| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Kiedy korzystać z testów kompetencji?

Kiedy korzystać z testów kompetencji?

Firma handlowa, która dynamicznie się rozwija, chce zatrudnić przedstawicieli handlowych w różnych regionach. Firma preferuje osoby młode, bez doświadczenia zawodowego lub z niewielkim, chce bowiem zainwestować w ich rozwój, szkolić i rozwijać. Ponadto w firmie pojawił się wakat na stanowisku regionalnego kierownika sprzedaży w dwóch różnych regionach. Firma chciałaby dać szansę pracownikom wewnątrz firmy i dokonać awansu kogoś z obecnych pracowników w obszarze sprzedaży. Jak dokonać dobrego wyboru i z jakiego narzędzia skorzystać, aby dokonać weryfikacji ich kompetencji?

Czy można zatrudnić na stanowisku przedstawiciela handlowego kogoś, kto nie jest zorientowany na cel, ma niską energię działania i docelowo nie chce pracować w sprzedaży? Czy można zatrudnić kogoś do obsługi klienta, kto nie jest empatyczny i kto nie lubi pracy z ludźmi?

Istnieją testy kompetencji, które pozwalają określić stopień dopasowania do stanowiska. W przypadku takich testów tworzymy profil matrycowy, do którego następnie porównujemy osoby badane. Testy takie pozwalają określić natężenie danej cechy na skali i dają możliwość porównania osób badanych. Pozwalają również określić, które obszary wymagają szkolenia i dalszego rozwoju, czyli stanowią wskazówki i porady coachingowe dla przełożonych.

Umiejętności menedżerskie

Przejdźmy teraz do kwestii awansu na stanowisko regionalnego kierownika sprzedaży. Firma postanowiła, że nie będzie rekrutowała na powyższe stanowisko osoby z zewnątrz, ale raczej chciałaby dać szansę objęcia tego stanowiska komuś z wewnątrz organizacji. Firma uznała, że jest to dobry pomysł, ponieważ osoby pracujące w sprzedaży są długo związane z firmą, znają bardzo dobrze kulturę organizacji i że w obszarze sprzedaży zdecydowanie są osoby, które mogłyby objąć ww. funkcję drogą awansu wewnętrznego.

Firma ma kilka „typów” – osób, które mają dobre wyniki, są skuteczne i efektywne, są związane z firmą i klientami firmy od wielu lat. Te osoby, choć skuteczne i efektywne, pracowały jednak wyłącznie na stanowiskach samodzielnych, tak więc kwestią, która rodzi największe obawy, są umiejętności menedżerskie osób, które obejmą nowe stanowisko. Czy będą potrafiły skutecznie zarządzać podległym zespołem? Czy będą odpowiednio motywować zespół? Czy w odpowiedni sposób będą komunikować i przekazywać informacje? Czy będą potrafiły dokonać analizy, opracować i zrealizować budżet sprzedaży w swoim regionie?

Kompetencje werbalne i behawioralne

I tutaj ponownie z pomocą przychodzą testy kompetencji. Potrafią bowiem ocenić umiejętności analityczne niezbędne do dokonywania obliczeń i wyciągania wniosków (co w przypadku osób odpowiedzialnych za realizację budżetu sprzedaży jest niezwykle istotne). Potrafią ocenić kompetencje w zakresie werbalnym, niezwykle istotne z punktu widzenia skutecznej komunikacji. W zakresie cech behawioralnych testy psychometryczne pomagają sprawdzić obecność i natężenie przykładowo takich cech, jak: wspieranie i orientację na ludzi (co jest szczególnie istotne przy stanowiskach menedżerskich), umiejętności społeczne (łatwość wchodzenia i budowania pozytywnych relacji z innymi), decyzyjność czy samodzielność. We wspomnianym przypadku awansu na regionalnego kierownika sprzedaży testy kompetencji mogą być istotne z punktu widzenia prognozowania, czy osoba, która ma być awansowana, ma pożądane cechy menedżerskie. Tym samym pozwalają odpowiedzieć na pytania:

  • czy ta osoba będzie potrafiła delegować zadania i egzekwować ich wykonanie?
  • czy będzie wsparciem dla swojego zespołu?
  • czy będzie samodzielna i zdecydowana w działaniu i czy tego samego będzie wymagała od swojego zespołu?
  • czy będzie potrafiła motywować zespół?
  • czy będzie potrafiła słuchać i skutecznie komunikować się ze swoim zespołem?

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

KasperskyLab

Ochrona przed zagrożeniami IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK