| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Czym charakteryzuje się praca head huntera?

Czym charakteryzuje się praca head huntera?

Kariera head huntera nie jest drogą usłaną różami, jednak zrekrutowany pracownik i zadowolenie pracodawcy rekompensuje cały poniesiony trud i jest największą motywacją do dalszego działania. Każdy head hunter ma własne metody i techniki poszukiwania odpowiednich kandydatów. Aby zrozumieć, jak pracuje, najpierw należy dowiedzieć się, kto kryje się za tym stanowiskiem.

7. Bądź przygotowany

Pracując jako łowca głów, trzeba mieć kilka twarzy, a najlepiej siedem żyć. Kiedy head hunter dzwoni do różnych firm, powinien mieć w zanadrzu przygotowanych kilka scenariuszy rozmów, tak aby osoba, która odbiera telefon, nie zaskoczyła nas. Head hunter musi także umieć omijać recepcję i standardową prośbę o przesłanie e-maila z zapytaniem na ogólny adres firmy. Dlatego przed wykonaniem telefonu warto odrobić pracę domową i zajrzeć na stronę firmy i dowiedzieć się o niej więcej, tak by wiedzieć, do kogo konkretnie chce się dodzwonić. Nawet jeśli nie znamy danych personalnych potencjalnego kandydata, trzeba wiedzieć, z jakim działem chcemy się połączyć i jakie kompetencje powinna posiadać dana osoba.

8. Nie zdradź się

Zdecydowanie należy unikać podawania swoich prawdziwych danych osobowych, ponieważ nie ma nic łatwiejszego niż wpisanie imienia i nazwiska do wyszukiwarki i nasz rozmówca będzie wiedział, z kim ma do czynienia. Najlepiej stworzyć sobie alter ego, którym będziemy się posługiwać przy łowieniu talentów. Idąc krok dalej, można również stworzyć fikcyjny adres e-mailowy, profil na portalach społecznościowych czy nawet stronę firmy, tak by zwiększyć wiarygodność przy poszukiwaniach.

9. Korzystaj z pomocy

Dodzwonienie się do właściwej osoby to dopiero jeden z wielu kamieni milowych procesu rekrutacji. Łowca głów musi być przygotowany, że spotka się z brakiem zainteresowania daną ofertą pracy i odpowiedzią odmowną. Jednakże nie wszystko jeszcze jest stracone. Skoro już nawiązaliśmy kontakt z potencjalnie odpowiednim kandydatem, warto zawsze zapytać, czy przypadkiem nie zna odpowiedniej osoby, która mogłaby być zainteresowana aplikowaniem, bądź też może polecić nam firmy, w których możemy znaleźć pracowników spełniających kryteria.

10. Bądź dyskretny

Wyławianie pracowników z firm wymaga przedsięwzięcia wyjątkowych środków ostrożności i własnej rozwagi. Tylko tak można zbudować zaufanie pomiędzy łowcą a łowionym. Przecież osoba, która decyduje się na rozmowę z head hunterem, ryzykuje własną pozycję w pracy. Dlatego też pomiędzy agencjami doradztwa pracy a kandydatami istnieje niepisana umowa o dyskrecji współpracy. Head hunter nie zaprezentuje życiorysu kandydata klientowi bez uzyskania od niego zgody, często wybierając formę tzw. blind cv, czyli resume bez danych osobowych. Ponadto aplikant w każdej chwili ma prawo zrezygnować z procesu rekrutacji i zażyczyć sobie usunięcia swojej aplikacji.

Zawód head huntera to zajęcie dla osoby o stalowych nerwach, która uwielbia być ciągle zaskakiwana. W łowieniu kandydatów bowiem nigdy nie ma niczego stałego, wszystko płynie. To na pewno nie zawód dla dinozaura, szybko zniknąłby z powierzchni Ziemi, nie umiejąc się przystosować do zmian i trendów na rynku pracy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »