| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Bilans Kapitału Ludzkiego

Bilans Kapitału Ludzkiego

Rozmowa z Bożeną Lubińską-Kasprzak, prezesem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

● Jakie badania są prowadzone w ramach tego projektu? Kim są respondenci?

Badania w ramach projektu obejmują trzy główne obszary: stronę popytową i podażową rynku pracy oraz system kształcenia i rynek szkoleń. W celu określenia popytu na pracę badane są potrzeby kompetencyjne przedsiębiorstw poprzez wywiady z ich przedstawicielami oraz analizę publicznie dostępnych ofert pracy.

W ramach podaży pracy badane są przede wszystkim kluczowe kompetencje i potrzeby rozwojowe osób pracujących. Równie istotne są kompetencje oraz plany zawodowe uczniów ostatnich lat szkół ponadgimnazjalnych, studentów i bezrobotnych, czyli osób, które będą podejmować zatrudnienie. Pozwoli to na określenie zarówno dostępnych w niedalekiej przyszłości nowych kompetencji na rynku pracy, jak i planów dotyczących sposobu ich wykorzystania.

Dodatkowo w ramach projektu analizie poddane zostały kierunki kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych i wyższych oferty szkoleniowe publicznych i prywatnych instytucji rynku pracy oraz firm szkoleniowych.

● BKL to projekt wieloletni. Jak długo będą Państwo realizować badania?

Badania realizowane będą na przestrzeni pięciu lat. Pierwsze, którego wyniki zaprezentowane zostaną już w połowie czerwca, zrealizowano ostatnich miesiącach roku 2010. Ostatnie badanie zrealizowane zostanie w I połowie roku 2014. Pozwoli to na porównania wyników z różnych momentów funkcjonowania gospodarki i obserwację zmian zachodzących w ciągu tych pięciu lat. Patrząc na przydatność wyników, warto będzie również podjąć dyskusję o potrzebie realizacji tych badań na stałe, aby zapewnić pomoc w procesie programowania polityk publicznych.

● Co będzie efektem przeprowadzonego bilansu podaży i popytu na kompetencje na rynku pracy?

Projekt Bilans Kapitału Ludzkiego jest szansą na połączenie sił jednostek administracji publicznej, uczelni, firm szkoleniowych, pracodawców i ukierunkowanie ich na wprowadzanie zmian niezbędnych z punktu widzenia potrzeb rynku pracy. Liczymy więc, że bilans ten, będąc realnym źródłem wiedzy w zakresie luk kompetencyjnych, posłuży do ukierunkowania działań instytucji publicznych na zadania, które pomogą szybko uzupełniać zdiagnozowane luki kompetencyjne. BKL może przyczynić się również do wprowadzenia zmian w zakresie dopasowania do potrzeb pracodawców profili kształcenia oraz kompetencji nabywanych w szkołach ponadgimnazjalnych i wyższych.

● Kto może wykorzystać wyniki tych badań? Do czego mogą być przydatne wyniki?

Potencjalnymi odbiorcami informacji gromadzonych w projekcie BKL są instytucje kształtujące lub wpływające na politykę w zakresie rozwoju kapitału ludzkiego oraz instytucje, które odpowiadają za wykorzystanie środków Europejskiego Funduszu Społecznego przeznaczonych na rozwój kadr gospodarki. W związku z powyższym wyniki badań będą upowszechniane zarówno wśród administracji regionalnej, jak i wśród instytucji centralnych odpowiedzialnych za kształtowanie polityk krajowych – odpowiednie departamenty w MPiPS, MEN, MNiSW, MG oraz MRR.

Szczególnym adresatem tego projektu jest sama Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która będzie wykorzystywać wyniki badań w planowaniu swoich działań w zakresie Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki adresowanych do sektora przedsiębiorstw.

Z baz danych i analiz będą mogli korzystać wszyscy, w tym naukowcy i pracownicy akademiccy, niemniej jednak wyniki badań mogą być szczególnie przydatne dla uczestników rynku pracy: przedsiębiorstw, a także instytucji szkoleniowych, dla których mogą być one pomocne w planowaniu przyszłych działań na rynku pracy i kształtowaniu oferty edukacyjnej.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Fiuk

Doradca ekonomiczny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK