| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Bilans Kapitału Ludzkiego

Bilans Kapitału Ludzkiego

Rozmowa z Bożeną Lubińską-Kasprzak, prezesem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

● Jakie działania skierowane będą do przedstawicieli działów HR? W jakich obszarach ich pracy wyniki mogą być przydatne?

W ramach projektu BKL współpracujemy ze środowiskiem HR od samego początku, czyli od momentu analizy potrzeb informacyjnych przed stworzeniem dokładnych kwestionariuszy badawczych. Teraz, kiedy mamy pierwsze wyniki badań, środowisko haerowe zapraszane jest do uczestnictwa w spotkaniach konsultacyjnych, analizie i interpretacji danych.

Dane z badań BKL mogą być przydatne do planowania działań szkoleniowych i rekrutacyjnych zarówno w perspektywie krótko-, jak i długookresowej. Dla haerowców szczególnie ciekawe mogą być dane dotyczące rekrutacji i poszukiwanych przez pracodawców kompetencji versus to, jakie kompetencje są dostępne na rynku. Jakich pracowników poszukiwali pracodawcy, jakie kompetencje były najbardziej pożądane? W jakich zawodach i regionach Polski najtrudniej znaleźć pracowników – gdzie natomiast są istotne nadwyżki? Jakie wymagania mają pracodawcy wobec poszukiwanych pracowników? Na te pytania pracownicy działów personalnych mogą znaleźć odpowiedzi właśnie w projekcie BKL. Istotne dla przedstawicieli działów HR mogą być również informacje z modułu dotyczącego szkoleń, zarówno w badaniu ludności, jak i samych pracodawców. Jak pracodawcy inwestują w kadry? W jakich obszarach realizowane są szkolenia? Przedstawicieli działów personalnych zapewne zainteresują również wyniki badań studentów i uczniów dotyczące kierunków i zawodów, w jakich odbywa się kształcenie. Wyniki badań BKL mogą być również wykorzystane przez firmy przy planowaniu działań o charakterze strategicznym – wyniki podaży w badaniu uczniów, studentów i bezrobotnych mogą pomóc w planowaniu nowych lokalizacji firm.

● Czy można już mówić o pierwszych wnioskach płynących z raportu?

Na tym etapie projektu dysponujemy jedynie wiedzą z jednej edycji realizowanej w II połowie roku 2010. W miarę realizacji kolejnych edycji badania będą pojawiały się także możliwości formułowania szerokich wniosków i rekomendacji, porównywania danych czy śledzenie i analizowanie trendów.

Pełne wyniki badań zaprezentujemy po raz pierwszy 16 czerwca 2011 roku na konferencji „Bilans Kapitału Ludzkiego – premiera wyników badań”. Trwają ostatnie analizy, ale już teraz można powiedzieć o pierwszych wynikach. W III kwartale 2010 roku stosunkowo niewielu, bo 17 proc., pracodawców poszukiwało pracowników. Najczęściej potrzebę zatrudnienia nowych osób deklarowali pracodawcy z firm zatrudniających ponad 250 osób. Bez względu na wielkość firmy, region kraju czy branżę działalności, najczęściej poszukiwani byli specjaliści i robotnicy wykwalifikowani.

Mimo że tak niewielka grupa pracodawców poszukiwała pracowników, aż 3/4 z nich doświadczyło problemów związanych ze znalezieniem odpowiednich pracowników, a głównym tego powodem było niespełnianie oczekiwań. Wśród najczęstszych przyczyn niespełniania oczekiwań pracodawców znalazły się: brak odpowiednich kompetencji oraz niedostateczne doświadczenie zawodowe. Brak motywacji do pracy był problemem w co piątym przypadku i najczęściej występował wśród kandydatów do pracy biurowej i robotników do prac prostych.

● Gdzie można będzie znaleźć wyniki badań?

Aby ułatwić dostęp do wyników badań, zarówno w wersji polskiej, jak i angielskiej, powstał portal www.bkl.parp.gov.pl. Już przed premierą wyników badań dostępnych jest tam sporo metodologicznych informacji, w tym pełne kwestionariusze pytań do poszczególnych grup respondentów. W połowie czerwca udostępnione zostaną również raporty i analizy podsumowujące poszczególne moduły pierwszej edycji badań. Najważniejszą informacją jest to, że strona została tak przygotowana, aby umożliwić indywidualną analizę zamieszczonych danych. Stworzono również wyszukiwarkę wyników badań oraz moduł umożliwiający zapisanie się w formie on-line na konferencje i seminaria regionalne dotyczące projektu. Wszystkie dane dostępne na portalu ofertowane są bezpłatnie. Naszym celem jest, aby portal www.bkl.parp.gov.pl stał się źródłem wiarygodnych i aktualnych danych o polskim rynku pracy, na podstawie których podejmowane będą decyzje w zakresie rozwoju kapitału ludzkiego.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK