana w określonych sytuacjach w środowisku pracy i w relacjach z innymi. I tutaj również przed badaniem istotne jest określenie cech osobowościowych kluczowych dla danego stanowiska, a test zweryfikuje i pokaże natężenie danej cechy na skali.

Cechy osobowościowe, które weryfikują testy psychometryczne, oparte są w większości na klasycznych teoriach psychologicznych (tj. teoria osobowości zawodowych Hollanda etc.). W zależności od stanowiska i funkcji cechy te mogą być mniej lub bardziej pożądane. O ile na przykład od menedżera wymaga się wysokich kompetencji w zakresie podejmowania decyzji czy samodzielności, o tyle od specjalisty czy asystenta niekoniecznie. I tak, jeśli chodzi o predyspozycje osobowościowe, testy weryfikują przykładowo takie cechy, jak: stopień i umiejętność nawiązywania relacji, nastawienie na współpracę z innymi, rozwiązywanie konfliktów, pewność siebie etc. Pomagają zdefiniować i zmierzyć określone cechy i oszacować, w jaki sposób osoba badana będzie funkcjonowała i zachowywała się w konkretnych sytuacjach. A przede wszystkim, jaki to będzie miało wpływ na jej efektywność i skuteczność w pracy.

Dopasowanie osoby do stanowiska

Dlatego też testy psychometryczne często uważane są za bardziej skuteczne w środowisku biznesowym niż testy psychologiczne, ponieważ potrafią nie tylko zdiagnozować, lecz także przełożyć wynik testu na opis tego, w jaki sposób osoba badana będzie funkcjonowała w środowisku biznesowym, czy posiada umiejętności, które pozwalają jej na efektywną realizację zadań i w jaki sposób będzie je wykonywała.

Niektóre testy psychometryczne pokazują również, czy w dłuższej perspektywie osoba badana będzie zainteresowana realizacją określonych zadań i pracą w danym obszarze, co jest bardzo istotne w kontekście rozwojowym pracownika. Z wielu badań empirycznych (głównie amerykańskich) wynika bowiem, że osoba, która nie deklaruje chęci pracy w określonym obszarze i – co więcej – nie ma ku temu odpowiednich umiejętności i predyspozycji, w dłuższej perspektywie nie będzie efektywna w realizacji swoich zadań. A zatem na podstawie testów jesteśmy również w stanie określić, w jakim obszarze, na jakim stanowisku osoba badana najlepiej wykorzysta swój potencjał i gdzie będzie najbardziej skuteczna (kontekst rozwojowy).

Trafność i rzetelność testu

Na sukces rekrutacji składa się wiele czynników, do których przede wszystkim zaliczyć możemy kwalifikacje i doświadczenie osoby prowadzącej proces rekrutacji, co z kolei ma ogromny wpływ na skuteczne dotarcie do dobrych kandydatów i efektywną diagnozę ich kompetencji. Testy psychometryczne są istotnym narzędziem uzupełniającym procesy rekrutacji i powinny być stosowane jako narzędzie wspierające decyzje rekrutacyjne. Przy wyborze testów przede wszystkim warto określić, co chcemy zdiagnozować, aby odpowiednio dobrać test do naszych potrzeb rekrutacyjnych. Ważna jest również trafność i rzetelność testu, czyli parametry testu, a także to, na ile test jest przystosowany do polskich realiów i aspektów kulturowych (normalizacja).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

KSP Legal & Tax Advice

Tworzymy rozwiązania dla biznesu. Zespół Doradztwa Podatkowego. Obsługa prawna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK