| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Bilans Kapitału Ludzkiego

Bilans Kapitału Ludzkiego

Rozmowa z Bożeną Lubińską-Kasprzak, prezesem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

● Jakie badania są prowadzone w ramach tego projektu? Kim są respondenci?

Badania w ramach projektu obejmują trzy główne obszary: stronę popytową i podażową rynku pracy oraz system kształcenia i rynek szkoleń. W celu określenia popytu na pracę badane są potrzeby kompetencyjne przedsiębiorstw poprzez wywiady z ich przedstawicielami oraz analizę publicznie dostępnych ofert pracy.

W ramach podaży pracy badane są przede wszystkim kluczowe kompetencje i potrzeby rozwojowe osób pracujących. Równie istotne są kompetencje oraz plany zawodowe uczniów ostatnich lat szkół ponadgimnazjalnych, studentów i bezrobotnych, czyli osób, które będą podejmować zatrudnienie. Pozwoli to na określenie zarówno dostępnych w niedalekiej przyszłości nowych kompetencji na rynku pracy, jak i planów dotyczących sposobu ich wykorzystania.

Dodatkowo w ramach projektu analizie poddane zostały kierunki kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych i wyższych oferty szkoleniowe publicznych i prywatnych instytucji rynku pracy oraz firm szkoleniowych.

● BKL to projekt wieloletni. Jak długo będą Państwo realizować badania?

Badania realizowane będą na przestrzeni pięciu lat. Pierwsze, którego wyniki zaprezentowane zostaną już w połowie czerwca, zrealizowano ostatnich miesiącach roku 2010. Ostatnie badanie zrealizowane zostanie w I połowie roku 2014. Pozwoli to na porównania wyników z różnych momentów funkcjonowania gospodarki i obserwację zmian zachodzących w ciągu tych pięciu lat. Patrząc na przydatność wyników, warto będzie również podjąć dyskusję o potrzebie realizacji tych badań na stałe, aby zapewnić pomoc w procesie programowania polityk publicznych.

● Co będzie efektem przeprowadzonego bilansu podaży i popytu na kompetencje na rynku pracy?

Projekt Bilans Kapitału Ludzkiego jest szansą na połączenie sił jednostek administracji publicznej, uczelni, firm szkoleniowych, pracodawców i ukierunkowanie ich na wprowadzanie zmian niezbędnych z punktu widzenia potrzeb rynku pracy. Liczymy więc, że bilans ten, będąc realnym źródłem wiedzy w zakresie luk kompetencyjnych, posłuży do ukierunkowania działań instytucji publicznych na zadania, które pomogą szybko uzupełniać zdiagnozowane luki kompetencyjne. BKL może przyczynić się również do wprowadzenia zmian w zakresie dopasowania do potrzeb pracodawców profili kształcenia oraz kompetencji nabywanych w szkołach ponadgimnazjalnych i wyższych.

● Kto może wykorzystać wyniki tych badań? Do czego mogą być przydatne wyniki?

Potencjalnymi odbiorcami informacji gromadzonych w projekcie BKL są instytucje kształtujące lub wpływające na politykę w zakresie rozwoju kapitału ludzkiego oraz instytucje, które odpowiadają za wykorzystanie środków Europejskiego Funduszu Społecznego przeznaczonych na rozwój kadr gospodarki. W związku z powyższym wyniki badań będą upowszechniane zarówno wśród administracji regionalnej, jak i wśród instytucji centralnych odpowiedzialnych za kształtowanie polityk krajowych – odpowiednie departamenty w MPiPS, MEN, MNiSW, MG oraz MRR.

Szczególnym adresatem tego projektu jest sama Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która będzie wykorzystywać wyniki badań w planowaniu swoich działań w zakresie Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki adresowanych do sektora przedsiębiorstw.

Z baz danych i analiz będą mogli korzystać wszyscy, w tym naukowcy i pracownicy akademiccy, niemniej jednak wyniki badań mogą być szczególnie przydatne dla uczestników rynku pracy: przedsiębiorstw, a także instytucji szkoleniowych, dla których mogą być one pomocne w planowaniu przyszłych działań na rynku pracy i kształtowaniu oferty edukacyjnej.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Kuczkowski

Radca prawny, partner, kieruje biurem kancelarii Raczkowski Paruch w Poznaniu. Od ponad 12 lat doradza klientom w zakresie prawa pracy. Posiada szczególnie bogate doświadczenie w zbiorowych stosunkach pracy, w tym w zakresie rozwiązywania i wdrażania układów zbiorowych i innych porozumień ze stroną związkową, gwarancji pracowniczych, prowadzenia sporów zbiorowych i negocjacji ze związkami zawodowymi. Prowadził szereg restrukturyzacji pracowniczych obejmujących zarówno zwolnienia grupowe, jak i programy dobrowolnych odejść oraz inne formy zmniejszania poziomu zatrudnienia. Doradza przy zatrudnianiu kadry menedżerskiej wysokiego szczebla. Bardzo często reprezentuje klientów przed sądami pracy. Ma dużą znajomość branży transportowej i produkcyjnej. Pracował w renomowanych polskich kancelariach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK