| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Czym charakteryzuje się praca head huntera?

Czym charakteryzuje się praca head huntera?

Kariera head huntera nie jest drogą usłaną różami, jednak zrekrutowany pracownik i zadowolenie pracodawcy rekompensuje cały poniesiony trud i jest największą motywacją do dalszego działania. Każdy head hunter ma własne metody i techniki poszukiwania odpowiednich kandydatów. Aby zrozumieć, jak pracuje, najpierw należy dowiedzieć się, kto kryje się za tym stanowiskiem.

Jak każdy myśliwy, tak i head hunter chodzi własnymi drogami i jest z natury raczej indywidualistą niż zwierzęciem stadnym. Nie obowiązuje go 8-godzinny dzień pracy, często bowiem spotkania z kandydatami odbywają się po godzinach pracy. Ponadto rozliczany jest nie z czasu swojej pracy, lecz jej efektu, czyli obsadzonego stanowiska pracy. Żeby przetrwać w niezwykle trudnym środowisku, jakim jest rynek pracy, musi być przebiegły i elastyczny. Tylko umiejętność dostosowania się do zmian i podążanie za zmieniającym się otoczeniem pozwala mu utrzymać się przy życiu. Zatem idealny łowca głów to osoba, która jest na bieżąco z trendami na rynku pracy, świetnie orientuje się w sytuacji gospodarczej i ekonomicznej, wie także, jakie inwestycje bądź likwidacje przedsiębiorstw są planowane na podległym mu terenie działania, a wszystko po to, żeby wiedzieć, gdzie można upolować odpowiednich pracowników.

Łowienie informacji

Podstawowymi narzędziami pracy head huntera są komputer, telefon i oczywiście dobry długopis podczas rozmów kwalifikacyjnych. Osoba, która wybiera taki zawód, musi być na „ty” ze wszystkimi nowymi technologiami informacyjnymi i swobodnie poruszać się po meandrach zasobów internetowych. Wszelkie zaawansowane techniki wyszukiwania i docierania do pożądanych danych i informacji są kluczowe w tej pracy. Praca head huntera to nie tylko łowienie głów, lecz przede wszystkim informacji, które w późniejszej rekrutacji pozwalają dotrzeć do odpowiednich osób. Na szczęście nowoczesne technologie wychodzą naprzeciw rekruterom. Niemal nikt nie jest w obecnych czasach anonimowy, co nie ujdzie uwadze wprawnemu poszukiwaczowi najlepszych kandydatów.

Zadaniem head huntera jest znalezienie właściwej osoby na dane stanowisko przy wykorzystaniu wszelkich dostępnych środków, a XXI wiek zdecydowanie sprzyja łowcom głów. Dostępnych metod poszukiwań odpowiednich pracowników, przez nich wykorzystywanych, jest co najmniej kilka. Prawdą jest, że najczęściej stosowaną jest bezpośrednie poszukiwanie, niemniej jednak, w zależności od rodzaju stanowiska, head hunter korzysta także z innych technik.

Kandydat w sieci

Agencje doradztwa personalnego również zamieszczają ogłoszenia w prasie i na portalach pracy. Powodów jest kilka. Czasami udaje sie dotrzeć do bardzo ciekawych kandydatów, a otrzymane życiorysy mogą też posłużyć firmie do budowania bazy danych na poczet przyszłych rekrutacji. Poza tym head hunterzy posiadają znakomite rozeznanie na temat branży, w której prowadzą rekrutacje, dlatego często umieszczają ogłoszenia na portalach dla specjalistów z danej dziedziny, forach tematycznych czy w organizacjach zrzeszających dane grupy zawodowe. Dzięki temu potrafią o wiele skuteczniej dotrzeć do pożądanych osób.

Portale społecznościowe to bezcenne źródło informacji o pracownikach. Przede wszystkim pozwalają namierzyć odpowiednie osoby bez angażowania ogromnych nakładów pracy i czasu. Portale dostarczają również informacji o strukturze firm, ich wielkości oraz kondycji. Oprócz portali stworzonych na potrzeby rynku pracy head hunterzy korzystają z ogólnych serwisów. Nie szukają tam wtedy informacji o przebiegu kariery zawodowej danej osoby, a raczej kompetencji miękkich. Niektóre z nich są też świetną bazą danych studentów bądź absolwentów konkretnych kierunków studiów, bowiem użytkownicy w swoich profilach zamieszczają tego typu informacje.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ratajczak Adwokaci

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK