| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Jak wybrać właściwe narzędzia rekrutacyjne?

Jak wybrać właściwe narzędzia rekrutacyjne?

Jestem menedżerem personalnym w firmie średniej wielkości. Podobnie jak większość firm z branży, jesteśmy na etapie ograniczania kosztów, co dotyka również dział personalny. Rekrutacje, które musimy przeprowadzać, prowadzimy samodzielnie, opierając się na ogłoszeniach prasowych i portalach społecznościowych. Niestety tą drogą, nie zawsze możemy dotrzeć do interesujących nas kandydatów. Jak zatem dotrzeć do właściwych specjalistów, jakie narzędzia dobrać, aby osiągnąć zakładany efekt, nie podnosząc kosztów rekrutacji?

Błędy w doborze narzędzie rekrutacyjnych

Niewłaściwie dobrane narzędzia rekrutacyjne, a tak naprawdę niedopracowany proces rekrutacji w realny sposób wpływają na wyniki firmy. Przyjrzyjmy się zatem najczęściej popełnianym błędom w doborze narzędzi rekrutacyjnych na podstawie dwóch bardzo różniących się stanowisk. Pierwszym niech będzie szef sprzedaży, a drugim handlowiec, którego firma chce wybrać spośród absolwentów wyższych uczelni, niekoniecznie doświadczonego. Organizacja jest średniej wielkości firmą rodzinną, i działa w branży FMCG na wielu rynkach europejskich. Planuje mocno rozwinąć się w Polsce w ciągu najbliższych dwóch lat, a co za tym idzie, zatrudnić więcej osób. Dotychczasowy szef sprzedaży odszedł do konkurencji i nie miał sukcesora. Zespół sprzedaży to w kanale nowoczesnym – trzech doświadczonych key account managerów i jeden junior key account; w detalu – pięciu regionalnych szefów sprzedaży i 20 przedstawicieli handlowych.

Jak szukać takiej osoby i jakie narzędzia oceny należałoby zastosować? Na pewno moglibyśmy skorzystać ze źródeł, do których mamy dostęp, jak chociażby system poleceń, ogłoszenia rekrutacyjne czy e-mailingi wysyłane do grup docelowych na portalach społecznościowych. Czy jednak najlepszym pomysłem jest szeroka komunikacja o wakacie na kluczowym stanowisku? Ogłoszenie niejawne nie przyniesie dużego spływu aplikacji, a te opatrzone naszym logo mogą za szybko poinformować konkurencję o problemie w firmie. Co w takim razie należałoby zrobić?

Doradca – ale jaki?

To jest właśnie taki przypadek, kiedy wsparcie doradcy personalnego przyda się szczególnie. Po pierwsze, firma zewnętrzna przez długi czas może utrzymywać w tajemnicy nazwę klienta, po drugie, ma dostęp do kandydatów z interesujących nas firm. Czy jednak angażować kilka firm jednocześnie i zlecać im poszukiwania na tzw. success fee, gdzie cała płatność następuje po zatrudnieniu kandydata. Myśląc w kategorii kosztów – tak właśnie możemy wywnioskować. Płacę za efekt, kilka firm pracuje nad moim zleceniem. Nie mam ryzyka w postaci zaliczki. Czy mam inne ryzyka? Zdecydowanie tak! Projekty rekrutacyjne realizują konsultanci i to oni osobiście, a nie marka firmy docierają do kandydatów i pracują nad projektem.

Wszyscy wiemy, czym jest motywacja. Jak zmotywowany jest konsultant, który uczestniczy w takim wyścigu? Jak rzetelna jest jego praca, kiedy śpieszy się, żeby przedstawić kandydata przed inną firmą? Czy weryfikuje dokładnie informacje, które pozyska, czy przeprowadza pogłębiony wywiad i sprawdza referencje? Dlaczego coraz częściej słyszy się o łamaniu ustawy o ochronie danych osobowych przez firmy i osoby podsyłające CV bez zgody kandydata? Bo chcą zdążyć przed innymi, mając nadzieję, że się uda. Nic nie dzieje się samo, a w tak delikatnej materii, jaką jest ocena człowieka, jego kompetencji i cech, nie można się spieszyć, aby nie utracić tego, co najważniejsze. Firma działająca na wyłączność, pobierająca zaliczkę, jest od początku zobowiązana finansowo do zrealizowania umowy, a sama praca ma możliwość być wykonana z należytą starannością. Przy nienależytym wykonaniu umowy, z przyczyn leżących po jej stronie powinna tę zaliczkę zwrócić. Gdzie jest zatem większe ryzyko?

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK